Portal Memento Portal Memento
310
BLOG

Sławomir Cenckiewicz o publikacji w "Nowym Dzienniku"

Portal Memento Portal Memento Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Sprawa lustracji i działalności służb bezpieczeństwa w okresie PRL, tak w odniesieniu do środowisk krajowych, jak i Polonii, wciąż pozostaje w życiu publicznym problemem tyleż ważnym, co nierozwiązanym w wystarczającym stopniu. Wymaga przy tym umiarkowania i precyzji w wypowiadanych słowach. Poniżej prezentujemy nawiązujące do tych kwestii oświadczenie dr. Sławomira Cenckiewicza, podejmującego w swych badaniach m.in. tematykę emigracji i Polonii w Stanach Zjednoczonych w okresie PRL:

Pan Tadeusz A. Kondratowicz
President, Treasurer
"Nowy Dziennik" , Nowy Jork

Szanowny Panie Redaktorze,

w wydaniu internetowym "Nowego Dziennika" z 8 stycznia br. (oraz zapewne również w wydaniu papierowym gazety) ukazał się wywiad Andrzeja Dobrowolskiego z prezesem IPN Januszem Kurtyką zatytułowany "Odkłamywanie historii".

W jednym z pytań red. A. Dobrowolskiego znalazły się słowa, które nie tylko w nieprawdziwy sposób przybliżają rzekomo moje poglądy na temat przeszłości Polonii amerykańskiej, ale również naruszają moje dobre imię. Chodzi o następujący fragment: "Znamy tutaj, w Stanach, IPN głównie z kontaktów ze Sławomirem Cenckiewiczem, który wygłaszał jeszcze przed przeprowadzeniem badań kontrowersyjne jak na naukowca opinie, że np. co drugi człowiek w Polonii był współpracownikiem czy kolaborantem. Zważywszy, że połowa to dzieci, wyglądało na to, że współpracownikiem bezpieki był, w jego przekonaniu, w istocie każdy z nas. Za kolaborantów uważał nawet ludzi tylko dlatego, że jeździli do Polski czy chodzili na występy Mazowsza".
 
Oświadczam, że nigdy, ani w wystąpieniach publicznych, ani w publikacjach popularnych czy naukowych, nie twierdziłem, że "co drugi człowiek w Polonii był współpracownikiem czy kolaborantem", ani też nie uważam za "kolaborantów" "ludzi tylko dlatego, że jeździli do Polski czy chodzili na występy Mazowsza".
 
Jeśli red. A. Dobrowolski wysuwa tego typu zarzuty pod moim adresem to powinien je precyzyjniej formułować, najlepiej odwołując się do dokładnych cytatów z moich wystąpień i publikacji. Zapisy video z niektórych z moich spotkań z Polonią są dostępne w internecie. Przypominam także, że moje różne publikacje na temat Polonii są ogólnie dostępne (chociażby w bibliotece Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku czy SWAP), a niektóre z nich w formie popularnej ogłaszałem na łamach "Nowego Dziennika" (w okresie kiedy redaktorem naczelnym pisma był M. Wierzyński). W żadnej z nich nie znajdziemy poglądów, które przypisał mi red. A. Dobrowolski.

W związku z powyższym, domagam się opublikowania niniejszego listu na łamach "Nowego Dziennika" i przeprosin ze strony red. A. Dobrowolskiego. W innym wypadku będę zmuszony dochodzić swoich praw przed sądem.

Z poważaniem
dr Sławomir Cenckiewicz
Gdynia, 11 I 2010 r.

Adam Chmielecki
redaktor prowadzący portalu historycznego Memento

Memento.org.pl - historia najnowsza, działalność młodzieżowych organizacji opozycyjnych, m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Federacji Młodzieży Walczącej. Wejdź, podziel się swoją historią i poznaj historie innych. Kontakt: portalmemento@gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura