Ethidium Bromide Ethidium Bromide
120
BLOG

Z biotechnologii

Ethidium Bromide Ethidium Bromide Technologie Obserwuj notkę 4

 

Proces dojrzewania czerwonego wina da się skrócić do kilku minut.
 
KONTEKST: Czerwone wino potrzebuje co najmniej kilka miesięcy dojrzewania, by z mieszaniny około 1000 składników rozwinąć charakterystyczny aromat. Ten proces można teraz uczynić tańszym przez przyspieszone dojrzewanie wina w polu elektrycznym.
METODA: Naukowcy z uniwersytetu w Guangzhou (Chiny) przepuścili trzymiesięczne Cabernet Sauvignon przez rurę wyposażoną w tytanowe elektrody. Najlepsze wyniki otrzymano poddając wino działaniu zmiennego pola elektrycznego 600V/cm przez trzy minuty. Tak jak w naturalnym procesie dojrzewania, alkohole i kwasy reagują tworząc estry, które w znacznej mierze odpowiadają za złożony aromat wina. Dwunastu doświadczonych kiperów – ku swojemu zaskoczeniu – potwierdziło znaczną dojrzałość smaku wina.
ZNACZENIE: Pięciu chińskich producentów win chce opatentowany proces dalej rozwijać. Zwłaszcza w Azji Południowowschodniej wino jest obecnie modne, ale bardzo drogie.
----
Xin An Zeng et al., 2008, Innovative Food Science & Emerging Technologies vol. 9(4)
 
 
Ochrona roślin bez pestycydów.
 
KONTEKST: Rośliny wykorzystują pszczoły nie tylko do zapylania. Dźwięki lotu wydawane przez pszczoły odpędzają żerujące gąsienice. Badacze pszczół z Uniwersytetu Wuirzburskiego przeprowadzili badania czy możliwe jest wykorzystanie tego efektu do ochrony roślin uprawnych.
METODA: Badacze wybudowali w Wuirzburskim grodzie botanicznym dwa namioty z siatki o gęstych oczkach, w których posadzono papryczki chilli lub soję. Jeden z namiotów miał połączenie z ulem pszczelim. Tunelem pszczoły przelatując blisko roślin mogły dostać się do roztworu cukru. Naukowcy umieścili po 10 gąsienic ćmy światłówki naziemnicy (Spodoptera exigua) na każdej z roślin. Intensywny pszczeli ruch powietrzny był odpowiedzialny za ograniczenie o 60-70% szkód wywołanych przez żerowanie gąsienic.
ZNACZENIE: W doświadczeniach polowych badacze chcą teraz przetestować, czy takie stosowanie pszczół może ochronić przed atakiem gąsienic także duże obszary uprawne.  Jeśli badania przebiegną pomyślnie planowe rozmieszczenie uli pszczelich może ograniczyć stosowanie pestycydów.
---
Tautz J. and Rostas M. 2008, Current Biology vol. 18(24) pp. R1125 - R1126  
 
 
Na podstawie Technology Review

 

31230

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"   Licznik działa od 27.04.07 i naliczył już wizyt.   można do mnie napisać bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie