Wykreśl 212 KK Wykreśl 212 KK
1468
BLOG

Gdzie zniesławienie nie jest już przestępstwem – państwa, które

Wykreśl 212 KK Wykreśl 212 KK Polityka Obserwuj notkę 2

 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie od wielu lat nawołuje do dekryminalizacji zniesławienia. Mimo iż te-jak określił to Miklos Haraszti, były przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów-przestarzałe przepisy od dziesięcioleci nie są stosowane w Europie Zachodniej, wciąż utrzymuje się ich mrożący skutek. „Ich istnienie służy jako usprawiedliwienie dla państw chcących utrzymać kryminalizację dziennikarskich błędów, zamiast pozostawić tego rodzaju przewinienia wyłącznie domenie prawa cywilnego” – powiedział.

Na początku 2009 roku zniesławienie nie było przestępstwem tylko w siedmiu spośród 56 państw OBWE. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wolność słowa jest zapewniona przez pierwszą poprawkę do konstytucji, zniesławienie nigdy nie stanowiło przestępstwa federalnego. W przeciągu ostatniej dekady zostało natomiast zdekryminalizowane w Bośni i Hercegowinie, na Cyprze, Ukrainie, w Estonii, Gruzji i Mołdawii.

Jak podkreśla Ilia Domel z biura OBWE ds. wolności mediów, godny uwagi jest fakt, iż to właśnie młodsze demokracje zaczęły odgrywać główną rolę w liberalizacji przepisów dotyczących zniesławienia. W żadnym z tych państw po przeprowadzeniu reform dekryminalizujących zniesławienie nie odnotowano wzrostu liczby oszczerczych wypowiedzi w mediach.

Po przemianach demokratycznych w Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Rumunii i Serbii zrezygnowano z karania zniesławienia pozbawieniem wolności, pozostawiając jednak karę grzywny oraz pracy poprawczej. Mimo to nadal skazanie za przestępstwo zniesławienia jest szkodliwe dla reputacji dziennikarzy, ponieważ niesie ze sobą społeczne piętno i może zagrażać ich przyszłej karierze zawodowej.

We wrześniu 2009 roku, rumuński parlament poszedł jednak o krok dalej, zgadzając się na całkowitą dekryminalizację zniesławienia. Należy przy tym odnotować, iż zmiana ta była planowana już trzy lata wcześniej, ale została wówczas odrzucona przez Sąd Konstytucyjny.

W ubiegłym roku dekryminalizacja zniesławienia miała także miejsce w Armenii. Stosowna ustawa została podpisana przez prezydenta Serża Sarkisjana 15 czerwca 2010 roku, czyniąc Armenię 11 państwem członkowskim OBWE, w którym zniesławienie nie jest już regulowane przez prawo karne. Natomiast 9 lipca 2011 roku weszła w życie nowelizacja prawa karnego dekryminalizująca zniesławienie w Czarnogórze.

Podobne zmiany mogą wkrótce czekać Serbię – prawdopodobnie już jesienią tego roku przestępstwo zniesławienia zostanie usunięte z kodeksu karnego. Oliver Vujovic, sekretarz generalny South East Europe Media Organisation wyraża nadzieję, że tak się właśnie stanie: „Jeśli ta propozycja zostanie zatwierdzona jesienią, Serbia będzie stanowić przykład dla wielu krajów Unii Europejskiej, w których zniesławienie wciąż jest uważane za przestępstwo”- mówi.

Pierwszym krajem Europy Zachodniej, w którym oficjalnie zdekryminalizowano zniesławienie jest Wielka Brytania. Miało to miejsce w listopadzie 2009 roku. Jak zauważył Miklos Haraszti, jest to nie tylko ważne osiągnięcie dla wolności słowa w tym kraju, ale także wielka zachęta dla wielu innych państw, w których wciąż nie została przeprowadzona tego typu reforma.

W ślad za Wielką Brytanią poszła także Irlandia – minister sprawiedliwości postanowił o dekryminalizacji zniesławienia już na początku 2008 roku, a dwa lata później weszła w życie nowelizacja prawa karnego pod nazwą „The Defamation Act”. Tym samym, sprawcy zniesławienia mogą odpowiadać już tylko przed sądami cywilnymi. Miklos Haraszti z zadowoleniem przyjął inicjatywę Irlandii, podkreślając jednocześnie, iż: „Dekryminalizująca reforma powinna zostać przyjęta przez więcej państw, nadal traktujących dziennikarskie błędy jak przestępstwa, co wywiera „mrożący skutek” dla krytyki dziennikarskiej”.

Na temat konieczności dekryminalizacji zniesławienia we Francji wypowiedział się w styczniu 2009 roku Nicolas Sarkozy, do tej pory jednak nie podjęto w tym zakresie żadnej reformy. Przestępstwo zniesławienia uregulowane jest we francuskim prawie prasowym, pochodzącym z… 1881 roku. Konieczność zmiany tych przepisów stała się przedmiotem gorącej dyskusji w grudniu 2008 roku, za sprawą szokującego dla opinii publicznej aresztowania Vittorio de Filippisa, dziennikarza Liberation skazanego za zniesławienie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizację „Reporterzy bez granic”, obecnie wolność prasy przestrzegana jest najskuteczniej przez Finlandię, Islandię, Norwegię, Holandię, Szwecję i Szwajcarię. Pierwszą dziesiątkę zamykają Austria, Nowa Zelandia, Estonia i Irlandia. Widoczny jest zatem pewien rozdźwięk między faktem dekryminalizacji zniesławienia a rzeczywistym stanem wolności słowa w niektórych krajach.

Polska została sklasyfikowana w rankingu dopiero na 32 miejscu, co wprawdzie stanowi znaczącą różnicę w porównaniu z miejscem 58, na którym plasowała się jeszcze 5 lat temu, nadal jest to jednak wynik pozostawiający wiele do życzenia, jako że większość państw Unii Europejskiej wciąż zajmuje wyższe pozycje. W raporcie z 2007 roku, Polska i Bułgaria zostały określone jako „Europe’s bad boys” – podkreślono, iż władze odmawiają dekryminalizacji przestępstw prasowych, a sądy zbyt często skazują dziennikarzy na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Pod adresem: http://en.rsf.org/IMG/pdf/carte-2011.pdf , można zobaczyć jak według badań „Reporterów bez granic” wygląda wolność prasy na świecie w 2011 roku. Polska została zaliczona do grupy państw, w których sytuacja jest „satysfakcjonująca”.

 Barbara Gubernat, prawniczka, wolontariuszka "Obserwatorium wolności mediów w Polsce", HFPC.

Jeżeli jesteś za zniesieniam odpowiedzialności karnej za zniesławienie polub kampanię "Wykreśl 212 k.k." na facebooku.

Kampania Wykreśl 212 KK to akcja ukierunkowana na zniesienie sankcji karnych za słowo. Rok więzienia, kara ograniczenia wolności lub grzywna - to grozi dziś każdemu dziennikarzowi, blogerowi, internaucie czy innemu obywatelowi, który dopuszcza się zniesławienia. My się z tym nie zgadzamy. Naszym celem jest zniesienie więzienia za słowo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka