classical_blueslover classical_blueslover
130
BLOG

Freedom Trilogy – Trylogia Wolności

classical_blueslover classical_blueslover Kultura Obserwuj notkę 2

 

Freedom Trilogy – Trylogia Wolności
 
 
Muzyka chóralna cieszy się mniejszym uznaniem i zainteresowaniem niż instrumentalna czy wokalno-instrumentalna. Trochę to dziwne patrząc na ilość zespołów muzycznych. Chórów jest najwięcej.
Chóry znajdują się przy szkołach, kościołach i różnych innych placówkach. Znacznie łatwiej jest przecież założyć chór niż orkiestrę. Być może dlatego ten rodzaj muzyki jest lekceważony gdzieś w podświadomości. Nie trzeba umieć grać.
 
‘Freedom Trilogy’jest dziełem Paula Halley’a.
 
St. Matthew's Choir, 1963. Paul Halley czwarty od lewej w drugim rzędzie.
 
Paul Halleyurodził się w Romford, w Anglii, w 1952 roku. Jeszcze w dzieciństwie przeniósł się z rodzicami do Kanady. Muzyki zaczął uczyć się w Ottawie. Była to gra na fortepianie, organach i śpiew. W wieku 16-tu lat uczestniczył w lekcjach w Królewskim Konserwatorium w Toronto.
Wygrał egzaminy z gry na organach i kompozycji. Skutkowało to stypendiami w Trinity College, Cambridge. Studia ukończył z wyróżnieniem.
 
Dwa lata pracował na Jamajce studiując jednocześnie ekonomię.
W 1977 roku został chórmistrzem i organistą w Katedrze Św. Jana Bożego w Nowym Jorku.
Pracował tam trzynaście lat.
 
Paul Halley
 
 
Halley zmienił w dużym stopniu muzykę tworzoną i odtwarzaną w katedrze. Wykorzystywał muzykę klasyczną, ale i utwory jazzowe i folklor z różnych stron świata. Te dosyć różne formy łączył w oryginalny sposób uzyskując często piękne efekty.
 
Jego osiągnięcia zostały zauważone przez Paul Winter Consort. Była to grupa muzyczna, której liderem był saksofonista sopranowy Paul Winter. Zespół powstał w 1967 roku i grał w stylu ‘mieszanym’, tzn. tworzył kompilacje muzyki klasycznej, jazzowej i innej, wykorzystując m.in. dźwięki zwierząt i natury, np. wiatr w Wielkim Kanionie.
 
Paul Halley stał się ważnym członkiem grupy. Nagrali razem kilka albumów, z dużymi sukcesami. Paul Halley otrzymał cztery Nagrody Grammy.
 
Paul Winter Consort przed Katedrą Św. Jana Bożego
 
 
Po opuszczeniu Nowego Jorku Halley osiedlił się na wsi, w północnym Connecticut. Założył ‘Joyful Noice’, organizację non-profit, która powołała dwa chóry: dziecięcy Chorus Angelicus oraz chór dorosły Gaudeamus.
Oba chóry pielęgnują tradycje muzyki Halleya. Koncertują w całej Ameryce jak i w Europie.
 
Kompozycje i nagrania Halleya rozpowszechniane są przez Pelagos Incorporated, gdzie Halley jest zatrudniony jako Creative Director.
 
‘Freedom Trilogy’powstała w okresie współpracy z Paul Winter Consort. Utwór wyszedł na albumie ‘Sound Over All Waters’.
 Halley wykorzystał trzy bardzo różne utwory:
1. Kyrie z Missa de Angelis – z XVI wieku.
2. Dwie pieśni z Południowej Afryki: ‘Haleluya! Pelo tsa Rona’ oraz ‘Siyahamba’.
3. Sławną pieśń ‘Amazing Grace’ z tekstem Johna Newtona.
 
‘Freedom Trilogy’ jest bardzo popularna wśród chórów amerykańskich. W Europie zdecydowanie mniej. Cóż, pieśni o wolności mają znacznie większe znaczenie w Ameryce.
 
 
 

Blog o bluesie i pochodnych znajduje się tu: BLUES IS THE BEST

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura