akcje akcje
1575
BLOG

PZU, dywidenda – i co dalej?

akcje akcje Gospodarka Obserwuj notkę 0

Zapowiedź zwolnień grupowych oraz wysoka dywidenda to dwie znaczące ostatnie informacje powodujące, że akcje PZU odnotowują wyższe obroty na giełdzie – jedni kupują, inni sprzedają.

Restrukturyzacja zatrudnienia nie wpisuje się zwyczajowo w kanon rozwoju i zdobywania rynków, ekspansji, etc. Znacznie częściej takie pojęcie przynależne jest spółkom w trudnej sytuacji, nie radzącymi sobie z konkurencją. Zatem jak interpretować zapowiadaną około 10% redukcję zatrudnienia w grupie PZU SA? Zarząd spółki widzi w tym potrzebę redukcji kosztów, poprawę efektywności zarządzania, etc. Niemniej jednak, potrzeba restrukturyzacji zatrudnienia odzwierciedla otoczenie w jakim funkcjonuje PZU i jak radzi sobie z konkurencją na rynku.

Równocześnie w dużym stopniu postępuje zmiana sposobów dystrybucji produktów ubezpieczeniowych – coraz więcej umów można zawrzeć przez Internet, telefon, gdzie jedynie firma kurierska dostarcza formularze do podpisania. Dla wielu ubezpieczeń podstawowe znaczenie odgrywa cena, jak w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej (OC). Na zapotrzebowanie potencjalnych klientów produktów ubezpieczeniowych odpowiadają serwisy internetowe, w tym porównywarki cenowe.

Osoby posiadające akcje PZU powinny zdać sobie sprawę, że zmieniający się rynek niekoniecznie odpowiada strukturze działalności grupy PZU i że inne firmy wyspecjalizowane w ubezpieczeniach typu „direct” mają liczne przewagi, w tym kosztowe. Faktem jednak jest, że wiele osób jest przywiązanych do PZU siłą marki ubezpieczyciela. Jednak czy tradycja i duży udział historyczny w rynku to czynniki sprzyjające PZU? W pewien sposób tak, właśnie jako premia za rozpoznawalne logo, co z pewnością ma znaczenie w odbiorze oferty ubezpieczeń. Jednak ta premia wydaje się być z czasem coraz mniejsza, proporcjonalnie do wzrostu udziału innych firm ubezpieczeniowych w rynku. Warto sobie zadać pytanie, czy gdyby była taka możliwość wybralibyśmy akcje PZU czy np. akcje Link4 lub Liberty Direct dla ich działalności w Polsce. Inaczej zadając pytanie, które akcje zawierałyby wyższą premię dyskontującą przyszłe wyniki – bądź co bądź kupując akcje dyskontujemy przyszłe wyniki spółki, z pewnością nie te historyczne.

W kontekście restrukturyzacji zatrudnienia – lub dosłownie zwolnień grupowych pracowników – należy oceniać propozycję wypłaty wysokiej dywidendy na akcje PZU SA.
Firmy, które ekspansywnie rozwijają się najczęściej zatrzymują całą dywidendę w spółce uzasadniając to finansowaniem wzrostu swojej działalności, udziałów w rynku, poszerzania oferty produktowej, etc. Jak więc oceniać firmę, która ogłasza, że za ubiegły 2010 rok wypłaci prawie cały zysk netto swoim akcjonariuszom?

Czy racje będą mieli, ci którzy po informacji o wysokiej dywidendzie sprzedają akcje PZU, czy te osoby, którzy uważają, że warto kupić „akcje z dywidendą”? Wydaje się, że lepiej oceniać jest sytuację z perspektywy długookresowej, niż oceniać krótkookresowe zachowania rynkowe. Wcześniej czy później długookresowe oceny zostaną zdyskontowane przez rynek.

Warto zaznaczyć, że z perspektywy potencjalnych klientów produktów ubezpieczeniowych w przypadku PZU zasadnicze znaczenie ma jak oceniają oni wiarygodność spółki pod kątem sposobu realizacji świadczeń – czyli w sytuacji gdy dochodzi do szkody, jej oszacowania i wypłaty ubezpieczenia. Jak dotychczas tym kryterium wiele osób kierowało się przy wyborze PZU, nie ufając nieznanym ubezpieczycielom i ich praktyce. Dlatego warto patrzeć na ten aspekt działalności PZU i konkurencji. Pomocne mogą okazać się liczne przykłady jakie możemy znaleźć w Internecie dotyczące zachowania ubezpieczycieli w rozliczaniu szkód po ostatniej powodzi. Przykładów jest wiele i każdy powinien samemu wyrobić sobie zdanie.

Więcej o spółce PZU na stronie:
www.polandsecurities.com

akcje
O mnie akcje

OK

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka