obligacjeplus.pl obligacjeplus.pl
42
BLOG

Strategia na IKE

obligacjeplus.pl obligacjeplus.pl Gospodarka Obserwuj notkę 0

Niezwykle trudno zbudować rozsądny portfel na jednym koncie IKE. Potrzebne są jednak przynajmniej dwa, a optymalnie trzy niezależne konta. Budując portfel powinniśmy dążyć do równowagi między różnymi klasami aktywów. W portfelu powinny być obecne zarówno aktywa, które zabezpieczą nas przed inflacją, jak i aktywa, które będą przynosić stały dochód w środowisku utrzymującej się niskiej inflacji. Powinna być też ekspozycja na rosnące PKB, czyli akcje spółek giełdowych.

Pierwsze konto IKE – ochrona przed inflacją

Tanią, efektywną ochronę przed inflacją zapewnią nam emerytalne 10-letnie, oszczędnościowe obligacje skarbowe EDO. Dostępne są tylko w PKO BP. Są to obligacje detaliczne indeksowane inflacją. Ich oprocentowanie w pierwszym roku wynosi obecnie 2,70%. Od drugiego roku kupon stanowi inflacja (w przypadku deflacji inflację przyjmuję się jako zero) plus marża 1,5%, a ich wartość nominalna wynosi 100 PLN. Są to obligacje z roczną kapitalizacją odsetek dopisywanych do wartości inwestycji. Jeśli założymy, że w czasie trwania obligacji średnioroczna inflacja wyniesie tyle co cel inflacyjny NBP, czyli 2,5%, to zysk na jednej obligacji będzie się prezentował następująco:

EDO 10 lat Inwestycja Odsetki Podatek Zysk netto Zysk netto IKE

1 000



1 1 027 27 5 22 27
2 1 068 68 13 55 68
3 1 111 111 21 90 111
4 1 155 155 29 126 155
5 1 201 201 38 163 201
6 1 250 250 47 202 250
7 1 299 299 57 243 299
8 1 351 351 67 285 351
9 1 406 406 77 328 406
10 1 462 462 88 374 462


Drugie konto IKE – stały dochód w środowisku niskiej inflacji

Stały dochód w środowisku niskiej inflacji oferują hurtowe obligacje skarbowe o stałym kuponie. Hurtowe obligacje skarbowe są emitowane w drodze przetargów na rynku międzybankowym i adresowane są do inwestorów instytucjonalnych (wartość nominalna 1.000 PLN). Dla klientów indywidualnych dostępne są poprzez rachunek w biurze maklerskim lub w funduszach obligacji skarbowych. Dlaczego korzystniej inwestować w obligacje samodzielnie na rachunku maklerskim, a nie za pomocą funduszy obligacji pisałem obszernie w jednym z poprzednich wpisów: http://obligacjeplus.pl/obligacje-skarbowe/fundusze-obligacji-obligacje/. Krótko tylko przypomnę, że, kupując samodzielnie obligacje z góry możemy określić rentowność naszej inwestycji, jeśli dokładnie wiemy na jak długi okres chcemy zainwestować. Wtedy trzymając obligacje do terminu wykupu jesteśmy w stanie zagwarantować sobie określoną rentowność. Kupno funduszu wiąże się z wysokimi kosztami zarządzania, które w obecnych warunkach rynkowych pochłoną połowę wypracowanego zysku. Rentowność 10-letnich obligacji wynosiła tydzień temu 3,8%, teraz spadła do 3,5%. Tu trzeba wykazać się cierpliwością i dyscypliną. Moim zdaniem warto zainwestować w obligacje, gdy ich rentowność ponownie wzrośnie do 4%. Myślę, że rentowność 4% to godziwy poziom i warto po niego sięgnąć. Jeśli chodzi o rachunek maklerski to korzystam osobiście z rachunki IKE w DM BOŚ i jestem z niego zadowolony. Dostępne są oczywiście inne.

Trzecie konto IKE – ekspozycja na rosnące PKB

Ekspozycję na rosnące PKB dają nam na IKE przede wszystkim akcje spółek publicznych. W jaki sposób inwestować w akcje, czy samodzielnie, czy za pomocą funduszy pisałem w poniższej notce: http://obligacjeplus.pl/akcje/fundusze-akcyjne-akcje/. Przypomnę tylko, że kupując samodzielnie akcje unikamy wysokiej opłaty za zarządzanie, która średnio wynosi ok. 4% rocznie. Nie jest jednak łatwo skonstruować portfel, który będzie odwzorowywał szeroki indeks WIG. Nie łatwo też wybrać strategię inwestycyjną. Jedni preferują metodę opartą na wartości (wycenie), inni na prognozowaniu zysków, jeszcze inni na momentum rynkowym, czy podążania za trendem. Bardzo ważna jest też kwestia płynności inwestycji. W niesprzyjających okolicznościach rynkowych czasem trudno upłynnić akcje. A funduszu akcji możemy pozbyć się w ciągu jednego dnia i przerzucić środki na fundusz pieniężny na przykład. Osobiście uważam, że dla optymalny jest jednak dobry fundusz akcji. Pod tym względem najlepiej wypada oferta NN TFI. Zarówno konstrukcja portfela akcyjnego, stopa zwrotu, opłaty za zarządzanie, obsługa konta IKE, stawia to rozwiązania na pierwszym miejscu. Za zarządzanie funduszem akcyjnym na IKE zapłacimy tam 2,7%. Fundusz stara się z powodzeniem odwzorować szeroki indeks WIG. Konwersja na inny fundusz jest możliwa w ciągu jednego dnia. Gdy uznamy, że akcje są w danym momencie nieodpowiednie, możemy przerzucić środki na fundusz gotówkowy z opłatą za zarządzanie tylko 0,6%.

Dwa konta IKE

Jeśli jesteśmy w stanie posiadać tylko dwa konta, co uważam za niezbędne minimum przy budowie rozsądnego portfela inwestycyjnego, wtedy optymalny wybór to EDO na IKE w PKO BP i IKE w DM BOS. Na rachunku maklerskim połowę środków możemy zainwestować w 10-letnie obligacje skarbowe. Pozostałe środki proponuję podzielić w ten sposób: połowę inwestujemy w ETF na WIG20, który odwzorowuje indeks WIG20. Resztę inwestujemy w spółki z mWIG40 (każda spółka ma jednakowy udział). Te spółki muszą być obecne w portfelach funduszy. I nie musimy zawracać sobie głowy analizą tych akcji.

Jestem przekonany, że w ten sposób powstanie rozsądny i zrównoważony portfel na lata.

Udanych inwestycji!


autor bloga obligacjeplus.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka