Solidarna Polska Solidarna Polska
402
BLOG

Finansowanie uczelni niepublicznych niezgodne z konstytucją

Solidarna Polska Solidarna Polska Polityka Obserwuj notkę 3

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że udział państwowych dotacji w finansowaniu uczelni niepublicznych powinna szczegółowo określać ustawa. Obecnie zasady przyznawania dotacji określa minister w drodze rozporządzenia. Solidarna Polska wezwała ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego do jak najszybszego przygotowania odpowiednich regulacji, aby wyrównać szanse pomiędzy uczelniami państwowymi i niepublicznymi.

W czerwcu br. Solidarna Polska wraz z przedstawicielami uczelni niepublicznych zorganizowała w Sejmie konferencję, poświęconą dyskryminacji szkolnictwa niepublicznego w Polsce, na której poruszono problemy środowiska akademickiego, m.in. rozmawiano o nierównym traktowaniu szkół wyższych – państwowych i prywatnych przez organy administracji publiczne. Podczas tego spotkania posłowie SP apelowali o to, aby dotacje z budżetu państwa dla uczelni niepublicznych były regulowane mocą ustawy. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny podzielił to stanowisko i orzekł, że taka ustawa musi powstać. Solidarna Polska już w czerwcu przedstawiła swój projekt w tej kwestii.

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie, posłowie SP Piotr Szeliga oraz Tomasz Górski wraz z Kanclerzem Wyższej Szkoły Handlu i Usług, Piotrem Dwornickim podkreślali, że obecnie szkolnictwo wyższe w Polsce podlega ścisłym regulacjom ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a jakość kształcenia ocenia Polska Komisja Akredytacyjna. Żadna szkoła, która nie otrzyma pozytywnej akredytacji, nie ma prawa istnieć. Te szkoły, które działają obecnie w Polsce spełniają wymogi jakościowe i zostały ocenione przez odpowiednie organy państwa polskiego. W związku z tym jakość kształcenia w szkołach publicznych i prywatnych jest podobna, tylko jedne są finansowane z budżetu państwa, a drugie prowadzą działalność z własnych środków.

Jak podkreślał Piotr Dwornicki, szkoły państwowe istnieją od wielu lat, a szkoły niepubliczne zaczęły powstawać stosunkowo niedawno – na początku lat 90. Ubiegłego wieku, więc trudno wymagać, żeby w krótkim czasie osiągnęły taki poziom jak Uniwersytet Jagielloński, czy Uniwersytet Warszawski. Tamte uczelnie otrzymywały wysokie subwencje, i dzięki nim rozwijały swoje  kadry. Szkoły niepubliczne powstawały tylko w oparciu o prywatne fundusze, a utrzymują się wyłącznie z czesnego studentów.

Szkoła niepubliczna nie ma prawa pobierać wyższej opłaty niż wynoszą koszty kształcenia, które przeciętnie wynoszą ok. 4 tys. zł za każdego studenta, na dany rok akademicki. Natomiast w szkole państwowej koszty, przewidziane na kształcenie studenta wyceniane są obecnie na powyżej. 10 tys. zł/rok. Szkoły prywatne muszą zrealizować te same wartości programowe za zdecydowanie mniejsze środki finansowe.

W Polsce konstytucja daje możliwość dofinansowania szkół niepublicznych, jednak ten zapis jest nierealizowany. Ustawa o szkolnictwie wyższym z 2005 roku zleciła ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego wprowadzenie rozporządzenia, które jasno by określiło zasady dofinansowania uczelni niepublicznych. Niestety, minister przez 8 lat nie znalazł czasu, żeby takie rozporządzenie wprowadzić. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż to nie minister powinien decydować jak wspierać szkoły niepubliczne.

Państwo polskie nie powinno dyskryminować ze względu na własność. Jedynie jakość powinna decydować o tym, co jest lepsze, a co gorsze. Konstytucja traktuje szkoły podstawowe, średnie i wyższe tak samo. W szkołach podstawowych i średnich mamy subwencję oświatową, niezależnie, czy prowadzi je podmiot prywatny, czy państwowy. Jedynie w szkolnictwie wyższym sytuacja jest inna.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka