Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
140
BLOG

Samochody coraz mądrzejsze

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Grupa trzydziestu dwóch światowych liderów motoryzacji i informatyki (Opel, BMW, Dailmler, Honda, Delphi, NEC, Hitachi, Sap) pracuje nad nowoczesnym systemem DRIVE C2X poprawiającym bezpieczeństwo jazdy. Zespół został dofinansowany przez Unię Europejską kwotą 18,9 mln Euro, posiada siedem poligonów testowych w kilku krajach.

System informatyczny Car-To-X (C2X) jest oparty na technologii M2M, umożliwia samochodom samoczynne kontaktowanie się ze sobą i wymianę informacji o korkach, wypadkach i utrudnieniach ruchu. Kierowca jest alarmowany o samochodach, które są poza jego polem widzenia, np. takimi, które mogą wyjechać zza rogu.

C2X wykorzystuje do komunikacji, stworzony specjalnie dla zastosowań motoryzacyjnych, standard IEEE 802.11p, który oprócz komunikacji samochód-samochód (car-to-car), pozwala także na komunikację samochodu z infrastrukturą drogową (car-to-infrastracture).

"Wyobraźcie sobie karetkę jadącą przez miasto na sygnale. Sygnalizacja świetlna wykrywa jej obecność i zostaje ustawione odpowiednie światło. Dzięki temu ambulans zawsze ma zielone światło, co umożliwia najszybsze dotarcie do szpitala" – kreśli przykładowy scenariusz Kurt Stievers z holenderskiej firmy NXP, pracującej nad tym projektem.
Trzeba przyznać, że idea szczytna i warto za nią trzymać kciuki.

 

System informatyczny Car-To-X (C2X) umożliwia samochodom samoczynne kontaktowanie się ze sobą
i wymianę informacji o korkach, wypadkach i utrudnieniach w ruchu, zanim dostrzeże je człowiek
źr. www.drive-c2x.eu

 

M2M to zdolność urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji między sobą bez udziału człowieka. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby oraz minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia ludzkiego błędu. Już teraz technika ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i ciągle pojawiają się nowe pomysły na jej wykorzystanie. Jeszcze w 2006 roku w tym trybie komunikowało się około 9 milionów urządzeń. Szacuje się, że do 2020 roku w sieci może komunikować się nawet 50 miliardów (!) urządzeń – przyrost jest zatem niebagatelny.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie