Gracz fx Gracz fx
113
BLOG

Zabezpieczający a spekulanci

Gracz fx Gracz fx Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

Forex jest miejscem, gdzie krzyżują się drogi handlu globalnego i finansów międzynarodowych. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z amerykańskim konglomeratem zarządzającym aktywami za pośrednictwem rozrzuconych po całym świecie oddziałów, czy też niemieckim funduszem inwestycyjnym, inwestującym swoje aktywa w zagraniczne papiery wartościowe, na którymś etapie swojej działalności jednostki te muszą prędzej czy później trafić na rynek walutowy.

Graczy na rynku walutowym można podzielić na dwie kategorie: instytucji dokonujących rzeczywistych transakcji finansouych oraz spekulantów. Przedstawiciele tych pierwszych uczestniczą w rynku niejako „z przymusu” — przeprowadzanie operacji na walutach wynika z konieczności i rzadko kiedy jest motywowane samą chęcią zakupu czy sprzedaży walut. Spekulanci uczestniczą w rynku z myślą o zarobieniu jak największych pieniędzy.

Lwia część obrotów rynku walutowego generowana jest przez spekulantów. Z badań rynku wynika, że mówimy w tym przypadku o ponad 90% wartości obrotów, które można przypisać do tego źródła. Typom spekulantów i ich rolom przyjrzymy się bliżej w podrozdziale zatytułowanym „Spekulanci” w dalszej części tego rozdziału, a na tym etapie przedstawmy graczy, którzy uczestniczą w rynku z powodów różnych od spekulacyjnych.

Instytucje finansowe niezajmujące się spekulacją ważne są dla rynku pieniężnego z kilku powodów:

Dokonywane przez te instytucje transakcje mogą opiewać na ogromne kwoty, zwykle setki milionów lub miliardy jednostek bazowych.

Wspomniane wyżej poważne transakcje są zwykle wydarzeniami jednostkowymi

nieczęsto się powtarzają.

Odpowiedzialnym za ustalaniefixingu jest najczęściej bank centralny. Zabezpieczający z wyprzedzeniem informują go o składanych zleceniach kupna lub sprzedaży walut. Zlecenia są następnie realizowane po średnim kursie obowiązującym na określonymfixingu.

Różnica wynikająca z podsumowania zleceń kupna i sprzedaży przekłada się na ilość waluty, która musi zostać kupiona lub sprzedana przed fudngiem. Zdarza się, że właściciela zmieniają wtedy w ciągu godziny poprzedzającejfixing spore pakiety (warte na przykład od kilkuset milionów dolarów do miliarda dolarów, a czasami nawet więcej). Pofixingu zmniejsza się zainteresowanie rynku.Fixingi, które przypadają na sesje podsumowujące miesiąc lub kwartał finansowy, zazwyczaj odznaczają się największymi obrotami. Gracze nastawieni na zlecenia krótkoterminowe powinni bacznie przysłuchiwać się komentarzom płynącym z rynku, analizując dane i próbując odgadnąć, czy przed dzisiejszymfixingiem dominować będą zlecenia kupna, czy sprzedaży określonej waluty.

Gracz fx
O mnie Gracz fx

ambitny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka