Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
80
BLOG

Innowacyjna gospodarka

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Gospodarka Obserwuj notkę 27

 Wczora,j na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych na Politechnice Warszawskiej miałem spotkanie ze studentami. Przedstawiłem propozycje dotyczące innowacyjnej gospodarki. To szansa dla Europy i Polski na pomysłowe zaskakujące wdrożenia różnych przełomowych wynalazków. Bardzo ważne jest także to, co Japończycy nazywają "kaizen" a po polsku możnaby powiedzieć - doskonalenie albo usprawnianie.

 Dwa lata temu w czasie wizyty w Stanach, w Kaliforni spotkałem Ryszarda Malinowskiego, który  jest obecnie wiceprezydentem Intel Corp. Zapytałem jak Polacy radzą sobie w globalnych korporacjach? Odpowiedź była bardzo interesująca: "Polacy mają dobry balans (równowagę), z jednej strony skłonność do kombinowania z drugiej respekt dla struktury".  To barwne określenie ujmuje chyba najtrafniej nasze skłonności do improwizowania, ale równocześnie odpowiedzialność za realizację zadań.

 Obecnie otwierają się nowe możliwości, nowe technologie. Przykładowo, na rynku samochodowym, samochody elektryczne otwierają nową epokę. Klasyczny samochód z silnikiem benzynowym wykorzystuje średnio zaledwie około 10 % energi zawartej w paliwie. Elektryczność można wytwarzać ze sprawnością około 50 %. Uwzględniając łączną sprawność silnika elektrycznego i baterii na poziomie około 80 % otrzymujemy sprawność końcowwą około 40 %. Cztery razy więcej energii pierwotnej wykorzystane na użyteczny ruch.

 Podobnie przy wytwarzaniu ciepła - jeśli wytwarzamy elektryczność i ciepło (kogeneracja) to łączna sprawność może przekroczyć 90 %. Jeśli następnie wykorzystamy pompę cieplną do ogrzewania domu wówczas przy sprawności pompy 1:4 możemy "wytworzyć" dwa razy więcej ciepła niż jest w paliwie pierwotnym. To są tylko przykłady takich przełomowych i perspektywicznych technologii.

 Oczywiście natychmiast przywołana zostanie cena tych nowych rozwiązań. Jednak łatwo wykazać, że w perspektywie kilku lat inwestycje się zwracają. O wiele ważniejszy jest fakt, że możemy te urządzenia produkować w kraju, a to oznacza miejsca pracy tu, na miejscu. Energię elektryczną można produkować również w kraju, to są więc rozwiązania, które rozwijają nasz kraj, zwiększają zatrudnienie oraz chronią klimat,

 

Wspomnienia ze studiów:

 

Zapraszam do spojrzenia na najnowszy spot:

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka