miepaj miepaj
154
BLOG

Symbole ewolucji (3)

miepaj miepaj Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Michał Ostrowski

Symbole ewolucji:

Dziesięć pytań, jakie chcielibyście zadać swoim nauczycielom biologii * (3)

3. Homologia

            Dlaczego homologię definiuje się jako podobieństwo, powstałe wskutek pochodzenia od wspólnego przodka, po czym twierdzi się, że jest to właśnie dowód na pochodzenie od wspólnego przodka – co stanowi błędne koło w definiowaniu? [1]

 

            * Opracowano na podstawie artykułów Jonathana Wellsa: “Ten Questions to Ask Your Biology Teacher about Evolution (http://tiny.pl/qftd4) i “Inherit The Spin” (http://tiny.pl/qftfh).

            [1] Wiemy, że dwie cechy są homologiczne, ponieważ pochodzą one od wspólnego przodka i wiemy, że pochodzą one od wspólnego przodka, ponieważ są one homologiczne. Takie ujęcie homologii jest, rzecz jasna, definiowaniem w błędnym kole.

Homologia nie jest „dowodem” na wspólnotę pochodzenia: wspólne pochodzenie to wniosek, bazujący na wielu innych źródłach informacji, wzmocniony przez wzorzec podobieństw i różnic anatomicznych struktur.

(„10 Answers to Jonathan Wells's «10 Questions»”, http://tiny.pl/h3mdn. Jest to artykuł National Center for Science Education, prestiżowej organizacji, zajmującej się obroną nauczania teorii ewolucji w publicznym szkolnictwie).

            Odrębną sprawą, wartą osobnego omówienia, jest arbitralność ewolucyjnych powiązań, obowiązujących we współczesnej biologii:

Wyjaśnienie filogenetycznych [ewolucyjnych] powiązań pomiędzy większością zwierzęcych typów [phyla], opierające się na badaniu molekularnych podobieństw i różnic, jest nieuchwytnym problemem, a ich analiza prowadzi do rozmaitych filogenetycznych drzew.

(Michael Lynch, “The Age and Relationships of the Major Animal Phyla”, Evolution 1999, vol. 53, s. 323 [319-325]).

miepaj
O mnie miepaj

Nieformalny przewodniczący Grupy Inicjatywnej Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego (1993-1995), pierwszy przewodniczący Towarzystwa (w latach 1995-1998), redaktor naczelny organu Towarzystwa "Na Początku..." od 1993 roku do 2006 oraz (po zmianie tytułu) "Problemów Genezy" od 2013-.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie