Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
72
BLOG

Paschalny dysonans poznawczy

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Rozmaitości Obserwuj notkę 8
Tak chyba należy ująć kwestię, która mnie od pewnego czasu nurtuje.

Otóż święta Zmartwychwstania Pańskiego, albo Wielkanocne, także niekiedy przypominane Święta Jare, są obchodzone zgodnie z kalendarzem żydowskim i są one nieodłącznie związane z żydowską Paschą.

Chrystus wszak został pojmany przez służbę Sanhedrynu po Wieczerzy Paschalnej obowiązującej wszystkich Żydów.

Jaki przebieg mają te uroczystości świąteczne? Tu chyba lepiej byłoby dopytać wyznawcę judaizmu - ja nie czuję się tu w pełni kompetentny.

Zresztą - nie o tym ta notka. Raczej o tym, że przedstawiane są głównie katolickie formy obchodzenia tego święta, a już zwłaszcza eksponowana jest procedura skazania i wykonania wyroku śmierci na Chrystusie. Z tej racji pojawiają się przekazy i przesłania hierarchów katolickich - zwykle odnoszące się do potrzeby zapewnienia pokoju na świecie i podobne.


I tu pojawia się kwestia: święto Paschy jest jednym z najważniejszych świąt żydowskich; jakie przesłanie z racji tego święta mają do przekazania innym kapłani żydowscy?

Dlaczego nie ma o tym nawet nawet napomknienia medialnego? Skąd się bierze pomijanie tej kwestii?

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości