Wyuczona bezradność
Wyuczona bezradność
THEQUATHE THEQUATHE
83
BLOG

WYUCZONA BEZRADNOŚĆ :-(

THEQUATHE THEQUATHE Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Moja klatka

 

 

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z przemocą, albo nie do końca zgłębiły schemat jej działania,  nie rozumieją, dlaczego kobieta trwając w toksycznej relacji nie potrafi odejść.

Wydawałoby się, że to jasne, skoro ktoś bije i mnie krzywdzi – uciekam. Jednak na brak tak oczywistej reakcji ze strony ofiar składa się mnóstwo powodów. Największym z nich jest stan wyuczonej bezradności, który latami się tylko pogłębia.

Autorem terminu wyuczonej bezradności jest amerykański psycholog Martin Seligman. W latach sześćdziesiątych przeprowadził on eksperyment. Umieszczał psy w klatkach tak, aby nie miały one możliwości uniknięcia porażenia prądem. Po dłuższym czasie i wielu próbach uniknięcia bólu i wydostania się, psy poddawały się, kładły się na środku i przestawały walczyć. Umierały w wyniku apatii i niechęci do jedzenia. W innej grupie badawczej stwierdzono, że psy nie podejmują również prób odzyskania kontroli, także  gdy zostały przełożone do innej klatki, z możliwością ucieczki, przeskakując przez barierkę. Nawet gdy przeciągnięto zrezygnowanego psa przez barierkę, nie podejmował on takich prób samodzielnie.

Z powyższego eksperymentu Seligman wyciągnął wniosek, iż poczucie wyuczonej bezradności powstaje w chwili gdy organizm uczy się ,że jego reakcje nie mają żadnego wpływu na szkodliwe, bądź traumatyczne oddziaływanie środowiska, któremu długotrwale jest poddawany.  

 

NIE MA RADY?

Sama bezradność jest uczuciem, którego każdy z nas doświadczył. Czujemy w pewnym momencie, że problem nas przerasta, nie potrafimy znaleźć  wyjścia z sytuacji, nasze wszelkie działania nie przynoszą żadnych efektów. Ogarnia nas apatia, niechęć do działania i zmiany. Wpadamy w pesymizm i to dodatkowo blokuje nas przed podjęciem jakichkolwiek prób wyjścia z sytuacji, czujemy smutek i  lęk, gaśnie nasz entuzjazm. Jednak są obok nas osoby, które nas wspierają. Otoczenie, siła wewnętrzna, pozytywne doświadczenia z innych dziedzin życia nie pozwalają nam popaść w depresję i całkowicie zatracić się w bezczynności.

 


wyuczona bezradność czytaj domowy ninja - wywiad rzeka

 


 

"AŻ NAUCZYSZ SIĘ BYĆ NIKIM"

 

Więcej przeczytasz na stronie:

https://www.thequathe.pl/news/28072015/wyuczona-bezradnosc-mozesz-sie-oduczyc-domowy-ninja-nie-musi-rzadzic

THEQUATHE
O mnie THEQUATHE

Jako jedyni odważyliśmy się opublikować " "Domowego ninja" - wywiad rzekę z ofiarą domowego ninja, zwykłego kata, który chciał być panem. To książka dla ludzi nieobojętnych. Smutna, ale mimo wszystko dająca nadzieję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo