Ewa Pióro Ewa Pióro
511
BLOG

Płeć rekrutera ma znaczenie, czyli relacji ciąg dalszy

Ewa Pióro Ewa Pióro Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Kobiety i mężczyźni inaczej pojmują zespół i dlatego posiadają inne kody rozpoznawania i akceptowania jego członków. Oczywiście w odniesieniu do konkretnych osób mogą występować znaczne różnice - wszak zdarzają się mężczyźni o typowo kobiecych cechach, jak również kobiety o cechach męskich. Dlatego uważnie obserwuj otoczenie. Zbadaj również samego siebie – to, w jaki sposób Ty rozpoznajesz członków swojego zespołu (czyli kto gra w Twojej drużynie) i jak to robi osoba płci przeciwnej, którą dobrze znasz. Poznasz wtedy lepiej swój sposób komunikowania przynależności do grupy, a tym samym będziesz potrafił szybciej nazywać i rozpoznawać kod, jakim komunikuje osoba decydująca o tym, czy Ciebie zatrudnić.

Jak mężczyzna z mężczyzną

Zasadniczo mężczyźni mają silne poczucie więzi, a trwałe relacje tworzą na bazie zadań i wspólnych celów. To one sprawiają, że zostajesz zaakceptowany i przyjęty do zespołu. Życie społeczne mężczyzn i ich odbiór świata zewnętrznego reguluje hierarchia. Stąd na przeznaczonym miejscu stoją u nich zwykle gadżety statusu społecznego (np. auto, telefon, komputer), a także formalna władza i uznanie hierarchii. Gdy mężczyzna rekrutuje mężczyznę, rozmawia z nim o konkretach. I dokonuje oceny, czy będzie on wobec niego lojalny, czy będzie grał w jednej drużynie. Jeżeli więc uda Ci się przejąć inicjatywę i tak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, by omówić cele i zadania na danym stanowisku - i jeśli przy tym jeszcze okażesz uległość i spolegliwość, wtedy masz szansę, że osoba podejmująca decyzję o zatrudnieniu pomyśli o Tobie jak o członku zespołu. Przy tej okazji liczyć się będą wszystkie zagadnienia pomocne w ustaleniu Twojej drużyny – gadżety statusu społecznego, jak samochód, komputer, telefon, a także zainteresowania i pasje (sport, polityka). W mężczyznach bardzo silnie uruchamiają się emocje „my-oni”, nasza paczka przeciw innej paczce. Pokieruj rozmową tak, aby osoba decydująca była przekonana, że grasz w jego drużynie.

 Jeśli jesteś mężczyzną a przepytuje Cię facet, zapytaj najpierw:

„Jakie konkretnie zadania stoją przed osobą, którą zatrudnicie na tym stanowisku?”

a następnie powiedz (jeżeli możesz oczywiście, bo jest to zgodne z prawdą):

„Tak. Takie rzeczy właśnie robiłem. Mój dyrektor w ostatniej firmie dawał mi tylko wskazówki, a ja już robiłem to tak, że on był zadowolony i mógł zaprezentować doskonałe wyniki naszego zespołu. Do dziś mam satysfakcję, bo wszyscy dostawaliśmy za to niezłą premię”.

Natomiast, jeżeli jesteś kobietą, …. (…) „strona 76 mojej i Pawła Burdzgo książki „Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie”

Książka dla wszystkich, którzy szukają pracy lub chcieliby ją zmienić. Jak pokonywać niepowodzenia w staraniach o pracę? Jak rozpoznać potrzeby pracodawcy i skutecznie pokazać swoje atuty? Czym kierują się pracodawcy i rekruterzy? Co zrobić, gdy brak odzewu na dziesiątki wysłanych CV? Konkretne rady i wskazówki mocno osadzone w realiach polskiego rynku pracy. Zapraszamy do księgarni 8 listopada br. Miało być 3 listopada, ale jednak drukarnia miała problemy techniczne – stąd opóźnienie. Premiera 8 listopadaJ

pp

ww

Ewa Pióro
O mnie Ewa Pióro

Empatyczna - postrzegam świat oczami kandydatów i pracodawców, wspieram jednych i drugich w rozwoju. . :0) . "Nawet najciekawszą dyskusję można stłamsić pieprzeniem." - nieznany cytat blogerki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo