Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
324
BLOG

Polski dom

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Gospodarka Obserwuj notkę 0

  Od kilku miesięcy obserwuję, jak rośnie dom. Blok mieszkalny ma cztery kondygnacje i kilka klatek. Inwestorem jest lokalna spółdzielnia mieszkaniowa, a wykonawcą prywatna firma budowlana. Wszystkie mieszkania sprzedano, zanim jeszcze rozpoczęto ich budowę.

  Dom rośnie w odległości kilkudziesięciu metrów od komina czynnej, osiedlowej kotłowni. A ta pali, rzecz jasna, miałem. Bo taniej. Dymiący komin nie przeszkadzał w niczym nabywcom wymarzonych mieszkań.

  W niczym nie przeszkadza również bliskość autostrady. Teoretycznie zasłania ją ekran akustyczny. Praktycznie jest oczywiście doskonale słyszalna. Przez całą dobę. To przecież główna trasa przejazdu wszystkich TIR-ów na trasie Moskwa-Berlin.

  A dom rośnie. Firmie budowlanej mrozy kończącej się zimy były niestraszne. Czy na dworze minus pięć, czy minus dziesięć stopni, dzielne ekipy murowały w pośpiechu. Okna osadzano również przy wielostopniowym mrozie. Teraz dom już stoi, więc nadal na mrozie można go spokojnie ocieplać, przylepiając do elewacji płyty styropianu.

  Jeszcze chwila i nadejdzie wiosna. Wszystko się otynkuje, pomaluje i będzie pięknie.

  Upragnione i wymarzone mieszkania zostaną zasiedlone przez ich kupców. Będą wreszcie na swoim, spłacając przez najbliższe dwadzieścia pięć lub i trzydzieści lat coraz wyższe, miesięczne raty.

  Najpóźniej wtedy, gdy nadejdą letnie upały, zimowe prace budowlane dadzą o sobie znać. Wypaczą i rozszczelnią się okna, popękają ściany i stropy, odpadać zacznie tynk. A na elewacji za rok pojawi się grzyb. Będzie dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w wielu pozostałych domach, budowanych przez innych inwestorów w bezpośredniej okolicy. Albo gdziekolwiek indziej w Polsce.

  Ale to będzie dopiero później.

Bo teraz nadal rośnie dom.

Ten przy kominie i obok autostrady.

Tuż obok Poznania, więc taniej.

Korzystniej.

Lepiej.

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka