Alter Alter
67
BLOG

Krzyże

Alter Alter Rozmaitości Obserwuj notkę 5
Włoszczowa
Na wieść o decyzji usunięcia krzyży z sal lekcyjnych kilkudziesięciu uczniów szkoły we Włoszczowej rozpoczęło 3 grudnia 1984 roku strajk. Za okupację szkoły surowe represje spotkały uczniów i wychowawców.
Włoszczowski strajk w obronie krzyży trwał dwa tygodnie. Uczniów popierali rodzice, wspierał ich także bp Mieczysław Jaworski. Wielu mieszkańców zbierało się na modlitwie za strajkujących w kościele. W dniu 16 grudnia, na prośbę biskupa zakończono okupację szkoły.
Za kierowanie strajkiem zostali skazani katecheci - ks. Andrzej Wilczyński i ks. Marek Łabuda - Sąd Najwyższy obu duchownych uniewinnił w 1990 r. Część strajkujących osób została pozbawiona praw uczniowskich i relegowana ze szkoły.

Miętne
Na przełomie 1983 i 1984 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zawiesili krzyże we wszystkich pracowniach. Po stanie wojennym trwającym od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r. rozpoczęto stopniowe ich usuwanie. W grudniu 1983 r. dyrektor szkoły Ryszard Domański otrzymał polecenie od dyrektora Departamentu Oświaty i Wychowania w Siedlcach, który wcześniej wizytował szkołę, podjęcia działań zmierzających do zdjęcia pozostałych krzyży. Zdecydowanych działań w tym zakresie domagał się również Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Siedlcach (KW PZPR). Na skutek przeprowadzonych rozmów dyrektora ZSR z kierownikami poszczególnych pracowni zdjętych zostało 8 krzyży.
Działania władz szkolnych spotkały się z oporem uczniów i samorządu szkolnego ZSR, którzy 19 grudnia 1983 r. wystosowali petycję do dyrektora szkoły domagając się wyjaśnienia przyczyn zdjęcia krzyży i żądając ich ponownego zawieszenia. Problemowi krzyży w ZSR poświęcona była również narada Komitetu Gminnego PZPR w dniu 23 grudnia 1983 r. Komitet zalecił m.in. zorganizowanie w tej sprawie zebrania Podstawowej Organizacji Partyjnej (POP) i posiedzenia Rady Pedagogicznej ZSR z udziałem przedstawicieli władz polityczno-administracyjnych województwa. Zaproponował też omówienie sytuacji w Miętnem podczas mającego się odbyć w najbliższym czasie spotkania wojewody siedleckiego płk. Janusza Kowalskiego z ordynariuszem diecezji siedleckiej bp. Janem Mazurem.
21 grudnia 1983 - Służba Bezpieczeństwa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Garwolinie (RUSW) wszczęła w sprawie Miętnego sprawę operacyjnego sprawdzenia (SOS) o kryptonimie „Apel”, którą w dniu 20 stycznia 1984 r. przekwalifikowano na sprawę obiektową o tym samym kryptonimie (teczki te zostały zniszczone w garwolińskim RUSW w 1990 r.). Do sprawy zaangażowano dwóch tajnych współpracowników.

W obliczu wrzawy jaka podniosła się w sprawie krzyża ustawionego przez harcerzy pod Pałacem Prezydenckim warto jest przypomnieć powyższe wydarzenia historyczne, które były przejawem wiary i walki społeczeństwa o wolność.
Warto jest również zadać sobie pytanie czy naprawdę nie uzasadnione jest stwierdzenie, że środowiska, które dzisiaj panicznie dążą do usunięcia krzyża z pod Pałacu Prezydenckiego stoją tam, gdzie wtedy stało ZOMO…?



http://www.dzieje.pl/?q=node/3696

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/203/1597/Konflikt_o_krzyze_w_Mietnem_8211_w_20_rocznice_wydarzen.html
Alter
O mnie Alter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości