Ewa Gutek Ewa Gutek
489
BLOG

Zbrodniarz w mieście, a bohater na peryferiach?

Ewa Gutek Ewa Gutek Polityka Obserwuj notkę 13

 Na dzisiejszej sesji Rady Miasta omawiany był projekt złożony przez Lubańskie Stowarzyszenie Mieszkańców Panaceum dotyczący postawienia pomnika "Żołnierzy Wyklętych". Stowarzyszenie reprezentowała Ewa Gutek. Na wstępie objaśniła radnym cel jaki przyświecał pomysłodawcom oraz dlaczego wybrano park przy ulicy Żymierskiego w Lubaniu. 

Od lat kombatanci Armii Krajowej składają wiązanki kwiatów pod Obeliskiem w centrum miasta. Za ich plecami znajduje się ulica Żymierskiego, który był oprawcą dla podziemnego ruchu niepodległościowego w skład, którego wchodzili Żołnierze AK. Jego podpis widnieje pod setką wyroków śmierci jakie wykonano na polskich żołnierzach. Pomnik w zamierzeniu miał stać tyłem do ulicy noszącej nazwę zbrodniarza.

Od wielu lat powraca temat zmiany nazwy, ale w ślad za tym rodzą się podziały. Najczęściej związane jest to z obawą o koszta. Prawda natomiast jest taka, że zmiana imienia może trwać nawet 10 lat, a w tym czasie może obowiązywac podwójne nazewnictwo. 

Pomysł stowarzyszenia spodobał się radnym, ale kontrowersje wzbudziła lokalizacja. Podnoszono, że miejscem powinna być była siedziba Powiatowego Urzędu Bezpeczeństwa w Lubaniu na ulicy Dąbrowskiego (obecny Urząd Gminy). Były też inne propozycje, ale na zmianę lokalizacji w obecnym stanie nie wyraziła zgody przedstawicielka Panaceum. Argumentowała, że każde miejsce jest do przyjęcia, ale nie w sytuacji kiedy w centrum pozostaje Żymierski. Nie może być tak, że uhonorowanie Bohaterów następuje poza sercem Lubania, a zbrodniarz w nim pozostaje. Po dość długiej i nie pozbawionej emocji dyskusji padła propozycja od radnego Witolda Chojnacego, aby jednak doprowadzić do zmiany nazwy ulicy. Takie rozwiązanie mogłoby pozwolić na usytuowanie pomnika w innym miejscu.

Ewa Gutek przyznała, że gdyby zmieniono nazwę ulicy to nie byłoby oporu do postawienia pomnika gdzie indziej. Tak naprawdę miejsce wybrane zostało ze względu na to, aby pokazać mieszkańcom jak niechlubną nazwę nosi jedna z ważniejszych ulic w mieście. 

Radni podjęli decyzję zdjęcia z porządku obrad decyzji dotyczącej postawienia pomnika do czasu wypracowania kompromisu. Ewa Gutek zapowiedziała, że stowarzyszenie będzie się sprawą nadal interesować, a 1 marca z udziałem IPN przeprowadzi "Apel Żołnierza Wykletego przy ulicy Żymierskiego". W tym dniu odbędą się też wykłady przedstawicieli IPN pokazujące sylwetki Bohaterów i zbrodniarza. W patriotycznej oprawie odbędzie się też koncert poświęcony Żołnierzom podziemia antykomunistyczego. 

Ewa Gutek
O mnie Ewa Gutek

Jak napotykam na kołtun to go rozczesuję, a jak się nie da to go wycinam!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka