Ethidium Bromide Ethidium Bromide
56
BLOG

7th Workshop on Sulfur Metabolism in Plants

Ethidium Bromide Ethidium Bromide Kultura Obserwuj notkę 5

Skończył się pobyt w Polsce. Mogę spokojnie zrelacjonować konferencję, która odbyła się w Warszawie. Próbowałem robić notki na gorąco, ale S24 okazał się oporny na nowe wpisy.

W piątek zakończyło się spotkanie 7th Workshop on Sulfur Metabolism in Plants organizowane w tym roku przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Zacznę od podziękowania organizatorom za bardzo dobre przygotowanie i organizację. Za pogodę dziękować chyba nie mogę, ale niewątpliwie sprawiła, że pobyt w Warszawie był milszy. Pierwszy raz miałem okazję spędzić tyle czasu w Warszawie, natomiast dla wielu gości konferencji była to pierwsza wizyta w Polsce. 7th SW ściągnął do Warszawy naukowców z całej Europy, a także z Japonii, Brazylii, USA i Nowej Zelandii.  Wszyscy ci ludzie w jakiś sposób zainteresowani są działaniem siarki w różnych postaciach i na różne aspekty biologii roślin. Wartym wspomnienia jest fakt, że do Warszawy przyjechali Polacy „fito-siarkowcy” z UK i dwóch grup z Niemiec.  Każdy z nas trafił inną drogą, aby spotkać się w Warszawie.

Warszawa okazała się normalną metropolią. Z całymi wadami i zaletami tego stanu. Zadziwiał architektoniczny bałagan i starannie wyremontowana starówka. Komunikacja miejska sprawnie dowoziła na miejsce spotkań, o ile nie jechało się autobusem w godzinach szczytu. Handlarze chodnikowi zaskakiwali przechodniów, ale stworzyli sytuacje do zaskoczenia spontanicznym podarunkiem. Natomiast na wyżywienie i wyszynk chyba nikt nie mógł narzekać. Tak popularne kilkulitrowe tuby z piwem do własnoręcznego rozlewania  budziły szczere zaskoczenie i podziw. Mieliśmy też okazję zobaczyć  największą w Europie kopalnię siarki pod Tarnobrzegiem.  Do tych wszystkich atrakcji można także doliczyć Juwenalia i Noc Muzeów.

Organizatorzy zaprosili do wygłoszenia 34 referatów i prezentacji prawie czterdziestu plakatów. Tematyka najróżniejsza: metabolizm w  fitoplanktonie, organizacja genów transporterów, interakcje białek biosyntezy, systems biology czy zależność między nawożeniem a wzrostem i plonami . Nie chcę wchodzić w szczegóły i analizować tutaj czyje wystąpienia miały sens, które nie powinny być pokazywane (do czasu ich dopracowania). Ciekawą rzeczą jest to, że trzy grupy pracując niezależnie w tym samym czasie doszły do tych samych wniosków na temat lokalizacji biosyntezy cysteiny (aminokwas zawierający siarkę).  Dla mnie i innych uczestników była to także okazja by nawiązać znajomości, kontakty,  kooperację. Skutkiem takich właśnie rozmów przy kawie i piwie będzie moja  podróż do Anglii, do laboratorium bardziej zaawansowanego  dziedzinie analizy substancji lotnych. Moja praca została uznana za interesującą, a prezentacja za udaną. To wszystko mówi, że wyjazd do Warszawy był jak najbardziej potrzebny. Dodam do tego towarzyszące spotkaniu atrakcję i mogę śmiało powiedzieć  ALE SIARKA!.

Post Scrptum 

Mtwapa poruszył temat nawożenia pól siarką. Dobrą ilustracją skali problemu jest zdjęcie z publikacji Zhao et al. (Journal of Cereal Science, 1999), gdzie porównano właściwości piekarnicze mąki nawożonej różna ilością siarczanów. Ocencie sami. Za strukturę ciasta odpowiadają zawarty w mące gluten. Na gluten składają sie gluteniny i gliadyny, białka zawierające dużo aminokwasów siarkowych. Stąd, gdy ich produkcja jest ograniczona brakiem dostatecznej ilości siarki, spada także jakość mąki.

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"   Licznik działa od 27.04.07 i naliczył już wizyt.   można do mnie napisać bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura