znak znak
200
BLOG

KGHM wydaje pieniądze

znak znak Gospodarka Obserwuj notkę 0

Kupno zakładu znacznie mniejszego niż KGHM za cenę wyższą o ponad 30% od bieżących notowań przejmowanej spółki jest przynajmniej zastanawiające. Rynek plany zarządu KGHM ocenił chłodno, akcje KGHM zanurkowały, część akcjonariatu mogła liczyć bardziej na dywidendy niż na inwestycje spółki.

Co mówi cena?

Zarząd KGHM najwidoczniej uważa, że cena za przejęcie Quadra FNX nie jest wygórowana i odnosi oczekiwania wobec inwestycji do sytuacji spółki KGHM.

Gorsza koniunktura i spadek cen miedzi odbija się szybciej na wynikach tych kopalni, których złoża są trudniej dostępne. Niestety KGHM należy do tych spółek wydobywczych gdzie pozyskiwane kopaliny znajdują się na dużych głębokościach i z każdym rokiem warunki pozyskiwania rud metali są dla spółki trudniejsze. Równocześnie rosną koszty pracy. Nie przypadkowo przemysł wydobywczy w krajach unii europejskiej należy do branż schyłkowych.

Patrząc na taka ocenę inwestycja KGHM wydawać by się mogła słuszna. Jednak gorsza koniunktura na rynku miedzi odbije się także na wynikach spółki Quadra FNX, nawet jeśli w mniejszym stopniu to jak wartość aktywów jakimi dysponuje zostanie niżej wyceniona w okresie dekoniunktury.

W rezultacie spadku cen miedzi KGHM odnotuje gorsze wyniki na działalności jaką prowadzi dotychczas oraz straci na wartości inwestycji.

Plany KGHM być może należałoby oprzeć na wizji wzrostu cen miedzi?

Skoro zarząd jest przekonany, że nastąpi wzrost koniunktury w branży warto by zadać pytanie o uzasadnienie dla takiej opinii. Rynek wyceniał Quadra FNX znacznie niżej niż zarząd KGHM, skąd ta różnica? Często w podobnych sytuacjach słyszymy o efektach synergii i skali działalności, jest to niemalże mantra wypowiadana przy przejęciach i fuzjach. Akcjonariusze KGHM z pewnością chętnie poznaliby konkrety w tej materii. Obie spółki funkcjonują w odmiennych miejscach na globie, prawdopodobnie również złoża odznaczają się swoja specyfiką. Rynek z pewnością byłby ciekaw na czym opierać miałby się efekty skali – sprzedaż większej ilości miedzi raczej nie wiąże się z uzyskaniem dużo wyższej ceny, przy już masowej produkcji KGHM także jednostkowy koszt transportu nie powinien być znacznie niższy.

Zatem efekty synergii i skali czy bardziej perspektywy zarządu KGHM odnośnie koniunktury w branży miedzi są powodem zaoferowania ponad 30% premii w stosunku do rynkowej wyceny Quadra FNX?

Niezależnie od ocen władz KGHM, warto jednak pamiętać, że w przypadku koniunktury na rynku miedzi rekomendacji jest wiele, przynajmniej tyle ile dotyczących globalnego wzrostu PKB, czynnika przekładającego się na ceny miedzi.

Wydatki KGHM niespodziewane

Dla wielu akcjonariuszy KGHM zaskoczeniem jest skala inwestycji i ubytek pieniędzy na kontach KGHM. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać wysokich dywidend, oferta publiczna dla pozyskania środków na inwestycje także mogłaby spotkać się z krytyczną oceną rynku, zważywszy że na wizerunek przyszłych przepływów finansowych wpływa zapowiedź wprowadzenia podatku od surowców. Akcje KGHM nagle potaniały po ujwanieniu transakcji, co wskazuje na oczekiwania rynku. Dla inwestorów bezpieczniejszym może wydawać się w takim otoczeniu prawnym nie dofinansowywanie KGHM, a raczej ufność, że mniej środków finansowych na kontach spółki, wpłynie na przebieg ewentualnych negocjacji społecznych KGHM i rządu, których rezultatem byłyby mniej uciążliwe dla spółki rozwiązania. 

www.polandsecurities.com

znak
O mnie znak

widzialny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka