Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica
243
BLOG

Potrzebne państwo sprawne a nie tanie

Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica Polityka Obserwuj notkę 1

 W Polsce musimy mówić nie tyle o tanim państwie, co o państwie sprawnym. Administracja potrzebuje dziś lepszego zarządzania z wykorzystaniem praktyk skutecznych w przemyśle czy biznesie – mówił Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak, na kolejnym panelu dyskusyjnym XXI Forum Ekonomicznego.

Przykłady krajów skandynawskich pokazują, że sprawna administracja może przyczynić się do konkurencji na arenie międzynarodowej. Przejrzysty sektor publiczny wyraźnie zwiększa też efektywność sektora prywatnego. Wprowadzenie innowacji z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jest dziś, zdaniem panelistów, szansą na poprawę stanu polskiej administracji.

50% polskich przedsiębiorców twierdzi, że niezorganizowany przepływ informacji jest jedną z barier w rozwoju firm. Dlatego stworzyliśmy kilkanaście portali informacyjnych dla biznesu, wszystkie konferencje Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości są transmitowane online. Przy takich samych lub nawet niższych kosztach  nasz przekaz trafia do szerszej publiczności. Wprowadziliśmy też elektroniczną obsługę klientów – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Gunter Verheugen, profesor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, zauważył, że polski proces transformacji dał ogromne możliwości innowacyjnym zmian. Stare technologie były zastępowane nowymi, bardziej zaawansowanymi, które budowały przewagę Polski nad innymi krajami. Verheugen porównał nasz kraj do Niemiec po II wojnie światowej, gdzie w procesie rekonstrukcji przemysłu zastosowano najnowsze wówczas techniki, co istotnie wpłynęło na szybkość rozwoju w tym państwie. Dziś wśród 5 najbardziej innowacyjnych regionów na świecie 4 znajdują się w Europie . Jeśli chcemy wygrać konkurencję globalną i utrzymać silną pozycję w gospodarce, to innowacja jest tu kluczem do sukcesu – dodał.

Sukces polskiej Doliny Lotniczej, powstałej w jednym z najbiedniejszych regionów Europy, wskazuje kierunek rozwoju. Sektor publiczny musi stworzyć przedsiębiorcom odpowiednie warunki, zarówno prawne, jak i finansowe.   Zdaniem Lublińskiej-Kasprzak, zamówienia publiczne są tym narzędziem, który może stymulować innowacyjność gospodarki. W UE wartość tych zamówień to ok. 2 biliony euro. To potężny instrument – zapewniała.

Innowacyjność jest kluczem do sukcesu, a przedsiębiorczość jest kluczem do innowacyjności. Mamy podatki, granty i subsydia. Jestem zwolennikiem pomocy od strony podatkowej a nie rządowej, gdzie próbuje się ręcznie sterować i wskazywać, na co przeznaczać te pieniądze. Powinniśmy pozwalać firmom myśleć nowatorsko i zachęty podatkowe są tego najlepszym mechanizmem – podsumował Zoltan Csefalvay z węgierskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej.

 

 

 

 

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka