Janko Walski Janko Walski
216
BLOG

Orientacja zaKODowanych na dominację społeczną

Janko Walski Janko Walski Polityka Obserwuj notkę 0

"w uczonych raportach Centrum Badań nad Uprzedzeniami, dość istotną kategorią – przypisywaną, rzecz jasna, prawicy – jest „orientacja na dominację społeczną” („Social Dominance Orientation”, SDO). Oznacza ona „przekonanie, że hierarchia grup ludzkich jest naturalna i potrzebna oraz, że dominacja jednych grup nad innymi jest pożądana; osoby o wysokim poziomie SDO na ogół przeciwstawiają się wszelkim próbom ograniczania nierówności społecznych, a także cechują się wyższym poziomem uprzedzeń”. Wypisz-wymaluj, postawa opisywanych tu „oporników”. Przewrót na politycznej scenie dowartościowujący pogardzaną prowincję jest uderzeniem w ich poczucie społecznej hierarchii. A to powoduje z kolei, że będą bronić swego – niechby i wyimaginowanego – statusu."

Zauważa Gadający Grzyb w swoim "Portrecie KOD-owca", który gorąco polecam.

Nie wiem czy SDO obejmuje kazus rekruta wstydzącego się przed kolegami matki ze wsi, która przyjechała na przysięgę. Nie zdaje sobie sprawy, że to "nowe", z którym się zetknął, które mu zaimponowało, to najczęściej tylko nic nie znaczący blichtr. Nie zdaje sobie sprawy, że jego zachowanie jest prawdziwym obciachem.

Mamy też pychę. Powoduje brnięcie w absurd w przekonaniu o własnej omnipotencji.

Trzecim elementem są kompleksy. Dotyczy to zwłaszcza ludzi z przyspieszonego awansu społecznego: swoją wartość budują na przynależności do "elity".

Zauważmy jeszcze, że dychotomia: ciemny lud, reakcja z jednej strony, ludzie nikczemni i podli, a z drugiej postęp, nauka, sztuka, otwartość i szlachetność, była głównym narzędziem prania mózgów w PRLu w przestrzeni publicznej i w szkołach, na uczelniach. Starsze pokolenia, przedwojenne, nie dały się na to nabrać tak do końca, bo miały poczucie swojej wartości. Ofiarami tej manipulacji stali się głównie ci, którzy wychowali się od początku w PRLu, co widać wyraźnie w przekroju wiekowym manifestacji KODu - nadreprezentacja 50-70-olatków. Obserwuję to również w swoim otoczeniu.

Po 89 roku media niezmienione od czasu czystek w stanie wojennym nadal budowały ten podział. Po krótkim okresie utajenia spowodowanym demaskacją w wydawnictwach bezdebitowych jałowości, tygodnik "Polityka" znów stał się głównym narzędziem. W tle po bandzie jechał Urban swoim "Nie" i jemu podobna "awangarda postępu". Bardzo silnie wzmocnił przekaz Michnik dzięki wielkiemu autorytetowi jaki wyniósł z PRLu. Tacy jak dyr. Teatru Polskiego we Wrocławiu a obecnie poseł "Nowoczesnej.pl" Mieszkowski to klasyczne produkty tej obróbki.

Co pękło Żakowskiemu, co się skończyło w jego słynnym artykule z jesieni 1991 roku? Pojawiły się środowiska, które zakwestionowały ten podział i wygrały wybory! Chciały odbudować jedność narodową, wartości, dumę, przywrócić ciągłość z II RP. To się nie udało wskutek zamachu w czerwcu 1992. Po 23 latach od tego zamachu Żakowski urósł do roli guru "Postępowych", Paradowska stała się wszechnicą mądrości rozświetlającą mroki rzeczywistości, a Passent i Władyka ponownie intelektualnymi wyżynami. Hartman, Mleczko, Wojewódzki, Mizerski i Tym przekładają te "wyżyny" na język zrozumiały dla owej zakodowanej "inteligencji", której "Niezbędnik inteligenta" - specjalny dodatek "Polityki", podpowiada co trzeba myśleć by do "inteligencji" zaliczać się.

Przekaz ten uzbroił cieszący się na początku niesłychanym autorytetem Michnik tak skutecznie, że nic już nie jest w stanie przebić powstałego pancerza. To prof. Zybertowicz pierwszy chyba zwrócił uwagę na charakterystyczną odmowę wiedzy jako immanentną cechę ofiar tego kodowania. Okazało się znacznie skuteczniejsze niż peerelowska opresja, indoktrynacja i cenzura łącznie!

Elity III RP realizują dobrowolnie, a nawet z entuzjazmem, te same cele polityczne, które w PRLu musiały mieć ochronę armii czerwonej, aparatu partyjnego, milicji, SB i WSW, potężnej sieci tajnych współpracowników. Elity III RP realizują dobrowolnie, a nawet z entuzjazmem, cele polityczne agresywnego imperializmu Kremla bez wsparcia rozbudowanego do przecinków w zdaniach aparatu cenzorskiego. Elity III RP nienawidzą elit przeciwstawiających się im tak samo jak pryszczaci w czasach stalinowskich nienawidzili żołnierzy wyklętych. Elity III RP realizują dobrowolnie, a nawet z entuzjazmem, te same cele polityczne co PRL znacznie lepiej. W PRLu nie stawiano pomników hordom bolszewickim z 1920 roku, ze szkół nie rugowano Mickiewicza, pod koniec nie wsadzano do więzienia na 8 miesięcy kogoś kto powiedział, że rządzący są głupi, nie prowadzono frontalnej wojny z polską tradycją i Kościołem, nie zwalczano w sposób jawny tego wszystkiego co buduje poczucie tożsamości narodowej i co daje poczucie dumy Polakom, nie niszczono na taką skalę oświaty i kultury. Nie zlikwidowano polskiego wojska. Podobnie jak dzisiaj starano się przykrywać wasalne relacje, uzależnienie i wyzysk, dobrosąsiedzkimi relacjami, sympatią do Rosji, słowiańską wspólnotą. Łatwiej było ukryć uprzywilejowanie, korupcję i inne właściwe dla systemu neokolonialnego patologie, ale też możliwości w tym względzie z powodu organicznej  niewydolności systemu były bardzo ograniczone.  W żadnym momencie, nawet w czasie stalinowskiej nocy, nie odważono się zabić, w biały dzień, zbiorowo, na oczach całego świata, przywódców tych, którzy na to wszystko się nie godzą. "Nic się nie stało" w chwilę po tragedii smoleńskiej usłyszały elity III RP od swojego najwyższego kapłana. Dlaczego tak się porobiło? "Budowa państwa opartego na aparacie wywodzącym się z PZPR i SB była możliwa tylko pod warunkiem stworzenia gigantycznego systemu kłamstwa. Kłamstwa, w którym agenci komunistycznej bezpieki są bohaterami opozycji, partyjni nadzorcy i niszczyciele polskiej nauki – wybitnymi twórcami, a zwykli tchórze i złodzieje – moralnymi autorytetami" (Antoni Macierewicz - "Najdłuższa walka nowoczesnej Europy")

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka