Siukum Balala Siukum Balala
488
BLOG

Życie codzienne w NRD. Zorka 5 oszalała

Siukum Balala Siukum Balala Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Podczas półlegalnego kopiowania tych zdjęć Zorka zaczęła zachowywać się dziwnie. Migawka dostała palpitacji, a samowyzwalacz - czułem to - zaczął sam się napinać. Mocno to przeżywała, to był chyba  jej czas. Być może kiedyś była w rękach jakiegoś sowieckiego przodownika pracy z Leningradu, którego partia w uznaniu zasług, wysłała " Pociągiem Przyjaźni " do Berlina, by mógł podziwiać postępy w budowaniu pierwszego, niemieckiego państwa robotników i chłopów. I rzeczywiście to państwo, spośród całego obozu miało najwyższy poziom zaspokajania podstawowych potrzeb konsumpcyjnych człowieka. Była jednocześnie państwem karykaturą, państwem o którym Breżniew powiedział Honeckerowi - Erich mówię ci otwarcie. NRD bez nas, bez Związku Radzieckiego, bez jego siły i władzy - nie ma prawa istnieć. Bez nas nie ma NRD.

image

Szybka zmiana portretów 

image

Przemundurowana wierchuszka Stasi. Daja vu ? 

image

Kongres wolnych niemieckich związkow zawodowych. W Niemczech czy się organizuje faszyzm czy komunizm to porządek musi być 

image

Przyrząd do rozklejania kopert i kontroli korespondencji 

image

image

...niesieni na drągach 

image

I istniało dopóki była zgoda ZSRR na istnienie tego dziwnego  tworu, gdzie wprawdzie przy Karl - Liebknecht - Strasse, w sklepie firmowym Eberswalder Fleisch Kombinat, wisiała eberswaldzka salami, jednak cena jaką płaciło enerdowskie społeczeństwo za kielbasę, była ceną paskarską. To był kraj najbardziej ze wszystkich krajów obozu spenetrowwny przez własne i sowieckie służby specjalne. Stasi panowała nad wszystkim. Nie było człowieka, który nie byłby obiektem zainteresowania służb. Nawet członkowie Biura Politycznego po otrzymaniu stosownych do stanowiska przywilejów, czyli samochodu, zawsze w darze otrzymywali kierowcę - oficera Stasi. Członkowie Biura Politycznego, po awansie byli zmuszeni zamieszkać w pilnie strzeżonym osiedlu Wandlitz.

image

Domki czlonkow BP SED w Wandlitz

Oczywiście nie chodzilo tu o ich bezpieczeństwo, choć Wandlitz powstało w obawie przed kolejnym powstaniem w Berlinie, celem była ścisła obserwacja i nadzór nad partyjną wierchuszką. Wizyta rodziny, gości u  członka BP ( !!! )  wymagała zgłoszenia do Stasi. Tego nie było w żadnym kraju obozu. W żadnym też kraju obozu oficerowie KGB nie byli akredytowani przy placówkach służby specjalnych. W NRD nadzór nad placówkami Stasi sprawowali bezpośrednio oficerowie KGB ( vide służba płk. Putina w Lipsku ) 

Zatem  byli członkowie SED mogą dziś mówić o sobie, że byli w równym stopniu inwigilowani co zwykli obywatele. A wszystko zaczęlo się od słów Waltera Ulbrichta podczas zdobywania władzy przez komunistów "...wszystko musi wyglądać demokratycznie, ale sprawy muszą biec tak, by wszystko skupiło się w naszych rękach " Niemcy niezależnie od przekonań politycznych zawsze zachowują się i prowadzą jedną stałą politykę. Czyż w słowach Ulbrichta nie odnajdujemy zawoalowanych słów Ursuli von der Leyen, po desygnowaniu Donalda Tuska na polskiego premiera ? "...wszystko musi wyglądać demokratycznie, ale wszystko musi być skupione w naszych rękach " 

A potem było  niewinnie brzmiące słowo " Róża " które było kryptonimem operacji całkowitego zadrutowania Berlina Wschodniego, przez Ericha Honeckera, wówczas pełnomocnika Waltera Ulbrichta d/s budowy " wału antyimperialistycznego " jak nazywano mur berliński. Socjalizm z kiełbasą czy bez nie mógł się udać. Polska bez Tuska na pewno się uda. 

image


image


image



image

Duma zakładów budowy wagonow w Görlitz, enerdowski zestaw trakcyjny VT 18.16, obsługujacy połaczenia Berlina z Pragą, Kopenhagą, Malmö i Wiedniem. Duma enerdowskich kolei, choć w dużym stopniu jest to kopia przedwojennego projektu, wybitnego niemieckiego projektanta Franza Kruckenberga. 

image

Po prawej VT 18.16. Po lewej spadek po Hitlerze, zespół trakcyjny SVT 137, podklasa słynnego  Latajacego  Hamburczyka. Przed wojną obsługiwały połaczenia Berlina  z duzymi niemieckimi miastami. Po wojnie tabor Reichsbahn przejety przez aliantów  zostal rozdzielony między koleje zachodnioniemieckie i koleje NRD, część użytkowali Francuzi na swoich trasach, chyba w zemście za wagon w Compiégne. Dwa składy typu SVT 137 przekazano NRD, z których jednego  używano jako salonki dla członków Biura Politycznego, a skład " Kolonia " obsługiwał trasę Berlin - Praga - Bratysława. Wycofany ze służby dopiero w 1983 roku. Ze wszystkich zespołów klasy 137  służył najdłużej.

image

...uwaga ! Banany po lewej. Tego im zazdrościliśmy. 

image

...i tego również - dobrego  zaopatrzenia

image

Partia dbała o kobiety

image

Mężowie w Workucie odpokutowują służbe w Wehrmachcie, a te się tu paradują w gustownych, enerdowskich płaszczykach

image

...kiedy chłopa w domu nie ma wiele obowiązków spada na kobiety

image

Jedno pokolenie jak krew w piach, wychowane przez FDJ i SED dziś buduje kapitalizm. Ulbricht z Honeckerem się w grobie przewraca. image

Życie krótkowidza w NRD nie należalo do najłatwiejszych, brak plastiku na oprawki do okularów. Cała produkcja szła na Trabanty. Weź tu znajdź pociąg do Karl - Marx - Stadt, kiedy to takie długie i w oczach się nie mieści. Dziś okulary +3.5 w Rossmanie za € 4.20...i też nie są zadowoleni. 

image



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura