Naukowcy współpracują ze Sztuczną Inteligencją. Fot. CC0
Naukowcy współpracują ze Sztuczną Inteligencją. Fot. CC0

Naukowcy wiedzą, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję. Odkryli nowy antybiotyk

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jak podało prestiżowe pismo „Nature” dzięki przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję analizie właściwości milionów związków chemicznych udało się znaleźć nowe substancje, które zabijają bakterie lekooporne.

Oporność na antybiotyki tylko w roku 2019 spowodowała śmierć ponad 1,2 mln osób. Wszystko wskazuje, że liczba ta jeszcze wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach.

Naukowcy odkryli nowy antybiotyk 

Dr Felix Wong z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz jego współpracownicy chcieli wykazać, że odkrywanie leków pod kontrolą sztucznej inteligencji może wykraczać poza identyfikację konkretnych celów, z którymi mogą się wiązać cząsteczki leku i przewidywać biologiczne skutki całych klas związków lekopodobnych. Stosowane przez nich modele pozwalają na podstawie struktury chemicznej nie tylko ustalić, które związki wykazują selektywne działanie antybiotykowe, ale także dlaczego tak się dzieje. Najpierw przetestowali wpływ ponad 39 000 związków na chorobotwórczą bakterię - gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz trzy typy ludzkich komórek - z wątroby, mięśni szkieletowych i płuc.

Wyniki stały się danymi szkoleniowymi dla modeli sztucznej inteligencji, umożliwiającymi poznanie potencjalnego wpływu wzorców atomów i wiązań chemicznych każdego związku. Umożliwiło to sztucznej inteligencji przewidzenie zarówno aktywności przeciwbakteryjnej takich związków, jak i ich potencjalnej toksyczności dla komórek ludzkich.


Tak wyszkolone modele sztucznej inteligencji przeanalizowały następnie symulacje komputerowe 12 milionów związków, aby znaleźć 3646 o właściwościach najbardziej przypominających leki. Dodatkowe obliczenia pozwoliły zidentyfikować podstruktury chemiczne, które mogą wyjaśnić właściwości każdego związku.

Porównując takie podstruktury w różnych związkach, naukowcy zidentyfikowali nowe klasy potencjalnych antybiotyków i ostatecznie odkryli dwa nietoksyczne związki, zdolne do zabijania zarówno MRSA, jak i enterokoków opornych na wankomycynę (zwykle stosowana w zakażeniach MRSA).

Bardzo potrzebny antybiotyk 

Testy na myszach z zakażeniami skóry i głębiej położonych tkanek wykazały, że nowe antybiotyki mogą być skuteczne w leczeniu zakażeń zarówno opornymi na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), jak i bateriami Enterococcus, opornymi na wankomycynę.

Tylko nieliczne nowe klasy antybiotyków, takie jak oksazolidynony i lipopeptydy, sprawdzają się zarówno przeciwko MRSA, jak i bakteriom opornym na wankomycynę. Jak podkreślają autorzy, ich praca pozwoliła zidentyfikować jedną z niewielu od 60 lat nową klasę antybiotyków, która uzupełnia inne leki tego typu.

Nowe klasy leków 

Badania wspomagane przez sztuczną inteligencję mogą być wykorzystywane nie tylko do projektowania zupełnie nowych antybiotyków, ale i odkrywania innych nowych klas leków, chociażby związków, które selektywnie zabijają starzejące się, uszkodzone komórki biorące udział w powstawaniu na przykład choroby zwyrodnieniowej stawów i nowotworów. 

Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest przez naukowców. Europejska Agencja ds. Leków (EMA) wydała oświadczenie w sprawie projektu dokumentu dotyczącego wykorzystania AI w ramach wsparcia w opracowaniu oraz wykorzystaniu leków dla ludzi i zwierząt. Z informacji zawartych w dokumencie wynika, iż podkreślone zostaje podejście koncentrujące się przede wszystkim na człowieku w kontekście rozwoju i wdrażania AI i uczenia maszynowego. A wykorzystanie sztucznej inteligencji powinno uwzględniać etykę oraz zapewniać poszanowanie praw człowieka, założenia te bezwzględnie dotyczą wykorzystania AI w cyklu życiowym produktów leczniczych. 

Współpraca ze sztuczną inteligencją w farmacji otwiera nową perspektywę działania. Narzędzia AI oraz uczenia maszynowego mogą być przydatne w pozyskiwaniu, przekształcaniu, a nawet analizie oraz interpretacji danych w odniesieniu do kompletnego cyklu życiowego produktu leczniczego.

Tomasz Wypych

Naukowcy współpracują ze Sztuczną Inteligencją. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości