waldreamer.n waldreamer.n
282
BLOG

Okres połowicznego życia elektrino

waldreamer.n waldreamer.n Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 Okres połowicznego życia neutronu wynosi, jak wiadomo, cos zgrubsza 15 minut.  Chyba już zmierzono z dokładnością do pojedynczej sekundy -- nie znam ostatnich danych, ale chyba ta dokładność jest właśnie  w pobliżu jednej sekundy. 

Co do elektrina, to okres jego połowicznego życia nie jest na razie znany z taka dokładnością, jak okres połowicznego życia neutronu. Ale wiemy juz na pewno, że to więcej, niż 15 (ale lat). Jak wiemy? Ano, odkrywca elektrina obwieścił światu o tym swoim wiekopomnym  sukcesie w roku 1982. A teraz mamy rok 2013, czyli okres całościowego życia elektrino wynosi już nie mniej, niż 31 lat -- zatem okres połowicznego życia, który otrzymujemy, dzialąc tę liczbe lat przez 2, musi wynosić nie mniej, niz lat 15.

Aby jednak otrzymać nie tylko takie "dolne oszacowanie", jak powyżej,  a ustalić dokładną wartość  -- da się zrobić, jak najbardziej, tylko  wypadnie jakis czas ciepliwie poczekać. 

Przytocze tu taka anagdotkę z czasów PRL-u. Gośc kupował każdego rana "Trybunę Ludu"  w kiosku RUCH-u, po czym rzucał okiem na czołową stronę  -- i po sekundzie, dwóch wyrzucał gazete do  kosza  na śmieci, który stał tuż obok kiosku.

Zaintrygowany tym dziwacznym postępowaniem kioskarz któregos dnia nie wytrzymał i zapytał: "Proszę pana, ja obserwuję, że Szanowny Pan rzuca okiem tylko na pierwszą stronę gazety, a nigdy nie zagląda do środka. Tak z ciekawosci  zapytam, dlaczego  Szanownego Pana interesuje wyłącznie pierwsza strona?"

Gośc na to: "Oczywiście -- już mówię. Proszę Szanownego Pana, ja po prostu sprawdzam, czy nie ma jednego nekrologu.".

Kioskarz: "Ale, proszę Szanownego Pana, nekrologi to są zawsze na końcowych  stronach, a na dodatek to nie 'Trybuna Ludu' zamieszcza nekrologi, tylko 'Życie Warszawy'!"

A gość: "Nie, proszę Szanownego Pana, ten nekrolog, który mnie obchodzi, bedzie właśnie w 'Trybunie Ludu' i to na pewno na czołowej stronie!"

No więc z czasem połowicznego życia elektrina, to jest własnie tak, że dla jego dokładnego ustalenia trzeba będzie sprawdzać co dzień gazety (aczkolwiek raczej dalsze strony, na pierwszą to raczej szans nie ma)  i jak wreszczie będzie "Bingo!", to odjąć 1982 od daty na gazecie, podzielc przez 2, i juz będzie się miało dokładną wartośc połowicznego życia elektrino

Mnie tam moze i tej dokładnej wartości nie będzie już dane poznać -- ale co mi tam,  i bez tego jakoś przeży.... tfu, chciałem powiedzieć, i bez tego jakoś umrę.. 

Jestem wkurzony na manipulantów, którzy ukrywaja Prawdę w nauce!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie