malwi malwi
1794
BLOG

Choroba komputerowa

malwi malwi Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Komputer, laptop, tablet... to urządzenia które ułatwiają człowiekowi życie, wspomagają jego edukację czy pracę. Trzeba jednak uważać, gdyż korzystanie z komputera niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Stąd przy jego dużej szkodliwości należy go rozsądnie używać i przeciwdziałać negatywnym skutkom dla zdrowia i psychiki użytkownika. Komputer wywiera ujemny wpływ na ciało człowieka, na jego poszczególne narządy i układy, może również negatywnie oddziaływać na jego psychikę, zaburzać zakres percepowanych bodźców oraz przyczyniać się do powstawania depresji i fobii.

Niepożądanych objawów wynikających z pracy z komputerem jest bardzo wiele. Pojawiać się one mogą przede wszystkim ze strony narządu wzroku i wynikać bezpośrednio w tym przypadku z pracy przy monitorze komputerowym. Winę często ponoszą sami użytkownicy. Nie wykorzystują oni zalet dużego ekranu, poprzez dobór odpowiedniej wielkości czcionki, a umieszczają na ekranie jak najwięcej informacji, poprzez stosowanie małych czcionek, kosztem obciążania własnego wzroku. Podczas pracy, czy zabawy dochodzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania powiekami i powoduje to rzadsze zwilżanie powierzchni oka, a to wcześniej czy później może spowodować syndrom Sicca, objawiający się wysychaniem i zmętnieniem rogówki oraz stopniową utratą wzroku. Wysychaniu gałek ocznych można zapobiegać. Należy co jakiś czas robić przerwę w pracy i przez chwilę pomrugać powiekami. W tym czasie oko powinno zwilżyć gałkę oczną. Jeżeli mamy problem z wilgotnością gałek można stosować, po konsultacji z lekarzem, różne nawilżające krople lub żele. Może dojść również do przemijającej krótkowzroczności oraz nasilania się subiektywnie odczuwanych dolegliwości, takich jak “rozmazywanie” się obrazu, podwójne widzenie, pieczenie, ból oraz obiektywnie obserwowane łzawienie i zaczerwienie gałek ocznych. W celu zapobieżenia wystąpieniu różnych uciążliwych objawów wynikających z długotrwałej pracy przy komputerach, zaleca się ich użytkownikom naukę pisania bezwzrokowego (bez spoglądania na ekran), spoglądanie co pewien czas w dal, poza monitor, oraz “zaciemnianie” - zasłanianie dłońmi oczu na kilka minut.
 
Ponadto, każda osoba która przebywa w obrębie włączonego monitora komputerowego jest narażona na działanie emitowanego przez ekran promieniowania. Promieniowanie to “przyciąga” naładowane elektroujemnie cząsteczki kurzu, co może powodować nasilenie reakcji alergicznej u jego użytkownika.

Często przyczyną niektórych schorzeń bywa nieprawidłowa postawa przy pracy co powoduje ból mięśniowo-szkieletowy. Długotrwała praca na klawiaturze może powodować uszkodzenie ścięgien mięśni prostowników przedramienia. wykonywanie przez dłuższy czas czynności, które wymagają zgięcia i pewnego stopnia rozciągnięcia nadgarstka są czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Jego objawy - drętwienie, parestezje (tzw. „uczucie mrowienia”) i ból w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i wewnętrznej powierzchni palca serdecznego oraz następowy zanik mięśni wymagają leczenia, niekiedy nawet chirurgicznego. W celu zapobieżenia powyższym objawom propaguje się przyjęcie określonej postawy przy pracy z komputerem. Należy przysuwać się jak najbliżej do oparcia krzesła, rozewrzeć jak najszerzej kolana i oprzeć mocno o podłogę całą powierzchnię stóp. Stopy powinny spoczywać na stabilnym podnóżku o dużej powierzchni, z możliwością regulacji wysokości i kąta jego nachylenia. Ramiona użytkownika winny zwisać swobodnie. Klawiaturę należy postawić na nie ślizgającej się powierzchni i wyposażyć ją dodatkowo, gdy jej wysokość przewyższa trzy centymetry, w podpórki na dłonie. Głowa powinna spoczywać prosto, mięśnie ją podtrzymujące winny być rozluźnione a broda lekko przygięta do klatki piersiowej. Krzesło powinno zapewniać oparcie do połowy łopatek siedzącego, z podpórką lędźwiową. Po każdej godzinie pracy z komputerem, jego użytkownik powinien mieć zapewnioną dziesięciominutową przerwę. W jej trakcie należałoby wykonywać ćwiczenia oddechowe, masaż palców rąk, rozluźniać mięśnie tułowia oraz masować skórę głowy. Ekran monitora powinien znajdować się na wprost użytkownika, w odległości nie mniejszej niż 50cm. Umiejscowienie powinno być takie, aby ekran znajdował się pod kątem prostym od osi spojrzenia skierowanej około 30o w dół.

Oprócz niewłaściwie urządzonego stanowiska komputerowego niebezpieczny jest sam sprzęt. Poza zagrożeniem związanym z promieniowaniem wydzielanym przez sprzęt komputerowy problemem jest również zagrożenie emisją związków chemicznych. Zarówno komputery jak i monitory wydzielają bezwonne gazy - tlenki i furany nieobojętne dla naszego zdrowia. Związki te, zaliczane do najgroźniejszych trucizn środowiska naturalnego, mają działanie rakotwórcze. Do tego dokładają się często brak ostrości , nadmierna jaskrawość i migotanie ekranu monitora.
 
Na początku lat 90 odkryte zostało zjawisko uzależnienia od Internetu lub od gier. Dzwonkiem alarmowym może być zaniedbanie spraw zawodowych czy prywatnych spowodowane zarwanymi nocami spędzonymi na buszowaniu w Sieci. Może to prowadzić ostatecznie do całkowitej utraty zdolności kontrolowania własnego zachowania, tzn. utraty zdolności oceny czasu spędzanego na IRC czy wędrówkach po WWW. Internetoholik zaniedbuje rodzinę, przyjaciół, obowiązki, nie dba o własne zdrowie, rezygnuje z rozrywek i przyjemności. Redukuje czas przeznaczony na sen, a także je mało i szybko. Uzależnienie od Internetu, podobnie jak uzależnienie od samego komputera, jest zjawiskiem wzbierającym na sile. Uzależnienie to objawia się rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju w sytuacji „braku dostępu do sieci” i może powodować dalsze konsekwencje psychofizjologiczne z depresją i zaburzeniami realnego spostrzegania rzeczywistości włącznie.

Na koniec wywodu dotyczącego szkodliwości techniki komputerowej należy zasygnalizować jeszcze problem komputerowych gier. Gra akcji, w której z pomocą dżojstiku likwiduje się (czyli zabija) setki przeciwników może skłonić młodego gracza do nieświadomego zmieniania dżojstika na kij baseballowy i spróbowania swych sił na żywym człowieku. Nie powinno się jednak demonizować znaczenia gier komputerowych dla psychiki człowieka, jednakże należy ten problem zauważać. Podobnie także istnienie problem szkodliwości komputera używanego przez dzieci. Specjaliści przyznają, że używanie komputera przez dziecko może być pozytywne dla jego edukacji (stymuluje do nauki, głębszej refleksji) ale może również powodować izolację od świata rówieśników i być przyczyną osamotnienia.

Komputer i technika towarzyszy obecnie człowiekowi w całym jego życiu, czynią je łatwiejszym i przyjemniejszym. Ta sama technika jednakże może być również szkodliwa. Dlatego też należy roztropnie używać komputerów. Ich możliwości są ogromne, lecz należy pamiętać, że jego użytkownikiem jest człowiek a nie druga maszyna. Człowiek nie został stworzony dla komputera, lecz komputer skonstruowano dla człowieka.   

malwi
O mnie malwi

Szukam świata, w którym jedna jaskółka czyni wiosnę, gdzie szewc chodzi w butach, gdzie jak cię widzą to dzień dobry, szukam świata, w którym, człowiek człowiekowi człowiekiem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości