Poczet sztandarowy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich - na sztandarze Order Wojenny Virtuti Militari - arch. SS Niepokalanek
Poczet sztandarowy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich - na sztandarze Order Wojenny Virtuti Militari - arch. SS Niepokalanek
jazlowiak jazlowiak
1119
BLOG

Krzyż Virtuti Militari dla 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

jazlowiak jazlowiak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

 Na początku 1920 roku rozpoczęły się starania o odznaczenie 14 Pułku Ułanów Orderem Wojennym Virtuti Militari. Wniosek odznaczeniowy, opatrzony datą 24 lutego 1921 roku, wypełnił własnoręcznie dowódca 1 Dywizji Jazdy, w skład której wchodził jazłowiecki pułk ułanów, ówczesny pułkownik Juliusz Rómmel. We wniosku tak uzasadniał swoją decyzję:„Jest to faktycznie najlepszy pułk kawalerii naszej (której było w różnym czasie pod moim dowództwem – 17 pułków). Zawsze jednakowo ofensywnie usposobiony z doskonałymi tradycjami kawaleryjskimi.” Wniosek ten wraz z innymi wnioskami odznaczeniowymi został skierowany w dniu 7 marca 1921 roku do Generalnej Adiutantury Naczelnego Wodza (L.dz. 4073/V.pf.) przez dowódcę 6 armii generała porucznika Stanisława Hallera:„Przedkładając w załączeniu wnioski na odznaczenie orderem „Virtuti Militari” sztandarów 14. pułku ułanów Jazłowieckich, 1. pułku ułanów Krechowieckich, 9. pułku ułanów, 8 pułku ułanów oraz trąbki IV. Dyonu artylerii konnej, wchodzących w skład 1. Dywizyj jazdy popieram je wszystkie z wnioskiem o uwzględnienie ich w porządku powyższego wyliczenia, o ileby nie wszystkie mogły być uwzględnione”.

20 marca 1921 roku, na rozległej leśnej polanie zwanej Siną Doliną pod Tomaszowem Lubelskim, Marszałek Józef Piłsudski wręczył dowódcy pułku mjr Bardzińskiemu sztandar ufundowany przez wychowanki SS. Niepokalanek w Jazłowcu i odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari ze słowami: „Za krew przelaną, za trudy i cierpienia, za to, że w chwilach ogólnego zwątpienia pułk nie zwątpił o zwycięstwie i śmiało idąc ku niemu, pociągnął innych”.

A pułk stracił w poległych i zmarłych 11 oficerów i 101 szeregowych. Rannych było 31 oficerów i 273 podoficerów i ułanów. Nie wymienia się zaginionych, a było ich wielu.

Prócz sztandaru Kawalerami Orderu Virtuti Militari zostało 83 żołnierzy pułku oraz przyznano 379 Krzyży Walecznych.

14 Pułk Ułanów wziął do niewoli ponad 4500 jeńców, zdobył 43 działa, około 120 ckm, 2 samochody pancerne i wiele innej broni i sprzętu.

Warto dodać, że w tym samym dniu dekorowano również tym samym orderem sztandar 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

jazlowiak
O mnie jazlowiak

fascynat historiozofii i procesów powtarzajacych się co pewien czas, które możemy przewidzieć, a z lenistwa nam się nie chce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura