przeczytaj przeczytaj
311
BLOG

Czy humbaki nawigujac korzystaja z pozycji gwiazd?

przeczytaj przeczytaj Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Nie tak dawno skonczylem czytac "Moby Dicka". Czesto mialem wrazenie ze ksiazka juz dawno sie "przeterminowala" i w epoce masowych polowow na wieloryby enigmatyczny wizerunek tego ssaka przestal pasowac do naszych czasow. Pozostaje oczywiscie alegoryczne znaczenie tej powiesci, ktorego nie zamierzam tutaj kwestionowac.

Dzisiaj jednak natrafilem na artykul, ktory podobnie jak powiesc Melville'a ukazuje wieloryba z bardzo tajemniczej strony i czyni go byc moze najbardziej zagadkowym zwierzeciem na Ziemi.

Grupa badaczy pod przewodnictwem Travisa Hortona z Universytetu Canterbury w Nowej Zelandii przez osiem lat przygladala sie trasom migracji humbakow aby odkryc niewiarygodna precyzje z jaka te wieloryby sa w stanie nawigowac. Mimo pradow morskich i sztormow nawiedzajacych wody po ktorych podrozuja humbaki, nigdy nie zdarza im sie zbaczac z kursu wiecej niz o 5 stopni.

Humbaki migruja srednio okolo 5 tysiecy mil (okolo 8 tys km) plynac z okolic polarnych latem, w kierunku cieplych wod tropikalnych gdzie w ziemie kopuluja. Ich trasy badano za pomoca nadajnikow GPS przymocowanych do korpusu wieloryba. Na poszczegolnych odcinkach maksymalne odchylenia od kursu wynosily zaledwie jeden stopien.

Alex Zerbini z Narodowego Laboratorium Ssakow Morskich w USA stwierdzil ze byli zaskoczeni jak prostymi liniami sa szlaki wielorybow. Naukowcy sugeruja ze humbaki musza korzystac z czegos wiecej niz tylko magnetyzm Ziemi i ruchy slonca. Na otwartym oceanie ze wzgledu na brak punktow odniesienia okreslanie swojej pozycji wedlug slonca jest bardzo malo dokladne. Rownie malo precyzyjna jest metoda wykorzystujaca wachania w ziemskim polu magnetycznym, ktore jest zbyt zroznicowane w oceanicznej toni. Dlatego naukowcy proponuja, ze humbaki moga korzystac z pozycji gwiazd podczas swoich wedrowek.

Jest tez mozliwe ze do okreslania swojej pozycji humbaki wykorzystuja swoje "dlugo dystansowe piesni", ktore potrafia rozprzestrzeniac sie w wodzie na odleglosc tysiaca kilometrow.

Praca naukowa na ten temat, wraz z obietnicami o podjeciu dalszych badan w tej dziedzinie, zostala opublikowana w  najnowszym "Biology Letters" ("Listy o biologii") pod patronatem Krolweskiego Towarzystwa Publicystow - http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/early/2011/04/14/rsbl.2011.0279

Ja korzystalem z artykulu stad - http://www.wired.com/wiredscience/2011/04/humpback-whale-migration/

przeczytaj
O mnie przeczytaj

Staram się pisać ładnie, składnie i ciekawie. Z rożnym skutkiem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie