W oczekiwaniu na prominencję
W oczekiwaniu na prominencję
Szamanka Szamanka
1141
BLOG

Dytiatyn, drugie Polskie Termopile, uczczono pomnikiem

Szamanka Szamanka Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 64

Jest  już Polskimi Termopilami nazwane Zadwórze.

"Zadworze - Polskie Termopile - zaslynelo jako najbardziej dramatyczny epizod walk o Lwów w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Tu 17. sierpnia stoczyl bitwę ochotniczy batalion lwowski pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego z przeważającymi siłami sowieckimi 6. dywizji kawalerii z 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego."

Kapitan Zajączkowski spoczywa na Cmentarzu Orląt...

http://www.lwow.com.pl/naszdziennik/zadworze.html

Mamy też drugie Polskie Termopile. Dytiatyn.

Dytiatyn to mała miejscowość pod Haliczem. Niespełna 30 km od Stanisławowa (dzisiejszego Iwano-Frankowska), niecałe 100 km od Lwowa.  16 września 1920 roku był miejscem bohaterskiej i tragicznej zarazem bitwy w wojnie polsko – bolszewickiej, zwanej Polskimi Termopilami, stoczonej tu ze słynną dywizją „Czerwonych Kozaków”, wspieraną przez brygadę bolszewickiej piechoty. Miała ona kluczowe znaczenie dla utrzymania ofensywy na froncie w Małopolsce Wschodniej. Poświęcając swoje życie, niewielki oddział Wojska Polskiego zatrzymał na wiele godzin nieprzyjaciela, ratując przed rozbiciem swą macierzystą VIII Dywizję Piechoty oraz ukraińską dywizję kawalerii. Za swój czyn bohaterowie otrzymali Krzyż Virtuti Militari a miejsce bitwy otoczone zostało wielką czcią ze strony wojska i mieszkańców Ziemi Halickiej.

Drugie Polskie Termopile, Dytiatyn, uczczono pomnikiem

Sześciuset naszych żołnierzy stawiło opór dywizji kawalerii i brygadzie piechoty bolszewickiej w sile kilku tysięcy wojska.

http://kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/1054-dytiatyn-1920-bateria-mierci?showall=1&limitstart=

Na dawnych polach bitewnych nie pozostał nawet cmentarny krzyż, który ustawili zmasakrowanym polskim żołnierzom mieszkańcy okolicznych wsi. Bolszewicy nie lubią miejsc własnych klęsk! Bo cóż to za zwycięstwo - trzystu Polaków zabija kilkutysięczna armia?

Ale Pamięć trwa, dopóki żyją świadkowie czasu.  Nie ma ich już, dlatego potrzeba nam pomników.

Staraniem wielu Polaków, przy duchowym wsparciu polskich parafii w Bołszowcach i Stanisławowie,  miejscowe władze zmobilizowały liczną grupę młodych mieszkańców obwodu (obwód  Iwano – Frankowski, od nazwiska poety, którego grób znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie), a ci wykonali bardzo  ciężką, ale  wspaniałą pracę.

Na wzgórzu, gdzie toczyły się najtwardsze walki, wybudowano pomnik  ku czci bohaterów.

Tę budowę sfinansowała polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Byłam tam….Nie sama, ale z podobnymi zapaleńcami.

Droga długa, trudna, wyboista, potem polna, upał. Autobusy dowiozły Polaków mieszkających w  Stanisławowie i Lwowie. Ale miejscowa parafia  przyszła pieszo! A to kawał drogi!  Nieśli swe poświęcone sztandary, śpiewali i modlili się całą drogę, a ta, to wspinająca się  piaszczysta  ścieżka, od wsi do pobliskich pól.   

Żołnierze, księża, politycy polscy i ukraińscy, Ukraińcy, Polacy, wystąpienie Pana Kunerta, list Prezydenta Polski, Pana Andrzeja Dudy, dzieci z polskiej szkoły, niedaleko Ukrainiec z wozem i koniem na polu...

Mieszanka, która nie wybuchła. Bo każdy czuł wzniosłość chwili, potrzebę uczczenia bohaterów w 95. rocznicę ich śmierci.

Jest jeszcze tyle miejsc uświęconych krwią Polaków. Myślę, że  symptomatyczna jest polska droga do wolności. By była rzeczywiście krzyżami znaczona, ktoś musi te krzyże ustawiać. A potem o nich pamiętać.

http://gpcodziennie.pl/43535-powrot-bohaterow-zpolskich-termopil.html#.VgAcwZep9OY

Zobacz galerię zdjęć:

Przygotowania do mszy świętej
Przygotowania do mszy świętej Parafianie mają za sobą długi i raczej uciążliwy marsz Pomnik na wzgórzu, gdzie Polacy walczyli i ginęli Duchowni różnych wyznań przygotowani do  udziału we mszy św.
Nie będą koncelebrować, poświęcą tylko pomnik Virtuti Militari dla poległych Do pomnika znajdującego się na skarpie prowadzą schody.
W łuku nad wejściem - sygnaturka Uwaga! Teraz zostanie odczytany list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odczytywany jest uroczysty  list Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zgromadzonych i inicjatorów budowy pomnika Pan Kunert jako fundator Ambasador RP na Ukrainie, pan Litwin Na prawym ramieniu mają prawo nosić znaki baterii śmierci. Ale, zamiast czaszki, widnieje na  nich hełm. Ekumeniczne poświęcenie pomnika Wójt gminy, inicjator, motywator, współwykonawca niemal pomnika, otrzymał od biskupa medal. W tę sobotę przyszli lub przyjechali do Dytiatyna rodzinami. Ich dzieci wyrecytowały z pamięci historię bitwy,a potem śpiewały. Kompania Honorowa Wojska Polskiego.  Będą oddawać salwy i cześć podczas Apelu Poległych Apel Poległych.
Ten oficer ma klasę i dykcję!!! Jak struny! W upale, z bronią, niby "spocznij", a stać trzeba. Do tych oficjalnych, biało-czerwonych, dołożą mieszkańcy przepiękne bukiety przyniesione ze sobą
Szamanka
O mnie Szamanka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura