Przemyśl, 11.04.2022. Na zdjęciu ilustracyjnym banknoty NBP, 11 bm. (dd/ibor) PAP/Darek Delmanowicz
Przemyśl, 11.04.2022. Na zdjęciu ilustracyjnym banknoty NBP, 11 bm. (dd/ibor) PAP/Darek Delmanowicz

Rewolucja w cenach za prąd. Polaków czeka nowe wyzwanie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Taryfy dynamiczne - to nowe wyzwanie, przed którym staną od sierpnia konsumenci w Polsce. To zmiana, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki wykorzystujemy energię elektryczną w domach i firmach. Ceny energii będą się zmieniać co 15 minut.

Stałe ceny prądu będą zastąpione przez zmienne stawki, które będą odzwierciedlać rzeczywiste koszty produkcji i dostarczenia energii w danym momencie. To oznacza, że ceny będą zależne od takich czynników, jak pory roku, zapotrzebowanie na energię, dostępność odnawialnych źródeł energii oraz inne czynniki rynkowe.

Kto zyska na zmianach, kto straci

Łukasz Czekała cytowany przez portal money.pl wyjaśnia, że grupą, która najbardziej skorzysta z nowych taryf, będą ci, którzy mogą zaplanować swoje zużycie energii poza godzinami szczytu. Okresy największego zużycia energii zazwyczaj przypisuje się godzinom porannym, kiedy to przygotowujemy się do pracy lub szkoły, oraz popołudniom, gdy wracamy do domu. Osoby, które są w stanie przenieść część swojego zużycia energii poza te godziny, będą mogły skorzystać z niższych cen – wynika z opinii eksperta.

To oznacza, że osoby pracujące z domu, emeryci, studenci lub ci, którzy mają elastyczne godziny pracy, mogą efektywniej wykorzystać nowe taryfy, planując używanie energii w godzinach, gdy jest ona tańsza.


Właściciele domów letniskowych mogą być jednymi z głównych beneficjentów wprowadzenia dynamicznych taryf za prąd. Zazwyczaj takie domy są wynajmowane głównie w weekendy. Jak zauważa Czekała, ceny energii w weekendy mogą być bardzo atrakcyjne ze względu na niższy popyt, co oznacza potencjalne oszczędności dla właścicieli domów letniskowych.

Użytkownicy samochodów elektrycznych również powinni się cieszyć z wprowadzenia dynamicznych taryf. Dzięki aplikacjom do zarządzania zakupem prądu będą mogli śledzić, kiedy cena energii jest najniższa i kiedy najlepiej jest ładować auto.

Wymiana liczników energii w Polsce

Od sierpnia bieżącego roku polscy konsumenci energii elektrycznej będą mieli nowe możliwości wyboru sposobu rozliczenia za zużytą energię. Wprowadzenie taryf dynamicznych, czyli cen energii zmieniających się co 15 minut, otwiera drzwi do bardziej elastycznego zarządzania kosztami energii. 

Warunkiem możliwości skorzystania z taryf dynamicznych będzie posiadanie nowego licznika energii elektrycznej ze zdalnym odczytem. Oznacza to konieczność wymiany ponad 17 milionów takich urządzeń, co ma potrwać maksymalnie do końca 2030 roku.

na zdjęciu: Przemyśl, 11.04.2022. Na zdjęciu ilustracyjnym banknoty NBP, 11 bm. (dd/ibor) PAP/Darek Delmanowicz

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka