Stary Wiarus Stary Wiarus
427
BLOG

Złoto dla bezczelnych, czyli Reset tytułem do chwały Sikorskiego

Stary Wiarus Stary Wiarus Polityka Obserwuj notkę 5
Gdyby bezczelność była dyscypliną olimpijską, Platfoma Obywatelska przywoziłaby z każdej olimpiady złoty medal zdobyty w turnieju drużynowym, a Radosław Sikorski złoty medal w konkurencji indywidualnej.

image

https://wpolityce.pl/polityka/678817-sikorski-w-davos-chwali-sie-resetem-z-rosja


Radosław Sikorski, przemawiając do mało biegłej w historii najnowszej widowni w Davos, płynnie podał sie za pierwszego antyputinistę Europy i najbardziej drapieżnego jastrzębia atlantyckiego.


Na dowód stalowej jakości swego charakteru i dalekowzrocznych talentów dyplomaty, Radek podał trzy autorskie elementy Resetu stosunków Polski z Rosją 2007-2015, skromnie i delikatnie sugerując że były one jego osobistą zasługą.


1.

Przyjazd Putina do Gdańska w 2009 roku na jubileuszowe obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej.

Putin istotnie do Gdańska przyjechał, ale Radek strategicznie nie wgłębiał się w Davos w kwestię po co przyjechał.

W przeddzień rocznicowych obchodów na Westerplatte, Putin skierował do Polaków za pośrednictwem Gazety Wyborczej list, w którym m.in. zaprzeczył udziałowi Rosji w wywołaniu II wojny światowej poprzez podpisanie paktu Ribentropp-Mołotow (który, jego zdaniem, był odpowiedzią Rosji na agresję Zachodu) oraz lirycznie opisał współpracę rosyjsko-niemiecką.

Tusk i Sikorski przywitali Putina w sposób uniżony.  Gdyby nie przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszone na Westerplatte 1 września 2009 roku, nikt z obecnych nie ośmieliłby się przypomnieć, że II wojna światowa nie rozpoczęła się w 1941 roku, zaś Związek Sowiecki był lojalnym sojusznikiem hitlerowskich Niemiec w latach 1939 - 1941.

Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej.

Prawda, że te słowa Putina z 31 sierpnia 2009 roku świetnie rezonują w Europie, zwłaszcza po 24 lutego 2022 roku?


2.

Przyjazd Putina do Katynia 7 kwietnia 2010 roku.

Putin istotnie pojechał do Katynia, a nawet zaprosił Tuska by się do niego przyłączył, ale Radek nie zaznajomił publiczności w Davos z kwestią po co Putin pojechał do Katynia.

Putin nie pojechał do Katynia, by uczcić rocznicę zamordowania polskich jeńców wojennych w 1940 roku, ale w celu wmurowania kamienia węgielnego pod cerkiew mającą upamiętnić sowieckie ofiary lasu katyńskiego, używanego przez CzK, OGPU i NKWD jako miejsce egzekucji od lat dwudziestych XX w.  Po zakończeniu głównej uroczystości, Putin wielkodusznie pozwolił delegacji polskiej odwiedzić polską część katyńskiego cmentarza, a nawet zgodził się jej towarzyszyć.

Zaproszenie Tuska przez Putina na rosyjską uroczystość katyńską pozwoliło wyłączyć z delegacji polskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego Putin nie zaprosił. Prezydent Kaczyński udał się w podróż do Katynia trzy dni później, z powszechnie znanym skutkiem.

10 kwietnia 2010 r. Radek Sikorski wiedział w nieco ponad 20 minut po zdarzeniu co zaszło w Smoleńsku, choć w Warszawie kłębił się chaos sprzecznych wczesnych doniesień i  spekulacji i nikt inny jeszcze nie wiedział, co się konkretnie stało. "Zaczepił o drzewo i spadł...wina pilotów" mówił Radek, który nigdy potem nie objaśnił adekwatnie skąd miał tak wcześnie tę wiedzę.


3. Grupa do Spraw Trudnych

Sikorski przypisuje sobie zasługę stworzenia grupy polskich i rosyjskich historyków, mających wyjaśniać trudne sprawy wspólnych dziejów.

Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych (ros. Российско-польская группа по сложным вопросам)  istotnie powstała w styczniu 2002, podczas oficjalnej wizyty Władimira Putina w Polsce. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Moskwie w listopadzie 2002, jednak Grupa wkrótce zaprzestała działalności.

Do reaktywacji Grupy w nowym składzie doszło w czerwcu 2008. Przewodniczącym delegacji polskiej został Adam Daniel Rotfeld, w latach 70-tych i 80-tych XX w. tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa pod pseudonimami „Rauf”, „Rad”, „Ralf” i „Serb”.

Działalność Grupy znów ustała w roku 2012, a następna reaktywacja w nowym składzie nastąpiła w roku 2017. Ostateczny zgon Grupy nastąpił w 2019 roku.


Z niejasnych przyczyn, wykład Radka Sikorskiego w Davos nie był ilustrowany zdjęciami jego orgazmicznych reakcji na obcowanie z Siergiejem Ławrowem w latch 2007-2014.

Słuchacze nie otrzymali też kopii deklaracji programowej "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich" podpisanej w Warszawie 19 grudnia 2013 roku przez Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa. 

Deklaracja była mapą drogową procesu, który miał uczynić Polskę do 2020 roku pełnowymiarowym państwem wasalnym Rosji. Realizację programu przerwała klęska wyborcza PO w 2015 roku. Deklaracja nigdy nie została formalnie wypowiedziana lub unieważniona przez MSZ RP, a PO nigdy się od niej nie zdystansowała.

Zapewne czeka na Reset II.

Pełny tekst: https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1186830,kto-byl-i-dalej-jest-w-polsce-proputinowski


image

image


image

image



image

image


Z nieznanych powodów, Radek również nie pochwalił się w Davos swoimi nowszymi osiągnięciami:


image

image






emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka