Słup Koniński, © Gruszczyńscy
Słup Koniński, © Gruszczyńscy
Andrzej Dąbrówka Andrzej Dąbrówka
631
BLOG

W którym miejscu jest połowa drogi z Kalisza do Kruszwicy?

Andrzej Dąbrówka Andrzej Dąbrówka Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 

Napisali do mnie państwo Wanda i Michał Gruszczyńscy, przewodnicy terenowi w Koninie i aktywni członkowie tamtejszego oddziału PTTK oraz Towarzystwa Przyjaciół Konina. Piszą o ukończeniu konserwacji najważniejszego lokalnego zabytku, którego promocją zajęli się 

członkowie Zespołu Krajoznawczego ds. Słupa Konińskiego przy Oddziale PTTK.

Powyżej dostarczona mi przez nich fotografia, dokrojona nieco, aby się zmieściła w ramkach tego portalu.

 

Niebawem poinformuję o przygotowywanej w Koninie konferencji popularnonaukowej na temat słupa oraz umieszczonej na nim inskrypcji.

 

Tymczasem przypomnę to, co napisałem na jego temat w rozdziale 6 podręcznika Średniowiecze. Korzenie.  

 

Mamy szczęście jako jedyni w Europie posiadać w Koninie szczególny słup drogowy dwuipółmetrowej wysokości, pokryty dystychami łacińskimi, ustawiony tam w 1151 r. przez palatyna kruszwickiego Piotra. Owa Inscriptio Coninensis nosi na sobie wyryte swoje znaczenie. Monumentalna inskrypcja miała cel świecki - informowała o dacie ustawienia znaku, o tym, kto go ustawił - zmierzywszy dokładnie odległość między dwiema miejscowościami, i o przynależności administracyjnej miejsca. Zaświadcza zarazem o istnieniu „jurysdykcji drogowej w Polsce w okresie poprzedzającym powstanie księstw dzielnicowych” (Wąsowicz 1967:92). Zwyczajem nagrobkowym prosi o modły w intencji pomyślności fundatora, uważającego widać swój czyn za zasługę.


Zobacz galerię zdjęć:

Inskrypcja Konińska, © Gruszczyńscy
Inskrypcja Konińska, © Gruszczyńscy

Staram się robić tylko to, czego nikt inny nie potrafi, a ktoś powinien. Ten blog jest zakończony. Powody są podane w komentarzach do ostatniej notki, ukrytej przez Administrację. Od 6 sierpnia 2012 działa nowy blog w innym miejscu. .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura