Janusz Łyszkiewicz Janusz Łyszkiewicz
212
BLOG

Dogmatologia V.

Janusz Łyszkiewicz Janusz Łyszkiewicz Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Czy przedmioty w ciemności nie mają koloru  i czy widmowa barwa żółta Y  i cyjanowa C są monochromatyczne ?

Dogmat 7.

Przedmioty w ciemności nie mają koloru.

Dowodem, że przedmioty mają swoje stałe realne kolory właściwe także w ciemności, jest ich oświetlenie w ciemności światłem barwnym, w wyniku czego światło barwne ulega zabarwieniu kolorem przedmiotu – gdyby przedmiot w ciemności nie miał realnego koloru własnego, to barwa światła nie uległaby przewidywalnej zmianie po odbiciu od przedmiotu :

-  przedmiot  Y  oświetlony światłem C ,  odbija barwę zieloną

-  przedmiot M  oświetlony światłem Y ,  odbija barwę czerwoną

-  przedmiot R  oświetlony światłem G ,  odbija barwę  brązową

-  przedmiot Y oświetlony światłem  R ,  odbija barwę  orange

-  przedmiot Y oświetlony światłem  B ,  odbija barwę  grey - szarą    

Aby w ciemności, przedmiot po oświetleniu światłem C  odbijał światło G, to musi mieć tylko jeden realny kolor wł.kolor żółty Y. Potwierdza to oświetlenie go światłem białym.

Gdyby przedmiot nie był żółty Y, to po oświetleniu św. C nie odbiłby światła G. 

Powyższe fakty naukowe, w połączeniu z dowodami potwierdzającymi realność barw i kolorów oraz brak zjawiska selektywnej absorpcji i odbicia barw widma światła białego, dowodzą jednoznacznie że kolory w ciemności istnieją, ale są tylko niewidoczne dla oka.  

( koloryprzedmiotow.pdf / str.27 )

Dogmat  8.

Wszystkie barwy widma R Y G C B są barwami prostymi jednobarwnymi.

Wg nauki, barwy ze względu na skład barwny, dzielimy na proste i złożone. Barwa prosta to barwa monochromatyczna o konkretnej długości fali – niepodzielna (nie rozszczepialna) barwa widmowa, z których składa się światło białe. Z mieszaniny barw prostych można utworzyć wszelkie inne barwy światła (barwy złożone). Barwy proste powstają w wyniku rozszczepienia światła białego – wszystkie barwy widmowe R Y G C B są wg nauki barwami prostymi (jednobarwnymi).

Twierdzenie to jest błędne !

Według RTK, światło białe rozszczepia się w pryzmacie na 3 podstawowe zakresy barw RGB, tworzonych przez fale o 3 częstotliwościach, załamujących się jako całe zakresy pod 3 katami załamania.

W świetle białym są tylko 3 barwy monochromatyczne (proste) R G B.

Barwy widma światła Y i C powstają z nakładania zakresów podstawowych :

                                                        Y = R+G , C = G+B.

Barwy światła Y i C nie są więc jednobarwne ale dwubarwne, z czego wynika że nie są barwami prostymi, ale złożonymi !

Mimo tego, że barwy światła Y i C są dwubarwne, to te same barwy widmowe uważa się w nauce za jednobarwne. Nauka uważa że barwy widmowe Y i C są jednobarwne, gdyż powstają z rozszczepienia światła, a barw rozszczepionych nie można rozszczepić ! Jest to błędna obserwacja, wynikająca z pobieżnej oceny widma w konkretnej odległości od pryzmatu i braku weryfikacji dogmatu.

                    Układ i ilość barw w widmie zależy od odległości od pryzmatu :

                                 RY W CB  →  RY CB  →  RY G CB  →  R G B

Barwy światła Y i C powstają z nakładania zakresów podstawowych i są widoczne tylko do odległości za pryzmatem, w której zakresy podstawowe jeszcze zachodzą (nakładają się) na siebie. Za tym punktem, barwy Y i C znikają i powstaje widmo główne RGB.

Barwy światła Y i C nie są rozszczepiane przez pryzmat, gdyż są tworzone przez rozszczepione i rozchodzące się zakresy podstawowe (i jedyne) RGB. Światło białe rozszczepia się tylko na 3 barwyzakresy RGB, a barwy Y i C powstają z ich nakładania.

Światło białe zawiera w sobie wszystkie możliwe barwy, które wynikają z syntezy podstawowych barw RGB o różnych jasnościach (255–0).

(filtrbarwny.pdf / str. 18 - 20)

Analizując także widmowe barwy cienia czarnego (filtrbarwny.pdf /str.22), wynika że te same barwy Y i C mogą być złożone jako barwy światła, a jako barwy cienia być barwami  podstawowymi.

widmo światła   RY W CB →  RY CB →  RY G  CB →  R G B

widmo cienia     CB K  RY →  CB RY →  CB M RY →  C M Y

i odwrotnie – podstawowe barwy światła RGB stają się w widmie cienia barwami złożonymi, gdyż powstają z nakładania podstawowych barw cienia CMY :

                                             R = Y + MB = C + M

Barwy RGB są podstawowymi barwami światła, i złożonymi barwami cienia.

Barwy CMY są podstawowymi barwami cienia, i złożonymi barwami światła.

Wynika z tego, że o „roli” i złożoności barwy decyduje jej polaryzacja (+) lub ().

Dogmat dotyczy barw światła !

realcolortheory.pl

 

Jestem autorem Realnej Teorii Koloru powstającej od 2010 r., która negatywnie weryfikuje wielowiekowe dogmaty w niutonowskiej fizyce barwy i koloru. / Moja strona - realcolortheory.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie