Izabela Nowak
Izabela Nowak
izabelanowak izabelanowak
1075
BLOG

Radykalnie utopijny feminizm

izabelanowak izabelanowak Społeczeństwo Obserwuj notkę 3

Feminizm jest ideologią związaną z równouprawnieniem kobiet- to najczęściej podawana definicja charakteryzująca ten ruch społeczny. Centralnymi zagadanymi feminizmu są między innymi: rozwój teorii feminizmu  oraz jej przekształcanie i wdrażanie w polityczną praktykę. Kwestie równouprawnienia w polityce, pracy , społeczeństwie i rodzinie. Bardzo ważny temat dla feministek to seksualne samostanowienie kobiet -prawo do aborcji, antykoncepcji i zabiegów in- vitro. Walczą one także z męską dominacją językową.Przypomnę w latach 70 XX wieku na Uniwersytecie w Konstancji powstała Katedra Lingwistyki Feministycznej , dzięki temu kobiety mają stać się "widoczne językowo" . Z języku potocznym pojawia się feminizacja nazw: biskupka, żołnierka, strażniczka, profesora. Będąc na Kongresie Kobiet Polskich w Poznaniu usłyszałam też nowe słowa  " gościna specjalna " i " kominiarka " ( kobieta wykonująca zawód kominiarza)dowiedziałam się także ,że wrak jest płci męskiej( chodzi o wrak samolotu z katastrofy smoleńskiej)- nie znaleziono jeszcze odpowiednika żeńskiego tego słowa, ale obserwując fantazję feministek i ich determinację w tworzeniu nowych nazw już niedługo możemy się spodziewać jakiś nowinek w tej kwestii.Dyskutują one na temat zrównania związków homoseksualnych z rodzinami stworzonymi przez kobietę i mężczyznę, a także na temat wychowania seksualnego( praktycznie od urodzenia), pornografii oraz dekonstrukcji tożsamości płciowej ( tutaj wiele " dobrego" zrobiły radykalne feministki.

Pokrótce chciałbym przestawić zarys historyczny tego ruchu i okresy zwane falami ( płeć żeńska)

Pierwsza fala to aktywność amerykańskich i angielskich sufrażystek walczących o prawa udziału kobiet w życiu publicznym i  zniesienie niewolnictwa. W 1920 roku Kongres USA przyznał kobietom prawa wyborcze - jest to 19 poprawka do Konstytucji

Druga fala rozpoczęła się niekorzystnie dla kobiet walczących o swoje prawa za przyczyną wprowadzenia w wielu krajach Kodeksu Napoleona. Ale i tak kobiety organizowały protesty, demonstracje i strajki . Szukały też sojuszników dla swoich postulatów wśród mężczyzn. Znalazł się jeden filozof angielski John Stuard Mill , który pisał o zrównanie płci w dziedzinie politycznej i prawnej oraz o dostępu kobiet do wszystkich zawodów. Tak na marginesie chciałabym zobaczyć jakąś głośno wojującą feministkę, która razem z górnikami pracuje ciężko w kopalni - dla feministek byłaby to " górniczka".

I Wojna Światowa przyspieszyła procesy emancypacji kobiet: miały prawa wyborcze, dostęp do wykształcenia i wyższych stanowisk zawodowych. Tam gdzie władzę sprawowali faszyści kobiety już nie miały tyle szczęścia i ich sytuacja się znacznie pogorszyła.

Po II Wojnie Światowej postulaty dla równości kobiet i mężczyzn znalazły zrozumienie między innymi w Deklaracji Praw Człowieka.

W tym czasie zaczęły się umacniać tendencje do przywracania ważności  kobiety w roli matki i żony .Powstaje szereg publikacji , które na podstawie badań psychoanalitycznych argumentowały uzasadnienie powrotu do naturalnej  i tradycyjnej wizji roli  kobiety.

W 1963 roku UNESCO, a następnie USA ogłosiły raport o dyskryminacji kobiet. Walka nie toczy się o równouprawnienie mężczyzn i kobiet, ale na zbudowaniu nowych struktur społecznych , opartych na całkowitym zniesieniu ról przypisanych płci. Społeczeństwo  powinno być wolne od jakiegokolwiek zróżnicowania płciowego. Pojęcie dyskryminacji zastąpiono pojęciem seksizm. Polityka i nauka stały się dziedzinami , w których feministki podjęły działalność na rzecz promocji kobiet , z punktu widzenia kobiet , które pokrzywdzone przez mężczyzn krytykowały wszystko co było stworzona przez nich.

Dochodzimy do trzeciej fali , która przypada na początek lat 90 XX wieku. Ich celem jest na skalę globalną walka z wszelkimi objawami niesprawiedliwości  nie tylko wobec kobiet. Niesprawiedliwość jest tutaj rozumiana jak ograniczenie wolnego wyboru jakikolwiek by on  był. Stawia także na edukację młodych kobiet najlepiej na studiach genderowych, które kosztują nie mało bo przykładowo na Uniwersytecie Jagielońskim około 2,5 tyś złotych za rok.Kobiety mają być dzięki temu szczęśliwe , wolne, dumne ze  swojej - stworzonej przez siebie nowej kobiecości .

Pojawia się szereg publikacji feministycznych -  co za ironia -niczym baby bom . Jest to m.in. Feministyczny Słownik Pojęć z Ekonomii , gdzie takie pojęcia jak "lepka podłoga", " szklane ruchome schody", " szklane ściany", " szklany sufit" napawają salwą śmiechu. Tylko do śmiechu nie powinno nam być bo  jest tam także pojęcie " gender mainstreaming"- to uwzględnienie społecznego i kulturowego wymiaru płci ( nie biologicznego) czyli gender  we wszystkich dziedzinach życia oraz we wszystkich działaniach Unii Europejskiej , włączenie perspektywy gedner do wszystkich aktywności realizowanych przez kraje członkowskie , we wszystkich wymiarach życia społecznego , ekonomicznego , politycznego, we wszystkich realizowanych projektach, bez wzgląd na tematykę. Podkreślam bez wzgląd na tematykę.

Wspominałam wcześniej o radykalnych feministkach. Są jeszcze inne rodzaje feminizmu , ale na tyle absurdalne ,że nie chcę  nawet o tym pisać. Warto zwrócić uwagę właśnie na radykalne feministki, więc jeszcze kilka słów .

Fryderyk Engels napisał w pracy " Pochodzenie  rodziny , własności prywatnej i państwa" : " W historii za pierwszorzędny antagonizm miedzy mężczyzną a kobietą w monogamicznym małżeństwie za pierwszorzędny ucisk- ucisk kobiety przez mężczyznę".

Radykalne feministki " pochwyciły" tę ideę i zarysowały wizerunek kobiety z klasy uciskanej , a małżeństwo i "obowiązkowy"  heteroseksualizm jako narzędzie ucisku . Ich celem stało się usunięcie przywilejów mężczyzn czyli działanie skierowane przeciwko nim. Z drugiej strony wyeliminowanie różnicy między płciami czyli działanie skierowane przeciwko macierzyństwu czyli przeciwko samym sobie. Przyczyną opresji kobiet jest męska dominacja. Opresja ta jest wszechobecna i występuje we wszystkich społeczeństwach oraz we wszystkich dziedzinach życia jak  polityka, gospodarka i kultura. Dlatego radykalne feministki odrzucają reformatorskie metody i dążą do rewolucyjnego i całościowego przekształcania społeczeństwa. Warunkiem zniesienia ról społecznych jest likwidacja rodziny i płci  , a w takim społeczeństwie zniknie wszelka opresja.
Wydaje mi się,że zjawisko jakim jest radykalny feminizm wypływa z błędnego rozumienia człowieka i jego płciowości. Płciowość jest jakościową modyfikacją osoby ludzkiej i przenika jakby osobę w całości. W hierarchii właściwości bytów płciowość należny do kategorii jakości. Oznacza to,że człowiek albo bytuje jako kobieta albo jako mężczyzna. Nasza płciowość realizuje się w relacji do płci przeciwnej, przy czym te korelacje są na równym poziomie, ponieważ każdy czy mężczyzna czy kobieta  są najzwyczajniej ludźmi.  

 
Na koniec jeszcze trzy  kwestie

Kiedyś byłam świadkiem takiej sytuacji : na przystanku  czeka sporo ludzi  , oczywiście każdy chce wejść do nadjeżdżającego  tramwaju  nagle słyszę głos : "Niech Pan się nie pcha,kobiety maja pierwszeństwo" . Na to odpowiada mężczyzna  " Chciałyście równouprawnienia to teraz macie".  I po temacie .Pomyślałam sobie: to kobiety kobietom zgotowały taki los.

Myślę,że   feministki to nieszczęśliwe kobiety, które wmawiają szczęśliwym kobietom ,że są one nieszczęśliwe

A poza ty mam pytanie chyba retoryczne zresztą :jeśli nie ma być płci to feministki , które walczą o hegemonię kobiet o co będą walczyć?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestem Polką ,katoliczką.Bliskie mojemu sercu są idee chrześcijańskie i patriotyczne.Mam 39lat.Ukończone studia magisterskie na kierunku filozofia na UAM.Jestem dyplomowanym pracownikiem socjalnym. Aktualnie specjalizuję się w pracy jako asystent rodziny. Wspieram rodziny, które są dotknięte wykluczeniem społecznym , w szczególności tam gdzie występują problemy opiekuńczo- wychowawcze. Jestem współzałożycielem Stowarzyszenia Kongres Kobiet Konserwatywnych w Poznaniu.Od 6 lat jestem aktywnym członkiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu poznańskim. Od 2013 roku uczestniczę w projekcie " Znane ekspertki" w dziedzinie pomocy społecznej i reintegracji. Aktualnie moim celem jest walka z ideologią gender oraz uświadamianie o szkodliwości tej ideologii ,który według mojej opinii jest jedną z najniebezpieczniejszych plag naszych czasów, gdyż uderza w tradycyjnie pojmowany model rodziny oraz burzy ład społeczny i redyfiniuje pojecie moralności.W 2016 roku wraz z moim Stowarzyszeniem zorganizowaliśmy Konferencję " Europa i Polska w obliczu wyzwań islamu".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo