Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski
126
BLOG

Kolmasiak: PSL: koniec czy początek?

Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polityka Obserwuj notkę 2
 
Waldemar Pawlak słusznie zauważył, że specjalnością ludowców nie są wybory prezydenckie. Ciężko się z tym nie zgodzić. Od dobrego wyniku Romana Bartoszcze (z opozycyjnego nurtu Polskiego Stronnictwa Ludowego) w 1990 roku (7,15 proc. głosów) później bywało różnie. Waldemar Pawlak w 1995 roku zdobył 4,15% głosów. Jarosław Kalinowski w 2000 roku uzyskał prawie 6 proc. - bardzo przywoity wynik. Jednak 5 lat później nie przekroczył 2 proc. Podobnie jak trzy dni temu obecny wicepremier.
 
Stały element układanki?
 
Mimo niepowodzeń w wyborach prezydenckich, Polskie Stronnictwo Ludowe wydaje się być najstabilniejszą częścią sceny politycznej. Jako jedyna partia jest stale w parlamencie, nie zmieniając nazwy. Byli prezesi mają szansę powrotu, gdy tylko ich poprzednik się wypali. PSL stoi na straży niereformowania KRUS-u, interesów rolników, ma też najwięcej samorządowców, szczególnie w małych miejscowościach. Partia (pośrednio i bezpośrednio) jest też ogromnym pracodawcą. Ponadto obok PSL-u afiliowana jest cała masa przybudówek: Związek Młodzieży Wiejskiej, Kółka Rolnicze, koła gospodyń wiejskich, Forum Młodych Ludowców. W sam raz na języczek u wagi, który w każdych wyborach przekracza próg 5 proc., choć niemal nigdy nie aspiruje wyżej.
 
Koniec partii klasowej?
 
PSL robił niejednokrotnie przymiarki do pozbycia się etykietki partii klasowej. Mój wykładowca wspominał swoją rozmowę w Brukseli z Jarosławem Kalinowskim, który twierdził, że doły partyjne takie pomysły przyjmują niezwykle opornie. Próba budowy przez Janusza Wojciechowskiego szerszej formacji ze Zbigniewem Religą i Januszem Kropiwnickim w 2004 roku została storpedowana przez Radę Naczelną partii. Wojciechowskiego kosztowało to funkcję prezesa, a w późniejszym rozrachunku oznaczało rozstanie z ludowcami. W roku 2006 Ździsław Podkański, widząc rosnące w woj. lubelskim struktury Forum Liberalnego proponował porozumienia, w którym FL celował by w miasta, a PSL Piast w mniejsze ośrodki. Waldemar Pawlak coraz rzadziej mówi o sprawach rolnictwa, bardziej interesuje go gospodarka, innowacje i nauka. Jednak jego kampania wyborcza nie potwierdza, aby język ten trafiał do tradycyjnego elektoratu ludowców.
 
Współpraca z Platformą nie służy?
 
Platforma Obywatelska zbiera wszystkie nagrody za plusy rządzenia, to Donald Tusk jest symbolem tej koalicji, PSL stanowi jedynie dodatek. Sukcesy rządu rzadko są sukcesami ministrów Sawickiego, Fedak i Pawlaka. PSL jawi się jako wiejska przybudówka Platformy. Tę rolę kontestują barwni działacze w postaci Eugeniusza Kłopotka, którzy widzą zagrożenie zniknięcia PSL-u ze sceny politycznej. Tym bardziej, że po sukcesie Grzegorza Napieralskiego trwałość koalicji wcale nie jest taka pewna. 
 
Kurs na miasto
 
PSL samo nie zdobędzie miasta. Musi poszukiwać partnerów. Jedną z koncepcji jakie rozważają ludowcy jest współpraca ze Stronnictwem Demokratycznym w wyborach samorządowych. SD jawi się jako wymarzony partner: elektoraty obu partii nie nachodzą na siebie, partia jest dość słaba, ale ma pieniądze, infrastrukturę i struktury. Problemem mogą być róznice programowe. PSL ani SD ani myślą porzucić swoich szyldów, co stanowi pewien problem, ponieważ żadna z tych etykiet nie jest zbyt atrakcyjna dla wyborców.
 
Jednak znalezienie partnera w wielkich ośrodkach może być dla ludowców prawdziwym zbawieniem i szansą na zbudowanie wyrazistego przekazu wykraczającego poza wieś i miasteczka.

polskaliberalna.net merkuryusz.pl REDAKTOR NACZELNY: Bogumił Kolmasiak REDAKTOR NACZELNY WYDANIA ZAGRANICZNEGO: Agnieszka Gmiter WYDAWCA: STOWARZYSZENIE DEMOKRATYCZNA FRAKCJA MŁODYCH ZAST. REDAKTORA NACZELNEGO: ADAM FULARZ OBECNI I BYLI WSPÓŁPRACOWNICY Paweł Krężołek, Janusz Wdzięczak, prof. Marek Rocki, dr Robert Gwiazdowski, dr Robert Suski, Wojciech Popiela, Piotr Beniuszys, Andrzej Potocki, Aviv Steinmetz, Marek Tomsia, Marcin Kotowski,Marcin Kwaśniewski,M. Kosek, B. Wasilewski,Flanky, Gigabyte, MAC, Marcin Celiński, Sławomir Potapowicz, Witek Mossakowski, Piotr Dwojacki, S.Sipowicz,Maciej Iwanicki,,Michał Musur, Jędrzej Kulig       WERSJA WORLD:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka