londoncity londoncity
202
BLOG

Kto zyskuje, a kto traci na sankcjach wobec Rosji

londoncity londoncity Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Minął już dobry rok od wprowadzenia  przez Zachód ( tak będę określał UE, USA, Australię , Kanadę, Japonię i Koreę Płd.) sankcji wobec Rosji za wojnę z Ukrainą. Są już pierwsze dane statystyczne , widać już pewne schematy. 

Pora więc już ocenić skutki tych sankcji.

1.Sankcje miały na celu: zaszkodzić rosyjskiej gospodarce by ograniczyć jej dochody które mogłaby wykorzystać na wojnę. Sposoby były różne: zablokowanie rosyjskich aktywów w zachodnich bankach, zaprzestanie kupowania od Rosji surowców ( głównie energetycznych) oraz produkcji rolnej. Zablokowanie Swift-u dla rosyjskich banków. Narzucenie ceny za rosyjską ropę naftową dla innych odbiorców

2.Sankcje miały odciąć zachodnie towary, by nie można było ich kupować w Rosji, co miało m.innymi rozgniewać rosyjskie społeczeństwo. Zablokowano sprzedaż maszyn i urządzeń które Rosjanie mogliby używać do produkcji uzbrojenia. Wiele firm które miało swoje filie w Rosji albo je posprzedawało albo zmieniło nazwy.

Minął już dobry rok i jakie mamy skutki :

AD.1 Rosyjska gospodarka ma się w miarę dobrze. Owszem jest spadek GDP Nominal o około 2%.  Ale już wg. Światowego Banku Rosja zajmuje  piątą pozycje w GDP (PPP) na świecie . W roku 2022 wyprzedziła Niemcy i teraz niewiele brakuje jej do Japonii ( czwarte miejsce).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)

Również dochód GDP Nominal Rosji wg. Światowego Banku nie jest taki zły. Rosja wg. nich jest na ósmym miejscu na świecie. To też nie wygląda jak kryzys.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

Raport szwajcarskiego banku UBS informuje, że w 2022 roku Rosja jako jedno z nielicznych państw się wzbogaciła ( o 600 mld. dol.).Tymczasem wg. tego samego raportu USA straciły w 2022 r. 5,9 biliona dol. a UE straciła 5 bln. dol.

Liczba rosyjskich milionerów w dolarach USA wzrosła o około 56 tys., do 408 tys. w 2022 r., a liczba bardzo zamożnych osób, posiadających ponad 50 mln dolarów, wzrosła o prawie 4,5 tys. Z końcem 2022 r. w USA było o jeden milion mniej milionerów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-wzbogacila-sie-o-600-miliardow-dolarow-USA-i-Europa-stracily-biliony-8596036.html

Rosyjski rubel miał swój najniższy kurs w marcu 2022 r . Ten kto wtedy sprzedał dolary, a kupił ruble ( dostawał około 120 rubli za dolara), następnie zrobił lokatę na 12 % w rosyjskim banku, dzisiaj może kupić o wiele więcej dolarów bo są po 93 ruble. Owszem mają też inflację około 4,5% , ale kto dzisiaj nie ma inflacji?

A jak wygląda sytuacja gospodarcza wśród wprowadzaczy sankcji? W UE jest duża inflacja ( około 5 %) Niektóre państwa UE mają inflację dwucyfrową . Rozwój gospodarczy państw zachodnich jest bardzo niski ( około 0,8%) Najgorzej jest w Niemczech bo tylko 0,2%. Zachwiana jest pozycja dolara jako międzynarodowej waluty do rozliczeń, Coraz częściej używany jest yuan , czy rubel.

Nic nie wyszło z mechanizmu narzucenia ceny 60 dol. za baryłkę na rosyjską ropę naftową. Obecnie cena jest już 84 dolary, a nic nie wskazuje, że będzie spadać.

Rosja owszem straciła bogaty rynek Zachodu, ale zyskała nowe rynki w Azji, Ameryce płd. i Afryce. Rosja staje się potęgą w eksporcie zboża i akurat te rynki są jej przydatne. Nawiasem mówiąc ocieplenie klimatu sprzyja Rosji , bo wcześniej było tam za zimno dla rolnictwa, a teraz jest lepiej.

AD2.  Wyjście z rosyjskiego rynku spowodowało duże straty wśród zachodnich firm. Większość firm musiała za bezcen posprzedawać swoje filie , a te które zostały -pozmieniały nazwy lub muszą się liczyć z szykanami na zachodnich rynkach. Ale wyjście np. niemieckiej motoryzacji z Rosji dało szanse Chińczykom, którą oczywiście wykorzystali. Teraz Volkswagen w Niemczech ma problemy, a chińskie auta zaczynają się sprzedawać nie tylko w Rosji ( np. nasza Izera będzie praktycznie chińskim składakiem).

Nie jest też pewne, że już po wojnie przemysłowe produkty z Zachodu wrócą na rosyjski rynek i będą mogły tam konkurować z  ustatkowanymi już tam firmami z Chin czy Indii. 


Reasumując :  Półtora roku od wywołania wojny w Ukrainie rosyjska gospodarka nie runęła pod naporem sankcji, jak wieszczyło wielu specjalistów. Rosja sprawnie przeorientowała swoją gospodarkę. Głównie do państw BRICS ale też do Afryki. Nie widać też by sankcje miały jakiś wpływ na przebieg wojny z Ukrainą. 

Sankcje spowodowało też straty po stronie Zachodu i oczywiście spowolniły rozwój gospodarczy. 

londoncity
O mnie londoncity

znany

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka