Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
103
BLOG

Rozmowy w Ramallah (i okolicach)

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 40

“Może tu do nas przyjechać, ale nie gwarantujemy mu bezpieczeństwa” – napisał o mnie w mailu do mojego palestyńskiego znajomego Ashrafa El D., pośredniczącego między mną a ludźmi na Zachodnim Brzegu, dr Munther D. z największego palestyńskiego uniwersytetu na Zachodnim Brzegu, Al Quds (to po arabsku tyle co Świętość albo Jerozolima). I dodał: „Spotkam się z nim – jeśli będę jeszcze żył”.

 

Z doktorem D., dziekanem wydziału humanistycznego na Al. Quds, rozmawiam w Abu Dis na Zachodnim Brzegu, niedaleko Ramallah. Dla niego, perspektywa rozwiązania polegająca na współistnieniu 2 państw wydaje się coraz mniej realna. Spόjrz za okno– mόwi – widaćstąd najbliższe osiedla izraelskie, liczą one w tej okolicy 200 tysięcy osadnikόw. W sumie na Zachodnim Brzegu jest ponad pόł miliona żydowskich osadnikόw. Netanyahu mόwi o prawie tych osad do „naturalnego wzrostu”. To zabija jakąkolwiek szansę rozwiązania „dwu-państwowego”. Zgadzamy się– dodaje – naoddanie Żydom 78 procent historycznej Palestyny. Godzimy się na zatrzymanie tylko 22 procent. To jest przecież w ich interesie. Ale oni tego nie widzą.

 

 

*

 

Potem rozmowa z Imadem Abu K. Swojego czasu był zastępcą sekretarza generalnego akcji „Głos Ludu”: zebrali ponad ćwierć miliona podpisόw Palestyńczykόw pod petycją do przywόdcόw palestyńskich i izraelskich o pokόj, na podstawie zasady współistnienia dwόch państw. Jemu też perspektywy „rozwiązania dwu-państwowego” („Two-states solution”) wydają mu się mniej realne niż kiedykolwiek. Uważa, że Izrael chce utrzymać dzisiejszą kontrolę nad terytoriami okupowanymi, bo jest to w jego interesie ekonomicznym. Czy wiesz– pyta –że rocznie kupujemy w Izraelu żywność za 4 miliardy dolarow, bo nie mamy prawa niczego importować z zagranicy, bez zgody Izraela?

 

*

 

Gdziekolwiek jedzie się po Zachodnim Brzegu, natrafia się na paskudny, betonowy mur. (Mur jest też w Jerozolimie, a od strony jerozolimskiej jest całkiem ładny, wykuty jak z marmuru. „Nawet mur po swojej stronie zrobili ładny a po naszej – paskudny, bloki cementowe” – kwaśno zauważa mόj arabski kierowca). Mur na wzgórzach i poletkach wije się jak wąż. „To dlatego, by oddzielić mieszkańcόw od ich ziemi i wody” – tłumaczy mi mόj palestyński rozmόwca. „Nie, to nie jest kwestia bezpieczeństwa. To kwestia dostępu do wody, do ziemi i do zasobόw naturalnych” – mόwił mi wcześniej Imad Abu K.

 

I dodaje: opowiem ci małą historię o wiosce Jaioure, na północy. Tam mur tak został wytyczony, że 75 procent terenu wioski znalazła się na zewnątrz muru – po stronie osadnikόw izraelskich – a wiosce zostało tylko 25 procent. I wiesz co? Te 25 procent to domy i ulice. A 75 procent to ziemia uprawna. By do niej się dostać, mieszkańcy Jaioure muszą prosić o przepustki, a wydaje się je tylko starcom.

 

*

 

Mają wszystko – naszą ziemię, wodę i nawet powietrze, bo na fale radiowe też trzeba mieć pozwolenie od Izraela. A potem mόwią, że nie są to terytoria okupowane. Jak nie są okupowane, skoro w każdej chwili mogą wtargnąć do każdego miasta, wioski i domu? I to stale robią” – mόwi mi Imad Abu K. To odpowiedź na moją sugestię, że „po Oslo”, Zachodni Brzeg i Gaza to już nie są terytoria okupowane. „Jak to nie są okupowane? Przecież Izrael w każdej chwili może tu zrobić, co chce. Oficjalna Władza Palestyńska to nie jest żadna władza. To Władza bez władzy.”

 

*

 

Poczucie wydziedziczenia, dyskryminacji, przemocy i wyzysku jest dojmujące i wszechobecne. Nie tylko na terytoriach okupowanych, gdzie rόżbnice między traktowanie osadnikόw i ludności arabskiej są tak szokujące, że porównanie z apartheidem wcale nie jest przesadne. Ale także w samej Jerozolimie, gdzie rόżnice w infrastrukturze między wschodnią (arabską) a zachodnią częścią miasta są trochę jak między Berlinem Wschodnim a Zachodnim w czasie komuny. Jak mi tłumaczy palestyński profesor politologii, mieszkający w Jerozolimie– ludność palestyńska Jerozolimy przynosi do budżetu miasta ponad 30 procent przychodow, a dostaje niecałe 2,5 procent procent w postaci wydatkόw miejskich).

 

Mόj rozmόwca nie ubiegał się nigdy o obywatelstwo Izraela, bo – jak mi tłumaczy – (1) nie chce przysięgać na lojalność wobec „państwa żydowskiego”, jak oficjalnie przedstawia się Izrael, (2) nie zna dostatecznie hebrajskiego, (3) nie byłby w stanie jechać do okupowanej Palestyny, czyli na Zachodni Brzeg - bo obywatelom Izraela ich państwo zakazuje tam jechać. Dlatego ja mogę dostać się do Ramallah, ale mόj izraelski znajomy – już nie, jeśli nie chce iść do mamra po powrocie do ojczyzny.

 

*

W Ramallah (kurz, brzydota chaotycznego współczesnego miasta, ale nie ma jakiejś szokującej biedy) rozmawiam z założycielem i przywódcą nowej, umiarkowanej partii „Wasatia” (co oznacza Środek). „Pierwsza rzecz, jaką zrobimy po dojściu do władzy, to będzie jednostronna deklaracja państwowości palestyńskiej. W ten sposób zrobimy to samo, co Izrael zrobił 1948 roku” - mόwi mi Muhammad Al Dajani. Gdy pytam, dlaczego inni przywódcy palestyńscy na to nie wpadli, odpowiada: „Bo nie mamy prawdziwych przywόdcόw. Abu Maazen jest bardzo słaby”. A co to rozwiąże? – pytam. "Przynajmniej jedną połowę problemu palestyńskiego, jakim jest kwestia tożsamości politycznej. Mając państwo, wzmocnimy tożsamość palestyńską. Będziemy państwem z ludnością i granicami, choć z okupowanym terytorium”.

 

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka