Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
378
BLOG

"Człowiek, który napisał Listę Schindlera".

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

  Mietek Pemper był jednym z najważniejszych pomocników Oskara Schindlera. Narażając swe życie, jako osobisty sekretarz krakowskiego komendanta obozu koncentracyjnego przekazał Schindlerowi listę nazwisk 1200 Żydów. A ten zapobiegł zabiciu ich przez nazistów. Pemper zmarł (w miniony wtorek) w wieku 91 lat.

  W okresie drugiej wojny światowej w obozie koncentracyjnym Kraków – Płaszów Pemper pracował jako osobisty sekretarz tamtejszego komendanta, Amona Göth i z narażeniem własnego życia dostarczał listy nazwisk więźniów fabrykantowi, Oskarowi Schindlerowi. Dzięki jego zaangażowaniu łącznie 1 200 osób uratowanych zostało od zamordowania przez narodowych socjalistów.

  Amerykański reżyser, Steven Spielberg realizując swój film pod tytułem "Lista Schindlera" zasięgał porad od urodzonego w roku 1920 Pempera. Obok niego w (tym samym) obozie koncentracyjnym pracował także, jako księgowy Itzhak Stern, który zmarł w Izraelu w roku 1969. On także pomagał przy ratowaniu Żydów. (…)

  Spielberg w swoim filmie podziękował Pemperowi, kierując do niego następujące przesłanie: "Thank god for your survival" (Bogu niech będą dzięki za Twe przetrwanie). Od roku 1958 Pemper mieszkał w (bawarskim) Augsburgu. Po wojnie studiował psychologię i socjologię, a następnie pracował jako doradca dla przedsiębiorców. Za jego działalnośc na rzecz pojednania oraz odważne działanie w czasach niszczycielskiej dyktatury nazistów odznaczony został w roku 2001 Federalnym Krzyżem Zasługi Pierwszej Klasy ( Bundesverdienstkreuz erster Klasse). Przyznano mu również honorowe obywatelstwo miasta Augsburg.

  Wspominając Pempera nadburmistrz Augsburga, Kurt Gribl (CSU) mówił o nim, jako o "znaczącym budowniczym mostów pomiędzy żydowską a chrześcijańską religią, o człowieku, który działał na rzecz pojednania pomiędzy generacjami". (…)

  Mietek Pemper pochowany zostanie podczas uroczystości rodzinnej na Cmentarzu Żydowskim".

* * *

Tekst stanowi tłumaczenie artykułu, opublikowanego przez ukazujący się w Monachium, ogólnoniemiecki dziennik "Süddeutsche Zeitung".

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura