99999 99999
704
BLOG

Przemilczane przesłania Papieża JPII do Polaków

99999 99999 Polityka Obserwuj notkę 4

Nasz wielki rodak Papież JPII jako pasterz światowego kościoła miał wiele przesłań do Ludu Bożego całego świata. Jednak szczególne znaczenie mają dla Polaków te przesłania, które były skierowane bezpośrednio do nich, zwłaszcza podczas pielgrzymek Papieża w Polsce, czy Polaków w Rzymie. Niestety przesłania te są przemilczane, jakby podlegały cenzurze. Tak było przed beatyfikacją, i tak jest przed kanonizacją.

Okazało się, że przesłania te są niezwykle aktualne na dzisiejsze czasy i są niezwykle prorocze. Prorządowym, dyspozycyjnym mediom nie pasuje przypominanie o wielkim partiotyźmie naszego Papieża. Nie pasuje przypominanie o wezwaniach Papieża do usunięcia z życia społecznego wielu szkodliwości i zaniedbań, które są kontynuowane. Będą natomiast eksploatowane tematy jak najbardziej odlegle, w tym o kremówkach i zamiłowaniach turystycznych Papieża.

Dlatego warto przypomnieć niektóre, te przemilczane, ważne przesłania Papieża JPII dla Polaków:

1 – Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym:
- abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
- abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
- abyście pamiętali o tym wielkim zbiorowym obowiązku jakim jest Polska
- abyście mieli ufność nawet wbrew swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
- abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
- abyście nigdy nie utracili tej wolności
ducha, do której On «wyzwala» człowieka,
- abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest «największa», która się wyraża przez Krzyż, a bez której
życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu. (Homilia w czasie mszy św. na Błoniach w Krakowie,10 czerwca 1979)

 

2 -Patriotyzm to duma z samego faktu bycia Polakiem. To poczucie wspólnoty –przynależności do rodziny .To głęboka więź emocjonalna z tym co polskie. Postawa w której wszystko co złe w Ojczyźnie nas smuci a sukcesy są podstawą do radości.

 

3 -Czuwam-to znaczy: także czuję się odpowiedzialny za to wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.... Powiem tylko, że to co kosztuje stanowi wartość....Nie pragniemy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała.(Przesłanie wygłoszone do młodzieży. Jasna Góra, 18 czerwiec 1983).

 

4 -Z dziejów Ojczyzny naszej wiemy, jak zadanie to jest trudne - a jednak nigdy nie można zrezygnować z  olbrzymiego wysiłku, którego celem jest budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny. Musi zaś temu towarzyszyć miłość tejże Ojczyzny: umiłowanie jej kultury i historii, umiłowanie specyficznych wartości, które stanowią o miejscu tej Ojczyzny w wielkiej rodzinie narodów, umiłowanie wreszcie rodaków - ludzi mówiących tym samym językiem i odpowiedzialnych za tę samą wspólną sprawę, której na imię "Ojczyzna".(Homilia w czasie mszy św. Jasna Góra, 5 czerwiec 1979)

 

5 -Nie muszę ukrywać tego szczególnego związku, jaki mnie łączy i który głęboko odczuwam z Kościołem i narodem, z którego wyszedłem, ze wszystkimimoimi rodakami,zarówno żyjącymi w Ojczyźnie, jak i poza nią. (Przemówienie. Rzym,7 listopad 1981).

6 -Analiza pojęcia Ojczyzny i jej związku z ojcostwem i z rodzeniem tłumaczy też zasadniczo wartość moralną patriotyzmu. Jeśli pytamy o miejsce patriotyzmu w Dekalogu, to odpowiedź jest jednoznaczna:wchodzi on w zakres czwartego przykazania, które zobowiązuje nas, aby czcić ojca i matkę. ...Patriotyzm, jako miłość ojczyzny, przyznaje wszystkim innym narodom takie samo prawo jak własnemu, a zatem jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej. (JPII,  książka pt."Pamięć i tożsamość" str.71).

7 -Mamy tylu młodych, obiecujących ludzi. Nie możemy dopuścić do tego, aby nie widzieli oni dla siebie przyszłości we własnej Ojczyźnie. (Przemówienie w auli KUL-u, 9 czerwiec 1987)

8 -Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. ... Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. ...Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! (Homilia w czasie mszy św. Skoczów 22maj 1995).

 

9 -Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.(Przemówienie w Zgromadzeniu Narodowym polskiego parlamentu, 11 czerwiec 1999).

10 -Nowe sytuacje — zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym — domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich. Bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia, dziś bardziej jeszcze staje się winą. ( JPII, Posynodalna Adhortacja Apostolska, Christifideles Laici)

11 – Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości...(Przemówienie do uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, 19 maja 2003)

12 -Praca stanowi podstawę życia kształtowania życia rodzinnego, ktore jest naturalnym prawem i powołaniem człowieka... Praca jest poniekąd warunkiem zakładania rodziny, rodzina bowiem domaga się środków utrzymania, które człowie nabywa przez pracę.(Encyklika "Laborem Exercens", pkt. 10)

 

 

 

    

     

 

 

99999
O mnie 99999

Staram się stosować zasadę pisania: krótko i węzłowato. Mając korzenie patriotyczne, chcę dawać temu wyraz. Mam szacunek dla każdego przeciwnika politycznego, jeśli stać go na merytoryczną dyskusję i polemikę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka