Piotr.Maciazek Piotr.Maciazek
1370
BLOG

Kreml zdecydował o upadku Gazpromu

Piotr.Maciazek Piotr.Maciazek Polityka Obserwuj notkę 3

Do końca roku Gazprom zostanie pozbawiony monopolu na eksport gazu skroplonego. Na Kremlu zdecydowano o upadku energetycznego giganta.

Ostatnie miesiące nie są dla Gazpromu łaskawe. W marcu rosyjskie media informowały o aktywnym lobbingu Igora Sieczina u prezydenta Władimira Putina. Dotyczył on kwestii przełamania ewentualnego monopolu eksportowego dotychczasowego hegemona gazowego. Dziś prezes Rosnietu, koncernu która staje się nową perłą w koronie Kremla, wygłasza swoje tyrady pod adresem firmy zarządzanej przez Aleksieja Millera w jawny i nieskrępowany sposób. Klamka już bowiem zapadła…

Więcej moich komentarzy na Facebooku. Dołącz do ponad 2600 czytelników

20 maja premier FR Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z dziennikarzami opowiedział się za stopniową liberalizacją eksportu gazu, a więc domeny do tej pory zarezerwowanej przez Gazprom. Jego zdaniem powinna ona nastąpić najszybciej w obszarze LNG.

Czytaj również: Następca Gazpromu- Rosnieft nie Novatek

Już dwa dni później podczas konferencji prasowej wicepremiera FR odpowiedzialnego za nadzór nad kwestiami energetycznymi- Arkadija Dworkowicza padły słowa o zmianie ram regulacyjnych dotyczących eksportu gazu skroplonego, które umożliwią spółkom Rosnieft i Novatek negocjacje z potencjalnymi klientami w regionie Azji. Chodzi o Japonię, Chiny i Koreę Południową. Pojawiły się spekulacje, że dojdzie do podziału rynków pomiędzy firmy rosyjskie zainteresowane sprzedażą LNG, tak aby nie wytworzyła się wewnętrzna konkurencja.

Zobacz także: Sieczin gra va banque. Dojdzie do podziału Gazpromu?

Wicepremier Dworkowicz enigmatycznie podkreślił jednak, że „nie mówimy o zawieraniu prawnie wiążących umów”, a więc oficjalny monopol eksportowy Gazpromu przynajmniej „na papierze” zostałby na razie zachowany. O jak długi czas może chodzić? Minister energetyki FR Aleksander Novak twierdzi, że decyzja o demonopolizacji eksportu LNG zostanie podjęta do końca tego roku. Jeśli tak się stanie to będzie to początek końca dotychczasowego hegemona energetycznego.

Tekst ukazał się pierwotnie na Defence24.pl pierwszym polskim serwisie poruszającym kompleksowo tematykę bezpieczeństwa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka