Marta Śmigrowska Marta Śmigrowska
78
BLOG

Szczyt UE: fundusz klimatyczny i bankierzy Goldman Sachs

Marta Śmigrowska Marta Śmigrowska Polityka Obserwuj notkę 11

 

 
2,4 mld EUR rocznie dla krajów rozwijających się na rozruch ochrony klimatu w latach 2010-2012. Taką kwotę zadeklarowała Unia Europejska na zakończonym właśnie szczycie w Brukseli. Złożą się na to wszystkie kraje europejskie. Polska chce przeznaczyć na ten cel odsetek dochodów ze sprzedaży naszych zaoszczędzonych praw do emisji w ramach Protokołu z Kioto (AAU).
 
Dużo to, czy mało?
 
2,4 mld EUR to:
 
0,08% kwoty, jaką dostały europejskie banki w czasie kryzysu finansowego
 
1,2 % rocznego budżetu obronnego UE
 
4,8% tego, co Unia rocznie wydaje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej
 
16% koszyka bonusów dla prezesów Goldman Sachs (23 mld USD)
 
To zadatek do tego, co kraje rozwinięte przekażą Krajom Trzeciego świata w kolejnych latach. Czy to rzeczywiście konieczne? - zapyta ktoś nieskory do wspierania rolników w Ghanie. Starszyzna plemienna (czytaj badacze) twierdzą, że tak.
 
Kilka wartych przemyślenia powodów:
 
  • 40% międzynarodowych konfliktów na przestrzeni ostatnich 60 lat wiązało się z dostępem do surowców naturalnych (wody, gleby, drewna, węgla, minerałów, etc.) . Zmiany klimatu, skutkujące niedoborami wody i powodziami, już teraz przyczyniły się do konfliktów zbrojnych w Sudanie i Somalii.
 
  • Studium, przeprowadzone przez zespół emerytowanych amerykańskich generałów I admirałów, szacuje, że zmiany klimatu zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych w 46 krajach i destabilizują całe regiony świata.
 
  • Możemy się spodziewać poważnej fali migracji związanej z pogarszającym się dostępem do surowców naturalnych. Nie liczmy na to, że za te parę lat zdesperowani Afrykanie ominą Polskę. Dla Etopii Zambrów to raj na ziemi.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka