Jarosław Wróbel - rotmistrz 2 pułku ułanów Wielkopolskich, późniejszego 16 pułku ułanów Wielkopolskich
Jarosław Wróbel - rotmistrz 2 pułku ułanów Wielkopolskich, późniejszego 16 pułku ułanów Wielkopolskich
jazlowiak jazlowiak
1372
BLOG

Rotmistrz 2 Pułku Ułanów Wielkopolskich

jazlowiak jazlowiak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 Rotmistrz 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich, późniejszego 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz - Dreszera w mundurze służbowym. Przepisy określające wygląd munduru dla pułków jazdy wielkopolskiej wydano w dniu 8. lutego 1919 r. jako załącznik do rozkazu dziennego nr 35 Dowództwa Głównego. Wprowadzał on dwurzędową ułankę z sukna barwy polowo - szarej (feldgrau) z wypustką w barwie pułku, naszywaną odmiennie niż w ułankach pruskich tylko wzdłuż prawego zapięcia kurtki, oraz wzdłuż jej dolne krawędzi, inaczej niż w ułankach wz. 17. Barwną wypustką obwiedzione były również ostro zakończone, zwężane po środku naramienniki, zapinane na guziki, trójzębne klapy wpuszczanych kieszeni oraz stojący kołnierz, na którym wzorem pułków jazdy dawnego I Korpusu Polskiego w Rosji naszywano barwne proporczyki. Warto odnotować, iż mundury 2 PUW szyto z sukna w kolorze szarym, o innym odcieniu i jaśniejszego niż regulaminowe feldgau. Do kurtki noszono spodnie sukienne tej samej barwy, z podwójnym lampasem i wypustką w barwie pułku, a do nich wysokie buty z ostrogami. Początkowo, na mocy rozkazu nr 114 DG z dnia 2. kwietnia 1919 r. dla 2 PUW przewidziano ułankę z białymi wypustkami, białymi proporczykami na kołnierzu, podwójnym białym lampasem z czerwoną wypustką na spodniach oraz rogatywką z białym otokiem i czerwoną wypustką powyżej i poniżej jego brzegów oraz w szwach kwater. Dwa miesiące później 8. czerwca 1919 r. przepis ten uległ zmianie, wprowadzając dla późniejszego 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich ułankę z szarego sukna (a zatem sankcjonując status quo w zakresie barwy sukna mundurowego - steingrau zamiast przepisowego feldgrau), z białymi wypustkami i białym proporczykiem z czerwoną żyłką pośrodku. Spodnie pozostały w niezmienionym kształcie - podwójny biały lampas z czerwoną wypustką. Otok rogatywki pozostał biały, na taki też kolor zmieniono wypustkę w szwach kwater. Warto zauważyć, że pierwotna wersja tego przepisu zakładała biały proporczyk z białą żyłką oraz białą wypustkę pomiędzy białymi lampasami. Na zachowanych fotografiach widuje się niekiedy spodnie z wypustką w tym kolorze, zamiast czerwonej.

Prezentowany na rysunku oficer nosi mundur służbowy, w wersji ukształtowanej ostatecznie wspomnianym rozkazem z czerwca 1919 r. Przy pasie broń palna - 9 mm pistolet Luger P08 w brązowej skórzanej kaburze oraz szabla. Całość podtrzymywana przez brązowy, skórzany pas z paskiem naramiennym. Naszyte "w kąt" powyżej mankietów jeden srebrny galon i dwie srebrne taśmy to oznaka stopnia rotmistrza. Warto zwrócić uwagę na "gruszkowaty" kształt naramienników, charakterystyczny tylko dla tego pułku.  Na głowie charakterystyczna rogata czapka wielkopolska w wersji dla oficerów, z sukna barwy szarej z białym, czerwoną wypustką powyżej niego i białą w szwach kwater. Daszek nieokuty, czarny, lakierowany. Podpinka w tym samym kolorze, z dwoma srebrnymi przesuwkami. Na przedniej lewej kwaterze czapki treflu, w wersji oficerskiej ze srebrnego galonu, z umieszczonymi na nim trzeba czerwonymi obrączkami, zgodnie z oznaczeniem stopnia rotmistrza. 

Rysunek Jarosław Wróbel

 

jazlowiak
O mnie jazlowiak

fascynat historiozofii i procesów powtarzajacych się co pewien czas, które możemy przewidzieć, a z lenistwa nam się nie chce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura