Ethidium Bromide Ethidium Bromide
65
BLOG

wskrzeszenie genów

Ethidium Bromide Ethidium Bromide Kultura Obserwuj notkę 3

   Jak zbadać funkcje biologiczne białka X? Można m.in. wykorzystać transgeniczne organizmy, w których gen reporterowy (łatwy do wykrycia) kontrolowany jest przez promotor badanego genu. W komórkach, w ktorych badany gen X jest aktywny powinien pojawić sie sygnał reporterowy, np.: niebieski kolor. Podobną metodę wykorzystali badacze z Australii i Teksasu, aby zbadać gen wymarłego już wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus, inaczej: tygrysa tasmańskiego). DNA wilka pobrano z zakonserwowanego w etanolu osobnika z kolekcji muzealnej.  Ostatni przedstawiciel tych drapieżnych torbaczy zmarł w 1936 w zoo w Hobart. 

Z pobranej próbki tkanek wilka workowatego wyizolowano fragment sekwencji promotorowej odpowiedzialnej za kontrolę ekspresji genu proalpha1(II) kolagenu. Mimo tego, że fragment promotora pochodzi z torbacza, wykazuje duże podobieństwo do sekwencji u myszy czy człowieka (łożyskowce). Cztery kopie tej sekwencji połączono z genem reporterowym i stransformowano myszy. W tym przypadku jako reportera użyto białka produkującego niebieski barwnik w miejscu wystepowania. Czyli tam gdzie uaktywni się promotor genu z wilka, pojawi się aktywny enzym produkujący barwnik.

  

a) schemat konstruktu promotora z genu wilka workowatego i genu reporterowego; b)-e) na niebiesko wybarwione miejsca aktywności genu reporterowego; f) kontrolny zarodek nietransgeniczny; g) zbliżenie na lapę i jej przekrój w miejscu zaznaczonym czarną kreską. 

Tak jak się spodziewano, fragment sekwencji promotorowej z genu wymarłego ssaka, kieruje ekspresją w miejscach gdzie znajdują się aktywne, rozwijające się chondrocyty – komórki budujące chrząstkę. Mimo prawie 148 mln lat ewolucyjnego dystansu mysie czynniki transkrypcyjne rozpoznały sekwencję promotorową z torbacza. Dzięki takim eksperymentom możemy badać funkcję genów wymarłych organizmów, a być może kiedyś odtworzyć je w całości.  ---- Pask AJ, Behringer RR, Renfree MB (2008) Resurrection of DNA Function In Vivo from an Extinct Genome. PLoS ONE 3(5): e2240. doi:10.1371/journal.pone.0002240  19420 

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"   Licznik działa od 27.04.07 i naliczył już wizyt.   można do mnie napisać bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura