eska eska
2059
BLOG

HGW musi, ale nie musi

eska eska Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

To jest notka dla normalnych czytelników, którzy po prostu nie rozumieją sytuacji. Wyjaśniam:

Komisja Jakiego wezwała na świadka prezydenta Warszawy (czyli HGW).  Sąd orzekł, że prezydent ma obowiązek stawiać się przed komisją. Prezydent się nie stawiła i została ukarana grzywną. Kto płaci? Prezydent, czyli miasto!
Jaki powinien od początku wzywać HGW jako osobę prywatną, mającą wiedzę w sprawie, ale trudno, mleko się rozlało. Co dalej?

Ano dalej radni PiS, jako obywatele miasta, powinni donieść do prokuratury na HGW z paragrafu o nadużywaniu władzy. Nadużywanie jest tu wszak ewidentne i pokazane wyrokiem sądowym – baba nie wypełnia obowiązków i jeszcze trzeba za nią płacić kary, czyli naraża miasto na straty finansowe z powodu własnego widzi mi się. 
Z tego paragrafu kk to już są poważne wyroki karne, a taki wyrok to powód do natychmiastowego wywalenia ze stołka i mianowania komisarza.

To jak będzie? Dalej grillujemy Adriana czy może jednak stosujemy prawo?


Dz.U.2016.0.1137 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

Art. 115 § 13.

Funkcjonariuszem publicznym jest:
1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
2) poseł, senator, radny,
2a) poseł do Parlamentu Europejskiego,
3) sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,
4) osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,
5) osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe,
6) osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,
7) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
8) osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie,
9) pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe.


Art.  231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

eska
O mnie eska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka