Na podbój Azji Na podbój Azji
202
BLOG

Relacja z Koreańskich Targów Edukacyjnych 2010 w Warszawie

Na podbój Azji Na podbój Azji Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W dniach 6-7 listopada 2010 r. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy ul. Dobrej 56-66 odbyły się pierwsze w Polsce Koreańskie Targi Edukacyjne, których organizatorem był NIIED , czyli National Institute for International Education (www.niied.go.kr), a partnerami:Study in Korea (www.studyinkorea.go.kr), Szkoła Języków Orientalnych GAKKO (www.gakko.waw.pl) oraz Centrum Kultury Koreańskiej (pl.korean-culture.org). Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Centrum Studiów Polska-Azja.

Targi miały na celu  zaprezentowanie ofert kilkunastu prestiżowych szkół wyższych z Korei Południowej oraz przedstawienie możliwości wyjazdu do ‘Kraju Spokojnego Poranka’ poprzez stypendia rządowe i programy wymian.

Lista zaprezentowanych uniwersytetów:

Hankuk University of Foreign Studies www.hufs.ac.kr

Yonsei University www.yonsei.ac.kr

Yeungnam University www.yu.ac.kr

Korean University of Science and Technology (UST) www.ust.ac.kr

Songsil University eng.ssu.ac.kr

Sogang University www.sogang.ac.kr/english

Kyung Hee University www.kyunghee.edu

Korea University www.korea.edu

Hanyang University www.hanyang.ac.kr

Dongseo University www.dongseo.ac.kr

Ulsan National Institute of Science and Technology www.unist.ac.kr

 

Przeprowadziliśmy wywiad z przedstawicielami 4 uczelni: Yenguan University, KOREA University, KyungHee University oraz Soongsil University, którzy chętnie odpowiedzieli na nasze pytania.

 

koreanskie targi edukacyjne CSPA

 

Dlaczego koreańskie uczelnie zdecydowały się na promocję właśnie w Polsce?

Władze uczelni zauważyły wzrost zainteresowania programami edukacyjnymi ze strony polskich studentów poprzez bezpośrednie zapytania e-mailowe dotyczące szczegółów oferty. Przedstawiciele podkreślali również, że mimo znacznej odległości, która dzieli oba kraje, są one stosunkowo podobne, a wzajemne relacje idą w obiecującym kierunku.


Jaka jest przewaga koreańskich uniwersytetów na globalnym rynku edukacyjnym? Dlaczego zagraniczni studenci powinni wybrać naukę w Korei, a nie np. Singapurze, USA, czy Niemczech?

Korea Południowa jest globalnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów, a pod kątem poziomu życia obywateli kraj należy do liderów w Azji. Coraz większa liczba zagranicznych studentów daje możliwość stworzenia unikalnej sieci kontaktów pomocnej w późniejszej karierze zawodowej. Poza tym, Wydział Nauk Komputerowych jest na najwyższym światowym poziomie, a wielkie korporacje, takie jak Samsung, KIA, Hyunday czy LG stwarzają możliwości rozpoczęcia kariery już na etapie studiów.


Ilu studentów z zagranicy studiuje na Państwa uczelniach?

Studenci z Europy są dobrem rzadkim. Nawet w KOREA University (jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych uniwersytetów w kraju) jest ich kilkudziesięciu, ale – co podkreślał niemal każdy rozmówca – sytuacja ta diametralnie się zmienia. Uczelnie dostrzegają potrzebę kształcenia przyszłych, globalnych liderów, stąd otwierają się na studentów z całego świata. Na chwilę obecną największą grupę stanowią Chińczycy, ale tendencja ta powoli ulega zmianie. Jeżeli chodzi o Polaków, jest ich od kilku do kilkudziesięciu, a na niektórych uniwersytetach nie ma jeszcze żadnego, co choćby przez owe targi ma w najbliższym czasie ulec zmianie.


O jakie stypendia mogą się starać polscy studenci?

Uczelnie oferują różnorodne programy stypendialne dla studentów zagranicznych (w tym stypendia rządu koreańskiego). Wysokość dofinansowania wynosi zazwyczaj  od 30% do nawet 100% wartości czesnego, w zależności od wyników w nauce i zaangażowania studenta. Szczegółowe informacje na stronie: www.studyinkorean.go.kr


Z czego Państwa uniwersytety są szczególnie dumne?

Wszyscy rozmówcy podkreślali wieloletnią tradycję swoich uczelni oraz fakt, że jakość kształcenia w Korei Płd. należy do najwyższych na świecie. Przedstawiciele wydziałów ds. stosunków międzynarodowych każdej z uczelni są dumni z efektów, jakie przynoszą akcje promujące ich ofertę edukacyjną zagranicą.

Uczelnie ekonomiczne dostosowują stale swoje programy nauczania, by edukować liderów zarządzania zdolnych do podejmowania międzynarodowych wyzwań, zaś uczelnie techniczne stoją przed nie lada zadaniem przygotowywania inżynierów dla najbardziej zaawansowanych technologicznie firm: Samsung czu LG. Na uwagę zasługuje fakt, iż każdy uniwersytet miał w swojej ofercie wiele programów prowadzonych w całości w języku angielsku.

 

koreanskie targi edukacyjne KTE

 

Pod koniec drugiego dnia targów, dokładnie o godzinie 15:00, czekało nas emocjonujące losowanie nagród na podstawie kuponów, które wszyscy zainteresowani wypełniali w trakcie trwania imprezy. Trzeba przyznać, że liczba i różnorodność nagród były imponujące. Oto ich lista:

Nagrody:
- 1 laptop o wartości 1000 USD

- 1 kupon na półroczny kurs językowy w Szkole Języków Orientalnych GAKKO
- 2 kupony ze zniżką 20% na półroczny kurs językowy w Szkole Języków Orientalnych GAKKO

- 1 zegar na biurko o wartości 50 USD
- 11 x USB Pamięć o wartości 30 USD
- elektroniczne ramki na zdjęcia firmy Samsung o wartości 100 USD każda

Nagrody dodatkowe:
- 1 x 6 miesięczne stypendium językowe w Korei o wartości 2400 USD
- 4 x 3 miesięczne stypendia językowe w Korei o wartości 1200 USD

Jedną z nagrodzonych osób była Pani Elżbieta Perzanowska, która wygrała laptop ufundowany przez National Institute for International Education (NIIED).

Trzeba przyznać, że targi były zorganizowane niezwykle profesjonalnie. Oprócz odwiedzania stoisk uczelni,  można było również porozmawiać z pracownikami działu Research and Developement polskiego oddziału firmy Samsung, którzy prezentowali nowinki techniczne koreańskiego producenta. Można się było od nich sporo dowiedzieć na temat możliwości podjęcia pracy, a nawet złożyć CV.

Targi cieszyły się stosunkowo dużą frekwencją, a każde stoisko sporym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że poprzez to wydarzenie kolejne azjatyckie kraje pójdą w ślady Korei Południowej i będą coraz chętniej prezentowały polskim studentom możliwości edukacji i zdobywania doświadczenia na ich uniwersytetach, a z drugiej strony, że polscy studenci i maturzyści będą licznie brać w nich udział, gdyż może to być wielką korzyścią dla nich samych i dla Polski w przyszłości. Dowodem na to, że warto jest przykład jednego z warszawskich licealistów, który wygrał stypendiom językowe w Korei Płd. o wartości 1200 USD.

Część prezentowanych uczelni deklarowała, iż najbliższe dni po targach wykorzystają na nawiązywanie nowych kontaktów z przedstawicielami polskich uczelni.

 

Relację z Koreańskich Targów Edukacyjnych w Warszawie przeprowadzili:

Artur Kowalczyk oraz Karol Kowalczyk - współpracownicy Centrum Studiów Polska-Azja

Źródło: Portal www.polska-azja.pl

 

„Na podbój Azji” to nowy blog prowadzony przez Artura Kowalczyka i Karola Kowalczyka – wielkich zwolenników wykorzystywania globalizacji do zdobywania doświadczenia zawodowego i kontaktów na całym świecie. W relacjach i wywiadach autorzy skupiają się na możliwościach, jakie Azja daje młodym Polakom w kontekście studiowania, zdobywania doświadczenia, rozpoczęcia kariery zawodowej czy samego życia na tym niesamowitym kontynencie. Kontakt email: na.podboj.azji(malpa)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie