Na podbój Azji Na podbój Azji
146
BLOG

Tajwan i Niemcy zacieśniają współpracę

Na podbój Azji Na podbój Azji Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 Nowy transnarodowy program o nazwie Taiwan-Germany working-holiday program został bardzo pozytywnie oceniony przez młodych obywateli Tajwanu oraz Niemiec. Zgodnie z porozumieniem zawartym 28 Września 2010 r. w Berlinie oraz 11 Października 2010 r. w Taipei, obywatele obu krajów, w wieku od 18 do 30 lat, mogą podróżować i podejmować pracę w kraju partnera przez okres nie przekraczający jednego roku.W praktyce, program upraszcza i przyśpiesza procedury wizowe tak by dać obywatelom jeszcze większą elastyczność w poruszaniu się na rynku pracy.Cytując James K.J. LeeW, szefa europejskiego wydziału Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu, w ciągu zaledwie jednego miesiąca od startu programu aplikacje złożyło trzystu mieszkańców Tajwanu. Zaś po niemieckiej stronie aplikacje złożyło już ponad 1 000 młodych Niemców co zmusza obie strony do wznowienia negocjacji w celu podniesienia ustalonego wcześniej limitu 200 osób rocznie na jeden kraj. Do dnia dzisiejszego rząd Tajwanu podpisał już kilka podobnych umów, m.in. z Kanadą, Japonią, Nową Zelandią oraz Australią. W 2009 roku blisko 12 000 obywateli Tajwanu skorzystało z podobnych programów, z czego 9 000 wyjechało do Australii, która nie ustaliła dla umowy z Tajwanem górnego limitu aplikacji. Ilość wolnych miejsc w programie dla Kanady to 700, zaś dla Japonii 2 000.

Tak duża liczba aplikacji młodych Niemców do programu wynika przede wszystkim z ich zainteresowania tajwańskim przemysłem hi-tech, napędzanym przez takich gigantów jak ASUS, HTC, Acer, GIANT, Quanta Computer,  D-Link, VIA, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., NVidia oraz Foxconn.

Patrząc z perspektywy młodego mieszkańca Niemiec, nowy program wymiany pozwala na dużo bardziej elastyczne działanie podczas pobytu na Tajwanie. Dzięki wizie typu „multiple entry” poza samym studiowaniem lub nauką języka może podjąć pracę w tajwańskim przedsiębiorstwie pomijając dotychczasowe czasochłonne formalności, tj. aplikowanie o zmianę wizy i wydanie pozwolenia na pracę.

Źródło: Magazyn Stosunki Międzynarodowe

„Na podbój Azji” to nowy blog prowadzony przez Artura Kowalczyka i Karola Kowalczyka – wielkich zwolenników wykorzystywania globalizacji do zdobywania doświadczenia zawodowego i kontaktów na całym świecie. W relacjach i wywiadach autorzy skupiają się na możliwościach, jakie Azja daje młodym Polakom w kontekście studiowania, zdobywania doświadczenia, rozpoczęcia kariery zawodowej czy samego życia na tym niesamowitym kontynencie. Kontakt email: na.podboj.azji(malpa)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie