Krytyk Krytyk
100
BLOG

Kryzys religijności cz.2

Krytyk Krytyk Polityka Obserwuj notkę 6

Osłabienie pozycji religii w zachodnich społeczeństwach, stworzyło pole do otwartego ataku na nią. Najtragiczniejszym tego przykładem będzie Rewolucja we Francji. Oddam tu głos mądrzejszym od siebie, prof. Jacek Bartyzel dokonuje dokładnej analizy tego tragicznego zdarzenia pod kątem teologicznym, jeżeli, ktoś chce zapoznać się z opinią  prof. Bartyzela, może to zrobić ściągając sobie jego wykład z tej strony: http://omp.lublin.pl/multimedia.php   Wykład nosi tytuł: "Zbrodnicze dziedzictwo rewolucji francuskiej". Otwarty atak na religię, rzadko będzie miał podłoże światopoglądowe (choć i takie się zdarzy) - dużo częściej, najzwyczajniej będzie związane z interesami grupy, bądź jednostek ten atak wspierającymi (np. książęta wspierające Marcina Lutra dla zagarnięcia bogactw Kościoła). Zdaje sobie sprawę z tego, że niezależnie jak wiele bym nie napisał i tak spłycę problem. Tysiące filozofów i pseudofilozofów, setki ruchów i organizacji, dziesiątki tysięcy pomysłów i ideologii. Nie da się tego ująć w krótkiej notce. Nawet w wielu opasłych tomach się nie da! 

 

O Rewolucji we Francji minęło trochę czasu, który obfitował w kolejne upadki religijności. Im dłużej zastanawiam się co mógłbym napisać tym mniej wiem. Kolejne zdarzenia, ludzie czy lektury wręcz krzyczą by o nich wspomnieć. Myślę, że mamy czas by powoli wspominać o wszystkim. Dziś proponuje krytykę Nietzschego, która w okrutny sposób pokazuje co się stało (i co się jeszcze stanie) po "Śmierci Boga". Szczególnie ważne wydaje się dzieło "Wiedza Radosna". Czyż nie jest tak jak pisał Nietzsche, że po śmierci Boga, nie jesteśmy już pewni niczego? Jeżeli ktoś chce się z tym zgłębić ten problem tu można przeczytać dzieła Nietzschego: http://chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=inacosiegapisz Dla porównania radzę zapoznać się z książką (czy właściwie książeczki) Stefana Swieżawskiego "Człowiek średniowieczny". 

 

Mało piszę a dużo polecam. Dlaczego? Gdyż jak najszybciej chce przejść do współczesności. Mamy czas - to prawda, na naukę mamy czas ale żyć też trzeba. I mam nadzieje, że pomogą mi Państwo a ja Państwu zrozumieć co dzieje się do w okół nas. W polityce, kulturze, sztuce, zwyczajach, religii i w każdej sferze, w której żyjemy. Bo dzieje się coraz więcej a coraz mniej jest zrozumiałe.

 

W linkach umieściłem już stronę z artykułami o filozofii rosyjskiej, zamieszczam także do Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi. Po co? Gdyż na ta strona jest często aktualizowana, a zamieszcza informacje o zmianach tak w prawie jak i w podejściu ludzi do najróżniejszych spraw. Warto wiedzieć jak zmienia się świat i w którą idzie stronę. Nie mogę znaleźć portalu, który by afirmował te zmiany. Jeżeli znają taki Państwo proszę mi go polecić a na pewno i jego (dla pełniejszego obrazu zamieszczę) w "polecanych stronach".     

Krytyk
O mnie Krytyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka