energiaodnawialna energiaodnawialna
264
BLOG

Błękitny węgiel

energiaodnawialna energiaodnawialna Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Odnawialne źródła energii mają stać się filarem Europejskiej Energetyki w związku z tym rozwój OZE w Polsce będzie wzrastał w najbliższych latach.  Do 2020 mamy przekroczyć próg 15% (dotychczas 9%) wykorzystanej energii z odnawialnych źródeł energii. Czy ten dość wysoki przeskok bo o blisko 70% jest możliwy w ciągu 3 najbliższych lat? I czy polskie górnictwo przetrwa tą ekspansję? Przede wszystkim musimy brać pod uwagę, że polscy naukowcy  prowadzą na dużą skalę badania wdrożeniowe niskoemisyjnego paliwa węglowego, tzw. Błękitnego Węgla. Eksperyment Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, zakończył się sukcesem. To paliwo ma jedna wadę : jest droższe od zwykłego węgla.

Jak poinformował PAP dyrektor Centrum Badań Technologicznych IChPW dr inż. Sławomir Stelmach stwierdził, że projekt mający potwierdzić właściwości Błękitnego Węgla ma się zakończyć najpóźniej w kwietniu 2016 r. Byłaby to rewolucja na polskim rynku energetycznym a przede wszystkim paliwowym. Już w tej chwili czternaście gmin południowej Małopolski wystąpiło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie mieszkańcom "błękitnego węgla". Paliwo to - choć bazujące na węglu kamiennym - jest praktycznie zeroemisyjne, a przy tym nie wymaga zastosowania nowoczesnych pieców. Problemem jest tylko jego wysoka cena.

Przedstawiciele gmin liczą, że dzięki dofinansowaniu cena „błękitnego paliwa” spadnie do kwoty akceptowalnej dla posiadaczy pieców, a znany ekspert dodaje, że jest to rozwiązanie 5 razy tańsze od najtańszego z wszystkich pozostałych.


Na uzyskanie równie dobrych efektów, przy czym w dużo większej skali, liczą samorządy z południa Małopolski, które postanowiły rozpocząć program pod nazwą „Eksperyment Sądecki 2”. W październiku władze Nowego Sącza, miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna, powiatu nowosądeckiego, a także ICHPW w Zabrzu oraz spółki Polchar w Policach podpisały deklarację współpracy, w której zobowiązały się do „partnerskiego wsparcia organizacyjnego, logistycznego oraz marketingowego” realizacji przedsięwzięcia. Dla tamtejszych samorządowców zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem ekologiczny, ale też społeczno-zdrowotny i wizerunkowo-biznesowy (bo przecież region żyje z turystyki). 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka