Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
115
BLOG

Jednak wojna

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 10
Poprzednia notka miała wskazać, że "święte przekazy" odnoszą się do określonych sytuacji w cyklu rozwoju cywilizacyjnego i mają charakter uniwersalny.

Obecnie można mówić, że jesteśmy na zakręcie rozwoju cywilizacyjnego. Szykują się gruntowne przemiany. A sytuacja jest zawikłana bo nie są wyraźnie oznaczone strony konfliktu. Podział ma charakter mentalny, a wyznawcy odmiennych koncepcji - przemieszani. Fizyczny podział na strony dopiero się szykuje.

Co ciekawe ogniska konfliktu pojawiają się w różnych rejonach świata i są w różnym stadium rozwoju. Najbardziej zaawansowane na Ukrainie i Palestynie, ale chyba nie trzeba wyjaśniać, że takich ognisk jest dużo więcej.

Dodać można, że próbuje się zmanipulować opinię polityczną sugerując inny charakter konfliktu.


Na naszym podwórku mamy sytuację niejako wzorcową: konflikt cywilizacyjny przedstawia się jako walkę o władzę dwóch stronnictw politycznych, gdy faktyczna linia podziału przebiega gdzie indziej. Bo jeśli przyjrzeć się bliżej programom tych ugrupowań widać, że zasadnicze zamierzenia są tożsame. Różnice dotyczą drobiazgów i oczywiście chodzi o ludzi cele te realizujących i korzystających z beneficjów z tym związanych.

Tymczasem i zapewne niezamierzenie, ujawniła się faktyczna linia podziału, co jest związane z "gestem Brauna". Reakcja ma zadziwiający przebieg przerastający znaczenie incydentu, co wynika z urażonego triumfalizmu "dzierżących władzę". Bo właśnie "gest Brauna" ujawnił, kto faktycznie decyduje o losach mieszkańców Polski.

Konflikt jest konfliktem między władzą a społeczeństwem, a przypadek decyzji Tuska prowadzi do zaognienia sytuacji już dlatego, że negatywne dla społeczeństwa decyzje  są  kojarzone z władzą w jego ręku.


W obecnej sytuacji należy liczyć się z eskalacją konfliktu przy krystalizowaniu się stanowisk stron. 

Pozycja "władzy" wydaje się być zdecydowanie dominująca, a obrazem tego było głosowanie w Sejmie usuwające Brauna z podkomisji sejmowych, gdzie stosunek sił to 373 posłów za usunięciem, a tylko nikła ilość będąca przeciw.

Do tego "w ręku władzy" są i media, i resorty siłowe. Jednak wynik końcowy nie jest jednoznaczny. Bardzo dużo zależy od idei, która będzie przewodnią dla konsolidującego się społeczeństwa. Na razie wynik nie jest przesądzony, a mogą wystąpić zadziwiające przemiany i transfery. Możliwy jest rozpad PiS i włączenie się części jego struktur do obozu władzy. Analogicznie z koalicją rządową.

Drugie, że nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia. To dopiero początek, a konflikt z różnym natężeniem, ale coraz bardziej zaciekły, potrwa nawet kilka lat. Ciekawe czasy.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo