Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz, PAP/Radek Pietruszka
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz, PAP/Radek Pietruszka

Zmiana na podium i obniżka formy lidera. Tak wygląda najnowszy sondaż CBOS

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu. Liderem w badaniu preferencji partyjnych pozostaje KO (28 proc.), jednak przewaga nad PiS (26 proc.) jest najniższa od początku roku. Konfederacja (14 proc.) umacnia się na trzeciej pozycji. Poparcie dla Trzeciej Drogi (11 proc.) praktycznie się nie zmieniło.

Nadal wielu chętnych 

Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało w poniedziałek kolejny numer CBOS Flash "Preferencje partyjne w drugiej połowie kwietnia (CATI)". Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie kwietnia, udział w nich chciałoby wziąć 80 proc. dorosłych Polaków. Jak zauważono, jest to nieznacznie mniej niż w pierwszej połowie miesiąca, bezpośrednio po wyborach samorządowych (spadek o 3 pkt proc.).


KO z najwyższym poparciem. PiS goni 

Na pierwszym miejscu rankingu popularności partii politycznych wciąż znajduje się KO, jednak z wynikiem wyraźnie niższym niż dwa tygodnie wcześniej. Chęć głosowania na KO zadeklarowało 28 proc. wybierających się na hipotetyczne wybory parlamentarne, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie kwietnia. Jak zauważył CBOS, poparcie dla KO powróciło do poziomu notowanego przed wyborami samorządowymi.


Na drugim miejscu rankingu znalazł się PiS, z poparciem 26 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 3 pkt proc.).

Kolejne miejsca zajmują Konfederacja, z takimi samymi notowaniami jak dwa tygodnie wcześniej (14 proc.) oraz Trzecia Droga, dla której poparcie wzrosło o 1 pkt - do 11 proc. Listę ugrupowań, które wprowadziłyby swoich przedstawicieli do parlamentu, zamyka Lewica mająca wśród chcących głosować 7 proc. zwolenników, czyli o 2 pkt proc. więcej niż tuż po wyborach samorządowych.

Coraz więcej niezdecydowanych 

Nieznacznie zwiększyła się liczba Polaków, którzy chcą wziąć udział w wyborach, ale nie są zdecydowani, na którą partię by głosowali (12 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Jak przypomniał CBOS, poprzednie badanie zostało przeprowadzone w ciągu czterech dni bezpośrednio po wyborach samorządowych, a w czasie realizacji sondażu ogłaszano wyniki głosowania.

"Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku. Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. Poparcie dla Trzeciej Drogi praktycznie się nie zmieniło, zaś Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż tuż po wyborach" - podsumowało badanie CBOS.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 kwietnia 2024 r. na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

MP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz, PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka