Maciej Miłkowski, fot. gov.pl
Maciej Miłkowski, fot. gov.pl

Tajemnicza dymisja wiceministra zdrowia. Był jedynym, który został po rządzie PiS

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Dymisja wiceministra zdrowia jest równie tajemnicza, jak jego wcześniejsze pozostanie w resorcie. Maciej Miłkowski był jedynym wiceszefem Ministerstwa Zdrowia, który ocalał po ubiegłorocznych wyborach i przetrwał kadrowe tsunami. Odpowiadał za politykę lekową.

Maciej Miłkowski złożył rezygnację z funkcji wiceministra

O tym, że wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski złożył rezygnację ze stanowiska poinformował Damian Kuraś, rzecznik prasowy resortu zdrowia. Zgodnie z procedurą decyzję musi jeszcze zatwierdzić premier Donald Tusk, ale to raczej formalność.

Kiedy okazało się, że po październikowych wyborach wiceminister Maciej Miłkowski pozostaje w resorcie, wielu ekspertów nie kryło nadziei na to, że polityka lekowa, za którą minister Miłkowski odpowiadał, będzie zmieniała się ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Pozostanie wiceszefa resortu było dobrym prognostykiem, bo chociaż nie uniknął potknięć, to z pewnością zna system ochrony zdrowia i wie, jak prowadzić politykę lekową.


Był jedyny, który pozostał po rządzie Morawieckiego, teraz odchodzi

O tym, że wiceminister chce odejść mówiło się od blisko dwóch miesięcy. Było kilka wersji powodów rezygnacji Macieja Miłkowskiego. Najnowsza i najbardziej sensacyjna, mówi o tym, że wiceminister „poległ” z powodu długiego przygotowywania rozporządzenia dotyczącego tabletki „dzień po”, w którymi jest  dużo błędów i niejasności. Wydaje się ona też najmniej uzasadniona, a powstała prawdopodobnie dlatego, że na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia dotyczącej „tabletki po” Macieja Miłkowskiego nie było.

Inna teoria głosi, że na ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę naciskało środowisko polityczne, by zwolniła współpracownika, który zdaniem wielu członków obecnie rządzącej koalicji był wysokim przedstawicielem poprzedniej władzy, a który nie wiadomo dlaczego do tej pory ocalał. Być może z tego powodu zwolniono Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej, bliskiego współpracownika wiceministra.

Jest również najbardziej prawdopodobna hipoteza, wedle której Maciej Miłkowski o swoim odejściu informował już kilka tygodni temu, ale poproszono go, by został do czasu opracowania nowej listy leków refundowanych, która zostanie opublikowana w czerwcu. Być może zresztą sam wiceminister w poczuciu obowiązku z tego właśnie powodu odłożył w czasie swoje odejście. Nie on jeden ma bowiem świadomość, że trudno będzie znaleźć osobę, która szybko, płynnie i sprawnie zacznie zarządzać sprawami leków. Bo chociaż brzmi to okrutnie, to wiceministra Miłkowskiego w resorcie już nie ma i najważniejsze pozostaje pytanie: kto go zastąpi?

A o faktycznych przyczynach jego odejścia dowiemy się być może wkrótce po tym, jak okaże się, gdzie Miłkowski otrzyma pracę. A ze znalezieniem jej nie powinien mieć problemu, bo doświadczenie ma bogate.


Kim jest Maciej Miłkowski

Maciej Miłkowski pracował w Ministerstwie Zdrowia od połowy 2018 r. Odpowiedzialny był w resorcie za politykę lekową (m.in. listy leków refundowanych, negocjacje cenowe z producentami leków, programy lekowe). Był jedynym wiceministrem zdrowia z gabinetu Mateusza Morawieckiego, któremu po zmianie rządu w grudniu 2023 r. nowa szefowa ministerstwa Izabela Leszczyna zaproponowała pozostanie na stanowisku.

Miłkowski ukończył Szkołę Główną Handlową oraz studia MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie - Zarządzanie i Ekonomika Technologii Medycznych. Od początku, tj. od kwietnia 1998 r., współorganizował Mazowiecką Regionalną Kasę Chorych i został jej pierwszym członkiem zarządu ds. ekonomiczno-administracyjnych oraz dyrektorem finansowym. Od 2002 r. przez trzy lata prowadził NZOZ Europejskiej Kliniki Rehabilitacji VICTORIA.

W latach 2005-2007 pracował w Instytucie Matki i Dziecka jako pełnomocnik dyrektora ds. finansowo-księgowych oraz zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Od czerwca 2007 r. do stycznia 2016 r. był zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Od lutego 2016 r. pełnił funkcję Zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Finansowych i stamtąd przeszedł do Ministerstwa Zdrowia.

Tomasz Wypych

Na zdjęciu Maciej Miłkowski, fot. gov.pl

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka